Guinea Pig Cinsleri

Teddy Guinea Pig Cinsi ve Özellikleri

Bu yazımızda ülkemizde yaygın olarak bulunamasa da popüler bir guinea pig cinsi olan Teddy guinea pig hakkında bilgi vereceğiz. Özellikle Avrupa ve Amerika’da ona olan ilgi son yıllarda artış göstermiştir. Bunun için elbette haklı sebepler mevcut. Teddy guinea pig cinsi gerçekten ilginç ve adını ünlü Ayı Teddy‘e olan benzerliğinden almaktadır. Teddy guinea piglerin en belirgin ve benzersiz özelliği sahip oldukları kabarık tüyleridir. Tüyleri oldukça farklıdır ve onu belirgin şekilde diğer guinea pig cinslerinden ayırır. Abessian guinea piglerdeki gibi kabarık ve yoğun tüyleri vardır ancak daha kısadır ve rozetleri yoktur. Hollanda (Amerikan) guinea pig cinsinin tüyleri de sıktır ancak ve teddydeki gibi kabarık değildir. Kısacası ülkemizde pek sık bulunmasa da farklı ve çok sevimli bir görünüşe sahip bir cinstir.

Dilerseniz aşağıdaki konu başlıklarından ülkemizde en sık bulunan 3 guinea pig cinsi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz;

Teddy Guinea Pig Cinsi

teddy guinea pig cinsi

Teddy guinea pig sevimli dış görünüşü dışında oldukça uyumlu ve sıcak kanlı bir karaktere sahiptir. İnsanlara amerikan ve skinny cinsinde olduğu gibi hızlı bir şekilde uyum sağlar. Ayrıca bakımı da son derece kolaydır. Diğer türlere oranla çok daha az tüy bakımı ister. Bu tür çocuklar için bile uygun bir türdür. Eğer imkanınız varsa ve bir şekilde onu çocuğunuz için sahiplenecekseniz akıllıca bir tercih olacaktır. Diğer yandan ikinci bir guinea pig olarak alacaksanız da akıllı bir tercih olacaktır çünkü teddyler oldukça uyumludur. Ülkemizde az bulunması ise maalesef bir şanssızlıktır.

Teddy Guinea Pig Kökeni

teddy guinea pig cinsi kokeni

Bilindiği üzere guinea pig evcil hayvanının bir diğer adı Kobay olarak geçmektedir. Ginepig cinslerinden bazıları laboratuvar ortamında mutasyonlar ile üretilmiştir. Örneğin skinny cinsi de laboratuvarda üretilmiştir ve dermatolojik testlerde kullanılmıştır. Teddy cinsi de doğal bir cins değildir. Sebebi henüz tam olarak bilinmese de laboratuvar ortamında gen mutasyonu ile üretilmiştir. Gen mutasyonu denilince umarım sizi korkutmamıştır. 🙂 Kabarık dış görünüşü dışında mental ve fizyolojik olarak bir farklılıkları bulunmamaktadır. Umuyoruz ki iyi amaçlar için kullanılmışlardır. Bizler için oldukça sevimli olan bu cins hakkında biraz daha detaya inelim.

Teddy Guinea Pig Dış Görünüşü

teddy guinea pig cinsi gorunusu

Yazımızın içerisinde daha önce de bahsettiğimiz üzere en belirgin özellikleri farklı dış görünüşleridir. Kısa ama kabarık tüylere sahiplerdir kısacası pofuduk bir halleri vardır. Bazılarının tüyleri sert bazılarının ise yumuşaktır. Avrupa’nın bir çok ülkesinde guinea pig yarışları düzenlenmektedir. En güzel guinea pig bu yarışmalarda seçilir ve teddy cinsi pofuduk yapısıyla yarışmaların en dikkat çekici türlerinden biridir. Tüyleri ne kadar kabarık olursa o kadar güzel olduğu düşünülmektedir. Belki sizin için de öyledir. 🙂

Teddy guinea pig için dış görünüşündeki tek farklılık sadece kabarık tüyleri değildir. Diğer bir farklı özellikleri ise “Romalı Burnu” olarak anılan kalkık burunlarıdır. Benzer bir burun yapısı amerikan guinea pig cinsinde de mevcuttur. Burunları daha geniş ve daha kıvrıktır.

Teddy Guinea Pig Kişiliği

teddy guinea pig cinsi kisiligi

Teddy guinea pig kişilği hakkında araştırma yapıldığında bir çok kişinin ortak görüşü sıcak kanlı bir karaktere sahip olduğudur. İnsanlara uyum konusunda zorlanmayan bir cinstir. Örneğin peruvian guinea pigler başlangıç olarak insanlara alışmakta güçlük çekebilirler. Bu türde ise alışma süresi oldukça kısadır. Aynı zamanda oldukça sosyaldir ve diğer guinea pigler ile de uyumludur.

Bir çok yazımızda hatırlattığımız üzere ginepigleri tek beslemek doğru değildir. Onlar sosyal ve toplu yaşamaya alışkın hayvanlardır. İletişimleri son derece güçlüdür. Farklı bir çok sesle diğer ginepiglere ve size bir çok şey anlatır. Onların sesleri ve ne anlatmak istedikleri hakkında da bilgi almak isterseniz Guinea Pig Sesleri ve Anlamları başlıklı makaleyi incelemenizi öneririm.

Teddy Guinea Pig Kimler için Tavsiye Edilir?

Bakım gerektiren bir çok cinsin aksine Teddy Guinea Pig hemen hemen herkesin rahatlıkla bakabileceği bir türdür. Bazı türler çocuklar için tavsiye edilmez ancak teddy cinsi çocuklar için de oldukça uygun bir cinstir. Guinea pig bakımında en önemli etmenlerden biri tüy bakımıdır ve bu türün tüyleri oldukça az bakım ister. Avrupa’da ona olan ilgi artışı belki de en çok bu sebepten kaynaklanmaktadır.

Teddy Guinea Pig Bakımı

teddy guinea pig cinsi bakimi

Guinea pig cinsleri arasında en az bakım isteyen türler düşünüldüğünde şüphesiz ki amerikan cinsi ve teddy cinsi başı çeker. Teddy guinea pig için tüylerinin birbirine dolaşması gibi bir derdiniz olmayacak ancak yine de kürklerindeki kalıntıları temizlemek adına fırçalamak gereklidir. Her gün taranması gereken uzun tüylü türlerin aksine teddy guinea pigleri en azından haftada bir kez fırçalamanız yeterli olacaktır.

Bir tarak ya da ince bir fırça yardımıyla dökülen tüylerini ve kalıntılarını sert kürklerinden arındırabilirsiniz. Eğer fırça kullanacaksanız yumuşak uçlu fırça olmasına dikkat edin. Guinea pig derisi oldukça hassastır ve sert uçlu fırçalar rahatlıkla tahrişe sebep olabilir. Fırçalama işlemini nazik bir şekilde yapmaya dikkat edin. Fırçalama ya da tarama işlemi sırasında ona yiyecek verirseniz onu daha sakin tutabilirsiniz.

Tüy bakımı dışında teddy guinea piglerde kulak temizliği de yapılması gereklidir ancak bu zor bir şey değildir. Kulakları sık bir şekilde kirlenir. Temizlemek için ise yumuşak kuru bir bez kullanabilirsiniz. Kulak temizliği sırasında rahatsız olabilir ve bunu ifade eden sesler çıkarabilir ama kulak temizliğini ihmal etmeyiniz.

Banyo konusunda ise teddy cinsinin derisi diğer cinslere göre daha kurudur ve ginepigler hakkında bilgisi olan veterinerler çok gerekli olmadıkça banyo yaptırılmaması gerektiğini savunur. Bu sebeple kafesini temiz tutmanızda fayda var. Eğer illa banyo yaptıracağım diyorsanız yılda 4 kereden fazla banyo yaptırmamaya çalışın. Şampuan konusunda ise veterinere danışmayı unutmayın.

Beslenmesi konusunda diğer guinea piglerde olduğu gibi davranabilirsiniz. Dilerseniz Guinea Pig Beslenmesi ve Beslenme Düzeni adlı makaleden ginepig beslenmesi hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Teddy Guinea Pig Nereden Alınır?

teddy guinea pig cinsi almak

Teddy guinea pig almak için oldukça sabırlı olmalısınız zira onu petshop, çiftlik ya da ginepig sahiplendirme ilanlarında çok zor bulabilirsiniz. Biz genellikle petshop ya da çiftlikleri, ginepig almak için tavsiye etmemekteyiz ancak peruvian cinsi gibi bu cinste pek bulunan bir tür değildir. Bu sebeple güvenilir olması kaydıyla petshop ya da çiftliklerden de bu cinsi satın alabilirsiniz fakat unutmamanızda fayda var; Guinea pig sahiplenmek guinea pig satın almaktan iyidir. Ticari amaçlarla üretilen hayvanların büyük bir özenle yetiştirildiğini düşünmeyin. Teddy guinea pig cinsi hakkında aklınıza takılan sorular var ise alt tarafta yer alan yorum bölümünü kullanmaktan çekinmeyiniz.

 

3 Yorumlar

  1. blank Ali Aralık 29, 2017
  2. blank Hamza Aralık 29, 2017
  3. blank Ceren Ağustos 14, 2018

Düşünceni Belirt

blank

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.