Bakımı

Yavru Guinea Pig Bakımı – Bebek Guinea Pig

Guinea pigler sevimli ve harika birer evcil hayvandır. Çiftlik, petshop veya bir başka birinden yavru guinea pig sahiplendiğinizde ya da dişi ginepiginiz doğum yaptığında, yavru guinea pig için gereken düzgün bakımın nelerden oluştuğunu bilmeniz gerekir. Eğer düzgün bir şekilde bakılırsa bebek ginepiginiz büyüdüğünde sağlıklı ve mutlu bir erişkin olacak ve hayatını bu şekilde devam ettirecektir.

Yavru Guinea Pig için Uygun Kafes

Gerekli Alan

guinea pig kafesi
Ginepiginizin kafesini ölçün. Yavru ginepigler kısa sürede yetişkin boyutlarına ulaşırlar bu nedenle yavru ginepiginiz için seçtiğiniz kafes yetişkin bir guinea pige uygun ölçülerde olmalıdır. Kafes en az 1 metre kare olmalıdır. Eğer ginepiginizi petshoptan alıyorsanız, petshoptan çıkmadan önce aldığınız kafesin boyutlarını kontrol etmeden gitmeyin.
 • Kafesiniz yavru guinea pig için büyükmüş gibi görünse de, içinde koşuşturup oynayabilmesi ve egzersiz yapabilmesi yani aktif kalabilmesi için yeterli alan olması açısından oldukça önemlidir.
 • Eğer yavrularıyla birlikte bir anne ginepiginiz varsa kafes emzirme evresinde onların rahat etmelerini sağlayacak kadar büyük olmalıdır. (En az 1 metre kare)
 • Eğer daha önceden sahip olduğunuz kafes yeterince büyük değilse, petshopa giderek uygun büyüklükte bir kafes bakınız ya da kendiniz yapabilirsiniz.

Tel Aralığı

guinea pig kafesi citi
Ginepig kafeslerinin çoğunluğu yetişkin ginepiglere göre tasarlanmıştır. Örneğin, her bir telin arası 2,5-3 cm kadardır. Yavru guinea pig bu aralıktan sıyrılıp kaçabilecek kadar küçük olabilir. Bunu önlemek için, plastik taban kısmı derin olan bir kafes seçmeye çalışın. Böylece yavruların tellere tırmanması zorlaşacaktır.
 • Yeni bir kafes almaya alternatif olarak, küçük aralıklı tel paneller alarak, kafesinizin etrafını bununla da çevreleyebilirsiniz. Trixie hamster oyun bahçesi işinizi görecektir.

Suluk Yerleşimi

bebek guinea pig sulugu
Suluk yeterince aşağıda olmalıdır ki, yavru guinea pig suluğun ağzına rahatça ulaşıp su içebilsin. Bunun içi suluğu bir kaç kez pozisyonlamanız gerekebilir. Suluğunuzu da petshoptan temin edebilirsiniz.
 • Aşağıya çektiğiniz suluğunuz anne için çok alçakta kalabilir. Eğer annenin su içmekte zorlandığını görürseniz, ikinci bir suluk alarak anneye uygun yüksekliğe yerleştirmeniz faydalı olacaktır.

Kafes için Uygun Alan

Kafesi sessiz bir alana yerleştirin. Bu eve yeni getireceğiniz yavru guinea pig ya da yeni doğum yapmış anne ginepiginiz ile yavruları için çok önemlidir. Ginepigler sese karşı çok duyarlı olabilirler, bu nedenle bebek guinea pig ilk bir kaç hafta sessiz bir ortamda olmalıdır.
 • Kafesiniz direkt güneş ışığına maruz kalan bir yerde bulunmamalıdır. Ayrıca direkt rüzgar alan, cereyanda kalan alanlarda da bulunmamalıdır.
 • Kafesin yüksekliğinin bel hizanızda olması idealdir, böylece temizliği sizin için daha kolay olacaktır.

Yavru Guinea Pig Bakımı

Yavruları Ele Almaya Erkenden Başlayın ve Sık Sık Tekrarlayın

yavru guinea pig

Yavrular mümkün olduğunca erken ve sık sık ele alınmalıdır ki insanlarla rahat bir ilişki sağlayabilsinler. İnsanlara ne kadar alışırlarsa o kadar sosyalleşecek ve iyi birer evcil hayvan olacaklardır. Anne ginepig dokunuldukları için yavrularını reddetmeyecektir, reddetme durumu nadiren gerçekleşir ancak yavrularının ele alınması için doğum süreci tamamlanana kadar biraz zamana ihtiyacı olacaktır.

 • Dişi ginepigler bir doğumda ortalama 3 yavru dünyaya getirir. Doğum süreci yaklaşık 30 dakika alır, her bebeğin doğumunun arasında üç ya da 5 dakika bulunur. Anne tüm yavruları dünyaya getirdiğinde ve plasentaları yiyip yavruları temizlediğinde doğum sürecinin bittiğini anlamış olacaksınız.
 • Genellikle, yavru ginepigler ele alınmaya alışkın değillerdir ve elinize aldığınızda korkacaklardır. Yavruları elinize alıştırmak biraz zamanınızı alacaktır.
 • Bir yavruyu elinize almak için, yavaşça yaklaşın ve elinizi arkasından değil önünden ona doğru yavaşça uzatın. Bir elinizle göğsünün altından tutun diğer elinizle poposundan destekleyin. Yavaşça alın ve izin verdiği ölçüde onu kendi göğsünüzün üzerinde yerleştirin. Elinizde tuttuğunuz sürece onunla nazik bir ses tonuyla konuşun.
 • Yavru çok fazla rahatsız olup bağırmaya başlarsa yavaşça tekrar onu kafesine bırakın.
 • Yavru onu annesinden ayırdığınız için de bağırmaya başlayabilir. Bu nedenle onu annesinden çok fazla uzağa götürmemeye dikkat edin.
 • Yavrular uyurken ya da annelerini emerlerken elinize almayın.

Yavruların Cinsiyetlerini Belirleyin

guinea pig cinsiyet belirleme

Eğer yavru ginepiglerinizi bir petshoptan aldıysanız, dişi veya erkek diye tanımlamanıza gerek kalmayabilir. Eğer elinizdeki yetişkin ginepiginiz doğum yaptıysa, doğumdan sonra en kısa zamanda cinsiyetlerini belirlemeye çalışın. Cinsiyet belirleme konusunda yeterince bilginiz yoksa Guinea Pig Cinsiyet Belirleme konumuzu okuyabilirsiniz.

Erkek Ginepigleri Dişilerden Ayrı Tutun

Erkek yavruları cinsel olgunluğa ulaştıklarında anne ve kız kardeşlerinden farklı bir kafese koymalısınız. Erkek ginepiglerin cinsel olgunluğa ulaşmaları 3-4 haftada tamamlanır. Bu ayrım kazala oluşabilecek hamilelikleri önlemek içindir.

 • İdeal olarak, erkek yavrular üç haftalık olduklarında farklı bir kafese alınmalıdır. Dışı yavrular ise dört haftalık olana kadar anneleriyle birlikte kalmalıdır.
 • Ginepigler genel olarak altı haftalık olduklarında kendi başlarına bir hayat sürecek kadar bağımsız hale gelirler, ancak yine de üç ya da dört haftalık olduklarında onları ayırmaya hazır olun.

Yavruları Neyle Beslemeniz Gerektiğini Öğrenin

yavru guinea pig beslenmesi

Yavrular genellikle yetişkinlerle aynı şekilde beslenirler, bu nedenle özel bir bebek diyeti uygulamanıza gerek yoktur ancak bir istisna vardır ki yavrular ilk birkaç haftalarında ekstra kalsiyuma ihtiyaç duyarlar. Ekstra kalsiyum kemiklerinin düzgün gelişmesine yardım eder.

 • Kuru yonca yüksek kalsiyum içerir.
 • Kuru yonca içerikli pelet yemler de uygundur.
 • Çayır otu ve taze meyveler yüksek C vitamini içerirler bu nedenle yavrularınızı beslerken besin değeri yüksek olan bu yiyecekleri de kullanabilirsiniz.

Yavruları Nasıl Beslemeniz Gerektiğini Öğrenin

bebek guinea pig beslenmesi

Yavruları günde iki kez besleyin ve yiyeceklerini devrilmeyecek bir kabın içine koyun. Etrafa saçılan yiyecekleri temizleyin böylece kirlilik ortaya çıkmaz.

 • Yavrular düzenli olarak taze suya ihtiyaç duyarlar. Suluklarını her gün taze suyla doldurun ve haftada bir sıcak sabunlu su ile şişeyi temizleyin.
 • Eğer yavrular anneleriyle birlikteyse doğumdan sonra 24 saat içinde süt emmeye başlayacaklardır ve süt emmeye üç hafta boyunca devam edeceklerdir. (Cinsel olgunluğa ulaşana kadar) İlk birkaç gün annelerinden süt emmeye devam edeceklerdir daha sonra ise katı yiyeceklere geçecek ve annelerinin yiyecek yeme şeklini taklit etmeye başlayacaklardır.

Yavru Guinea Pig için Kilo Kontrolü

yavru guinea pig kilosu

Yavruların kilosunu haftalık olarak takip etmeniz sağlık durumlarını değerlendirmeniz açısından faydalı olacaktır. .Yeni doğan ve ortalama 90-120 gram olan bebek guinea pigler 3 hafta içerisinde kilolarının 2,5-3 katına çıkacaklardır. Aynı şekilde yaklaşık 1 yaşına kadar büyüyecek ve düzenli olarak kilo almaya devam edeceklerdir.Sağlık Guinea Pig Kilosu ve Kilo Kontrolü başlıklı yazımızı okuyarak bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tırnak Bakımı ve Diş Kontrolü

Tırnak bakımı ve diş kontrolü guinea pig bakımı için en çok ihmal edilenlerdendir ancak düzenli tırnak bakımı ve diş kontrolü çok daha ciddi problemleri rahatlıklar önleyebilir. Yavru guinea pigler için tırnak kesimi 2. ya da 3. ayda başlamalıdır. Aksi durumda canlı tırnak kökü tırnaklarının uç kısımlarına doğru ilerleyecektir. Bu da aha sonraki tırnak kesimlerini daha riskli ve daha zor duruma getirecektir.

Aynı şekilde düzenli diş kontrolü de problemlerin erken teşhisini ve tedavisinin çok daha kolay olmasını sağlayacaktır. Bu konular hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki konularımızı inceleyebilirsiniz;

Yavruları Hasta Olmamaları İçin Gözlemleyin

yavru guinea pig gozlem

Ginepigler ateş yükselmesi ,ayak altı enfeksiyonları ve zatürre gibi bir çok hastalık çeşidine karşı hassastırlar. Yavrular iskorbüt denilen hastalığa yakalanmamaları için C vitaminine ihtiyaç duyarlar. İskorbüt hastalığının belirtileri şu şekildedir; şişkin eklemler, iştah kaybı ve hareket etme isteksizliği.

 • Eğer yavrular iskorbüt hastalığının belirtilerini gösteriyorsa derhal tedavi edilmeleri için veterinere götürün. C vitamini eksikliğinin derecesine göre veterineriniz yavrulara C vitamini enjekte edebilir.

Çiş Kaplarını Düzenli Olarak Temizleyin

Yavrularınız için ideal çiş kabı talaş ya da çam peleti içermelidir ancak bu malzeme etrafa saçılan yiyecekler ve dışkı ile birlikte çabucak kirlenebilir. Ayrıca su şişesinden damlayan sularla çabucak ıslanabilir. Bu nedenle bu malzemeyi haftada iki kez değiştirmelisiniz.

Yavrulara Oyuncak Temin Edin

guinea pig oyuncaklari

Aynı yetişkin ginepigler gibi yavrular da oyun oynamayı çok severler. Yavru ginepiginizin seveceği oyuncaklar tüneller ve rampalar olabilir (eğer kafesiniz katlı ise). Oyuncakları pet shoptan alabilirsiniz ya da evde ayakkabı kutuları, boş süt kutuları ve tuvalet kağıdı ruloları ile kendiniz yapabilirsiniz.

 • Ayrıca yavrularınızı kafes dışında oynamaları için serbest bırakabilirsiniz. Bunun için onları serbest bırakmadan önce kullanacağınız odayı güvenli bir hale getirmelisiniz.
 • Dışarıya salacağınız ortamda uzanamayacağınız aralıklar ve elektrik kabloları bulunmaması gerekir.

6 Yorumlar

 1. blank Müzeyyen Tuna Şubat 5, 2018
 2. blank ekrem Mayıs 23, 2018
 3. blank ESRA Aralık 6, 2018
 4. blank Doga Aralık 20, 2018
 5. blank yunus emre Temmuz 28, 2020
 6. blank ahsen Nisan 10, 2021

Düşünceni Belirt

blank

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.