Guinea Pig Cinsleri

Peruvian Guinea Pig Cinsi ve Özellikleri

Türkiye’de en fazla bulunan guina pig cinsleri; hollanda, abessian ve peruvian guinea pig cinsleridir fakat bu demek olmuyor ki peruvian ülkemiz de oldukça fazla bulunur. En çok bulunan cinsler sıralamasında 3. sırada olsa da pek sık bulunmazlar. Hatta bu türlerin dışındaki diğer türler neredeyse hiç bulunmaz.

Ginepig, ülkemizde evcil hayvan olarak çok popüler değildir. Bir çok insan onların ne olduğunu bile bilmez. Ginepig sahipleri sürekli olarak etrafındaki insanlara besledikleri evcil hayvanın ne olduğunu anlatmaya çalışır ve çoğunlukla başarılı olamazlar. Hele ki guinea pig kelimesini gine domuzu olarak çevirdiğimizde ilginç yüz ifadeleri oluşur.  😯  😯 🙂 🙂 Her neyse, konuya dönelim. Bu yazımızda peruvian guinea pig hakkında biraz daha detaya inerek sizi onun hakkında daha iyi bilgilendireceğiz.

Peruvian Guinea Pig Cinsi

peruvian ginepig

Peruvian guinea pig upuzun tüyleri ile dikkat çeker. Onu beslemek gerçekten bir ayrıcalıktır ve ginepig türleri arasında farkını hemen gösterir. Beslediğiniz bu hayvanı görenler oldukça şaşırır ve ilgi duyarlar. Sempatik bir görüntüsü vardır. Kişiliğinde ise tedirgin ama meraklı olması ön plana çıkar. Ayrıca bu merak duygusu enerjik yapısıyla birleşince çok sevimli bir guinea pig cinsi ortaya çıkar. Bu kadar övgüden sonra onun hakkında hatırlatmam gereken bir şey var ise o da şudur; bu türün bakımı da kendisi kadar ayrıcalıklıdır. Eğer bu hayvanı besleyecekseniz özellikle tüy bakımına iyi bir zaman ayırmalısınız.

Peruvian Guinea Pig Kökeni

Peruvian guinea pig bir çok kişi tarafından yapay bir tür olarak düşünülür fakat bu doğru değildir. Peruvian kelime anlamı olarak Perulu anlamı taşır ve bu hayvanın kökeni  Güney Amerika’dan Peru, Arjantin ve Bolivya’ya dayanmaktadır. Kısaca, bu tür ginepiglerin Avrupa’ya taşınmasından sonra yapay olarak üretilmiş bir tür değildir. O bir yerlidir. Güney Amerika yerlisi. 🙂 İlk olarak Fransa’ya getirilir ve buradan Birleşik Krallık’a taşınır. Ardından ise tüm dünyada popüler bir evcil hayvan olmuştur.

Peruvian Guinea Pig Dış Görünüşü

En belirgin özellikleri daha önce de bahsettiğimiz üzere uzun ve düz tüyleridir. Tüyleri o kadar uzundur ki bazen 50 santimetreye kadar ulaşır. Bu türe benzer bir tür vardır o da silkie(sheltie) türüdür. Sık sık onunla karıştırılır. Peru cinsi guinea pig’in silkieden farkı baş kısmındaki tüyleridir. Silkie türünde bu tüyler geriye doğru uzarken peru cinsinde bu tüyler yukarıya doğru uzar ve sırtındaki tüyler ile birleşir. Silkie türünün baş kısmındaki tüyler ile sırt kısmındaki tüyler ayrılır. Aşağıda yer alan görsel ile aradaki farkı çok rahat görebileceksiniz.

peruvian silkie farki

Peruvian guinea pig cinsinin bir çok rengi mevcuttur fakat genel olarak tek renklidir. Bunun dışında 2 renkli ve 3 renkli olanları da vardır. 3 renkli perular oldukça az bulunur ve değerlidir. Peruvian guinea piglerde abessianlara benzer olarak 2 adet rozet vardır. Rozet daha önce abessian guinea pig cinsinde anlattığımız üzere dışa doğru dönerek uzayan tüylerdir. Dilerseniz abbesian guinea pig cinsi ve özellikleri hakkındaki konumuzu da inceleyebilirsiniz.

Son olarak peruvian guinea pigler diğer cinslere göre fiziksel olarak daha fazla gelişir. Özellikle vücut kısımları fazla gelişir. Baş kısımları ise vücutlarına oranla küçük kalır. Tüyleri çok uzadığında ise baş kısmı kapanabilir.

peru ginepig

Peruvian Guinea Pig Kişiliği

Peruvianlar oldukça enerjik ve meraklıdır. Söz konusu guinea pig olunca merak son derece kötü bir özelliktir çünkü bu hayvanların doğadaki tek savunmaları kaçabilme yetenekleridir. Meraklı bir şekilde ininden uzaklaşan ginepig bir çok yırtıcı hayvana rahatlıkla av olabilir. Peru cinsinin meraklı kişiliğine ek olarak tedirgin bir yapısı da vardır. Bu kadar meraklı olmasına rağmen oldukça tedbirli bir cinstir. Hatta bu yüzden ilk başlarda size alışması diğer türlere göre daha uzun sürecektir.

Size karşı oldukça tedbirli olacaktır. Başlangıç olarak onu kafesinde rahat edecek şekilde bırakmalı ve üstüne çok fazla gitmemelisiniz. Çok iştahlı olmalarına rağmen elinizden yemek yeme konusunda bile son derece tedbirli ve ürkek davranabilirler. Ona zaman tanıyın ve ısrarcı olmayın. Merak etmeyin size zamanla alıştığında beraber çok güzel vakitler geçireceksiniz çünkü peruvianlar korkularını yendiğinde sahipleri ile çok iyi anlaşır.

Peruvianlar diğer bir çok tür gibi sosyal bir yapıya sahiptir yani peru cinsi bir ginepiginiz var ise yanında ikinci ya da üçüncü bir ginepig de bulunabilir. Tabi bunun için kafesinin yeterince büyük olduğundan emin olun keza peruvian, tüyleri ile iyi bir alan kaplayacaktır.

Peruvian Guinea Pig Kimler için Tavsiye Edilir?

peruvian guinea pig

Tahmin edebileceğiniz üzere onlar yeterli zamanı olan kişiler içindir çalışan kişiler için pek uygun bir cins değildir. Yeterli zamanı olsa bile ilk defa guinea pig besleyecekler için de pek uygun değildir. Onların bakımı bilginin yanında tecrübe de ister. Onlar hakkında bir çok bilgi edinebilseniz de yeterince tecrübeniz yoksa onun bakımı sizin için oldukça zor olacaktır. Tabi ki çocuklar için de uygun bir tür değildir.

Peruvian cinsi daha önce guinea pig beslemiş, bu türe ilgi duyan ve yeterli zamana sahip kişiler içindir. Eğer bu şartlara sahipseniz bakımındaki zahmete rağmen beslemeye değecek bir türdür.

Peruvian Guinea Pig Bakımı

peruvian bakimi

Yazımızın büyük bir çoğunluğunda onun uzun tüylerinden bahsettik. Tabi ki sıra bakıma gelince de bizim için en önemli kısım tüy bakımıdır. Peruvianların tüyleri oldukça fazla bakım ister. Diğer bir çok türde günlük tüy bakımı yok iken peruvianda günlük tüy bakımı vardır. Onun tüylerini her gün taramalısınız aksi halde tüyleri birbirine çok fazla dolaşabilir ya da yapışıklıklar oluşabilir. Bu yapışıklık durumları da onlar için oldukça stresli bir durumdur. Bazı peru sahipleri günde 2 defa bile tarama ya da fırçalama yaparlar. Tüy bakımı konusunda daha detaylı bilgi almak için Guinea Pig Tüy Dökülmesi ve Tüy Bakımı başlıklı makalemizi incelemenizi öneririm.

Diğer yandan peruvian guinea pig için yapılacak en iyi şey kafeslerini temiz tutmaktır.  Etraf ne kadar kirli olursa tüyleri de o kadar çabuk kirlenecektir. Bu sebeple kafes bakımı da önem kazanır. Peruvian adeta yürüyen bir süpürge gibidir.

peruvian supurge

Tıraşlama konusundaki görüşümüz ise; eğer onu tıraşlayacaksanız neden peruvian guinea pig alıyorsunuz şeklindedir fakat elbette saçlarımızın ucundaki kırıkları aldırmak gibi onların da tüylerini zaman zaman kısaltabilirsiniz. Sonuç olarak tüy bakımı biraz zamanınızı alacaktır.

Banyo konusunda ise kuruması biraz fazla zaman alacağı için çekimser davranın. Daha çok tarama, fırçalama ve kafes temizliğine önem gösterin. 1-1,5 ayda bir onu yıkayabilirsiniz.

Beslenmesi konusunda ise özel bir diyet uygulamanıza gerek yoktur. Günlük alması gereken C vitaminine dikkat etmeniz yeterlidir. Bu sayede tüylerinin görünümü daha iyi olacak ve daha az tüy dökecektir. Kuru mama, kuru ot, sebze meyve dağılımını diğer guinea pig cinslerinde olduğu gibi ayarlayınız. Detaylı bilgi istiyorsanız Guinea Pig Beslenmesi ve Beslenme Düzeni başlıklı makale buradadır.

Peruvian Guinea Pig Nereden Alınır?

baby peruvian

Hollanda ve abessian guinea pig cinslerini anlatırken onları çiftlikler ya da petshoplardan almak yerine sahiplenmeyi tercih edebileceğinizi yazmıştım fakat peruvian guinea pig almak söz konusu olunca durum biraz farklıdır. Peruvian guinea pig kolay bulunan bir tür değildir. Etrafınızda ya da sosyal medyada onu ücretsiz olarak sahiplendirecek kişileri bulmakta güçlük çekebilirsiniz. Petshop ya da çiftlik olmamasına rağmen bazı guinea pig sahipleri bile onları ücretli olarak sahiplendirmektedir. Bu konuda tavsiyem eğer bulabilirseniz ücretli de olsa ginepig sahiplerinden bu evcil hayvanı sahiplenmenizdir. Yeterli bir süre beklediğiniz halde bulamıyorsanız güvenilir olması şartıyla bir çiftlikten peruvian guinea pig sahiplenebilirsiniz.

Perulular hakkında yazdığımız yazı umarım sizin için faydalı olur. Konu hakkında sorularınız var ise bize yazmaktan çekinmeyiniz. Altta yer alan yorum bölümünden sorularınızı ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz. Dilerseniz sağ taraftaki sütundan sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilir ve bizi takip edebilirsiniz. Böylece yeni yazılarımızdan çok daha hızlı haberdar olabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Düşünceni Belirt

blank

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.