Guinea Pig Cinsleri

Texel Guinea Pig Cinsi ve Özellikleri

Ülkemizde hatta dünya üzerinde de pek yaygın olarak bulunmayan fakat reytingi yüksek guinea pig cinslerinden biri de Texel Guinea Pig cinsidir. Texel cinsi guinea pigler diğer türlere hiç benzemezler. Bu melez ginepig cinsi uzun kıvırcık tüylerinden dolayı çok aranan ve gittikçe popülerleşen bir tür haline gelmiştir.

Her ne kadar bizim de canlı görme şansımız olmasa da bu cinsi sizler için araştırdık ve bilinen tüm yönleriyle ele almaya çalıştık. Texel guinea pig melez bir cinstir yani farklı cins guinea piglerin çiftleşirilmesi ile elde edilmiştir. Amerikan Cavy Üreticileri Birliği 1998 yılında bu türü resmi olarak duyurmuştur.

Texel Guinea Pig Cinsi

Texel guinea pigler ‘uzun tüylü Sheltie’ olarak da anılırlar ki bu isim tam onlara göredir. Texel cinsi guinea piglerSilkie/Sheltie’ türlerine göre biraz daha uzun tüylere sahip olmasına rağmen, texeller kıvırcık tüylü, sheltieler ise düz tüylere sahiptir. Bildiğiniz üzere uzun tüylü ginepig cinslerinin bakımları daha zordur. Bu cinste uzun tüylere ek olarak kıvırcık tüylerin eklenildiği düşünülürse bakımları biraz daha zahmetli hale gelmektedir.

Texel Guinea Pig Kökeni

texel guinea pig kokeni

Skinny ve Teddy gibi Texel cinsi de 1980’li yıllarda İngiltere’de üretilmişlerdir. Silkie cinsi ile Rex cinsi guinea piglerin çiftleştirilmesi sonucu ilk Texel guinea pig dünyaya gelmiştir. Bunu takip eden bir kaç yıl içinde Texel cinsi üretilmeye devam etti ve daha bir çok çaprazlama ile dünyaya yeni Texel yavrular geldi. Uzun kıvırcık tüylü texelin nasıl oluştuğuyla ilgili kesin bilgiler ise henüz elde edilememiştir.

1998’de evlerde bakılan texel sayısı iyice artmış ve yarışmalarda da birinci gelmeye başlamıştır. Bunun üzerine Amerikan Cavy Üreticileri Birliği bu türü daha fazla göz ardı edemeyeceklerini anlayarak resmi olarak isimlerini duyurmuştur.

Texel Guinea Pig Dış Görünüşü

texel ginepig ozellikleri

  • Texel cinsi guinea piglerin tüm vücudu kıvırcık tüylerle kaplıdır.
  • Yüzlerindeki tüylerin kıvırcıklığı genetik özelliklerine göre kobaydan kobaya değişir. Genellikle yüz tüyleri kısadır böylece kendi tüyleri içinde boğulmazlar.
  • Çene altı ve kulak arkasındaki tüyler de yine aynı şekilde değişkenlik gösterebilir.
  • Diğer türlerden daha büyük bir vücuda sahiplerdir.
  • Texeller geniş ve yuvarlak bir kafaya sahiplerdir.
  • Normal texellere göre daha parlak ve daha sık tüyleri olan ‘Satin’ türü de mevcuttur ancak Amerikan Cavy Üreticileri Birliğin henüz Satin Texelleri resmi olarak ilan etmemişlerdir.

Texel Guinea Pig Kimler İçin Tavsiye Edilir?

texel ginepig

Texel guinea pigler inanılmaz bukleleriyle en sevimli guinea pig türlerinden biridirler. Ancak kendini gerçekten onlara adayabilecek sahipleri hakederler. Eğer gerçekten onlara ayıracak vaktiniz varsa ve güzelce bakacağınıza dair kendinize söz verebiliyorsanız, bu türü besleyebilir hatta belki de yarışmalara bile katılabilirsiniz.

Ayrıca çocuklar için de uygun bir tür olduğu söylenemez. Bakım gereksinimi diğer türlere nazaran biraz daha fazladır. Bu sebeple yetişkin ve yeterli vakti olan kişiler için daha uygun olacaktır.

Texel Guinea Pig Bakımı

texel guinea pig bakimi

Kıvırcık tüylü kürkleri gereği günlük olarak taranmaları gerekir ve sizin de tahmin edebileceğiniz gibi tüyleri dolaşıklık ve yapışıklığa oldukça meyilli. İyi haberse şu, Texellerin diğer bir çok bakımı ve kafes düzenleri diğer tüm guinea piglerinkiyle aynı. Bu nedenle aslında odaklanmanız gereken en önemli şey tüy bakımları.

Texel Cinsi Guinea Piglerin Taranma Gereksinimleri

Tüyleri her gün ya da en az iki günde bir taranmalıdır aksi halde hem kafes dışı hem kafes içinde aşırı kirlenecekler ve yapışıklıkları oluşacaktır. Parmaklarınızı tüylerinin arasından geçirmek onlara masaj gibi gelecek ancak düzenli tüy bakımı olmazsa aynı zamanda bir çok tüyünün de dökülmesine sebep olacaktır.

Düzenli tarama hem hijyenin devamlılığını sağlamak hem de sizin tüylerini tararken sarf edeceğiniz enerjiyi minimuma indirmek için gereklidir. Tımarlamak, kürkünde birikecek üre miktarını da azaltacaktır. Sebebi ise tahmin edebileceğiniz üzere uzun kıvırcık tüylerin her yere temas etmesi.

Kulaklarının etrafı da tüylerle kaplı olduğu için, kulaklarının içi de kirlenmeye elverişlidir. Bu nedenle kulaklarının da sık sık kontrol etmeli ve aşırı kirlenmeleri halinde temizlemelisiniz.

Aynı diğer ginepigler gibi ayda bir kez tırnaklarını kesmelisiniz. Tırnak kesimi hakkında bilgi almak için Guinea Pig Tırnak Kesimi ve Tırnak Bakımı başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Texel Cinsi Guinea Piglerin Banyo Gereksinimleri

texel guinea pig banyosu

Birçok guinea pig düzenli banyoya ihtiyaç duymaz ancak düzenli banyo yaptırılması texel cinsi için iyi bir fikir olabilir çünkü kıvırcık tüyleri etrafta sürüklenecek, dışkıya ve kire bulanacak bu nedenle de yıkanmaya ihtiyaç duyacaktır. Adım Adım Guinea Pig Banyosu bu konuda size yardımcı olacaktır.

Ek olarak texel guinea piginizin tüylerini ayda bir kırpmanız oldukça faydalı olacaktır. Özellikle ayaklarının yanlarındaki ve popo kısımlarındaki tüyler çok uzadıkları zaman kesilmelidir.

Beslenmesi konusunda ise çok endişelenmenize gerek yok. Diğer guinea pig cinslerinden pek farkı bulunmamaktadır ancak uzun tüylü bir cins olduğu için C vitamini alımına dikkat etmelisiniz. C vitamini eksikliği tüy dökülmelerinde artışa sebep olabilir. Dilerseniz Guinea Pig Beslenmesi ve Beslenme Düzeni başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Texel Guinea Pig Nereden Alınır?

texel guinea pig almak

Teddy guinea pig cinsinde olduğu gibi Texel Guinea Pig için de oldukça sabırlı olmalısınız zira onu petshop, çiftlik ya da ginepig sahiplendirme ilanlarında çok zor bulabilirsiniz. Biz genellikle petshop ya da çiftlikleri, ginepig almak için tavsiye etmemekteyiz ancak teddy cinsi gibi bu cinste pek bulunan bir tür değildir.

Güvenilir olması kaydıyla petshop ya da çiftliklerden de bu cinsi satın alabilirsiniz fakat unutmamanızda fayda var; Guinea pig sahiplenmek, guinea pig satın almaktan iyidir. Ticari amaçlarla üretilen hayvanların büyük bir özenle yetiştirildiğini düşünmeyin.

Texel guinea pig cinsi hakkında aklınıza takılan sorular var ise alt tarafta yer alan yorum bölümünü kullanmaktan çekinmeyin. Ayrıca ülkemizde en sık bulunan 3 guinea pig cinsi hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.;

 

2 Yorumlar

  1. blank Zeynep Aralık 4, 2020
  2. blank Sinan Çoban Haziran 13, 2021

Düşünceni Belirt

blank

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.