Guinea Pig Hakkında

Guinea Pig Sahiplenmek – İlk Kez Sahipleneceklere Tavsiyeler

Bir guinea pig sahiplenmek düşünüldüğünden çok daha büyük bir sorumluluk gerektirebilir. Bilhassa daha önce evcil hayvan sahiplenmemiş kişiler bunun empatisini kurmakta zorluk çekebilir. Bu yazıda bahsedeceğimiz bir çok konu aslında sadece guinea pigler için değil tüm evcil hayvanları sahiplenmeden önce düşünülmesi gereken şeylerdir.

Eğer son zamanlarda aklınızda guinea pig sahiplenmek ile ilgili tereddütleriniz ya da düşünceleriniz varsa bu yazıyı biraz zaman ayırarak mutlaka okumalısınız. Bu yazı endişe ve düşüncelerinizin büyük bir bölümünü açığa kavuşturacaktır. Sitemizde bulunan en değerli yazılardan biri olabilir çünkü sahiplenmek üzere olduğunuz evcil hayvanın ömrü kısa bir süre değil. Guinea pig sahiplenmek de diğer bir çok hayvanda olduğu gibi bazı yükümlülükleri yanında getirir.

Bunları elbette tahmin edebilirsiniz ancak yazımızın içerisinde aklınıza gelmeyen ve önemli olan konuları da muhakkak bulacaksınız. Hatta bu yazıyı okuduktan sonra guinea pig sahiplenmek gibi bir düşünceyi derhal terkedebilirsiniz. Yazımızı biraz karamsar bulabilirsiniz ancak söz konusu bir canlı olduğunda sizi en kötüsüne hazırlamalıyız. Daha fazla uzatmadan yazımın içeriğine kaldığı yerden devam etmek istiyorum.

Guinea Pig Sahiplenmeden Önce

guinea pig sahiplenmek

Öncelikle bir guinea pig sahiplenirken ya da herhangi bir evcil hayvan sahiplenirken, düşünmeniz ve gerçekten içten bir şekilde cevap vermeniz gereken soru şu; “Ona gerçekten yeterince vakit ayırabilecek miyim?” Her gün, zamanınızın yeterli bir bölümünü onunla oyun oynayarak, konuşarak, kucağınıza alıp severek, elinizden yemek yedirerek geçirebilecek misiniz?

Guinea pig sahiplenmek daha doğrusu evcil hayvan sahiplenmekle ilgili beni çok etkileyen bir söz var ve bunu hiç bir zaman aklımdan çıkaramıyorum; “Bir evcil hayvan sahiplendiğiniz zaman o sizin hayatınızın bir parçası olur, ancak siz onun herşeyi olursunuz.” Evet, siz onun hayatının odak noktası oluyorsunuz ve ona yeterli zamanı ayıramadığınızda o kendini herşeyini kaybetmiş gibi, bu koca dünyada yapayalnız kalmış gibi, hayatında en çok önemsediği kişinin kendisini yeterince sevmediğini hissedecek.

“Neden ben onun her şeyi oluyorum ki?” diye soracak olursanız, bir insan gibi değil, bir yavru guinea pig aklıyla düşünmeye çalışmalısınız. Anlayacaksınız ki onun gördüğü tek kişi siz olacaksınız, ona yiyecek vereceksiniz, kafesini temizleyeceksiniz, onu kucağınıza alıp seveceksiniz. Bu durum, bir yavru için annelik anlamına gelir. Bir bakıma ona annelik yapacaksınız ve o da size bir anne gibi önem verecek.

Annelikten bahsetmişken, bir guinea pig sahiplenmek konusunda şöyle bir düşünce yapısıyla da hareket edebilirsiniz: Evinize hiç büyümeyen bir bebek almış olacaksınız. Yaşamı boyunca altını temizleyeceksiniz, karnını doyuracaksınız, hastalıklarını kontrol edeceksiniz, kimseye emanet edemeyeceksiniz, uçakla yolculuğa çıkarsanız yanınıza alamayacak ve gittiğiniz yere götüremeyeceksiniz.

Uçaklara hiç bir şekilde kemirgen alınmıyor.

Guinea Pig Ömrü

ginepig sahiplenmek

Guinea piglerin 5-7 yıl yaşadığı düşünülürse bu kadar uzun bir süre bu sorumluluğu alabilecek misiniz? İyice değerlendirmelisiniz. “Alırım ama bakamazsam sahiplendiririm” gibi bir düşünceyi asla tasvip etmiyoruz.
Kimseyi zan altında bırakmak istemeyiz ve bu doğru da olabilir ancak sosyal medya platformlarında “alerjimin artması sebebiyle, alerji sebebiyle, eşimin alerjisi sebebiyle” gibi bahanelerle ginepigini sahiplendirenlerin bir çoğu gerçekten doğru mu söylüyor düşünmek gerekir.

Tüylü hayvanlara alerjisi olan zaten en başında ginepig sahiplenmemelidir. Bildiği halde alıp şansını deneyenlerin ki ise daha büyük bir ayıp sanırım çünkü burada birer candan bahsediyoruz, oyuncaklardan değil.

Lafı daha da dolandırmadan ilk kez guinea pig sahiplenmek konusunda kararlı olan kişilere bu adımı atmadan önce düşünmeleri gereken şeyleri kısa başlıklar halinde sıralayalım;

Yaşam Biçiminiz Buna Elverişli mi?

Eğer bir üniversite öğrencisiyseniz ve ailenizden ayrı şekilde öğrenci hayatı yaşıyorsanız, guinea pig sahiplenmenizi mümkün mertebe önermiyoruz. Üniversite yılları insanın en güzel, en renkli geçirmesi gereken yıllarıdır. Zamanınızın büyük bir bölümünü okulda geçirecek, kalanını arkadaşlarınızla gezip eğlenerek geçireceksiniz.

Sonra sınavlar da eklenirse bir ginepige ne kadar zaman ayırabilirsiniz? Ayrıca kobay beslemek yanında bazı masrafları da beraberinde getirir. Kafesi, taban malzemesi, yemesi içmesi, hasta olursa veteriner masrafları gibi yani bir üniversite öğrencisiyseniz sahiplenmeden önce iki kez düşünmelisiniz.

çocukla guinea pig sahiplenmek

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuz için sahiplenmek istiyorsanız değerlendirmeniz gereken bir kaç konu mevcut. Öncelikle çocuğunuzun yaşına göre, ginepiginizin bakım ve sorumluluğunu ne kadar paylaşacağınız değişecek.

Büyük ihtimalle, kafes temizliği, yeme içme düzeni, bakımı sizin üzerinizde olacak, çocuğunuz ise çoğunlukla onu sevmekle yetinecek. Tabi ki burda ihtimallerden bahsediyoruz, ben çocuğuma sorurumluluk almayı öğretmek istiyorum diyorsanız tabi ki yapabilirsiniz ancak bu da yine sizin gözetiminiz altında olmalıdır.

Ayrıca ginepigler 5-7 yıl yaşayan canlılar. “Çocuğum artık istemiyor, sıkıldı, büyüdü evden gitti” gibi durumlarda siz ona bakmaya devam edeceksiniz. Bu sorumluluğu almaya hazır mısınız?

Evinizi birden fazla kişiyle paylaşan biri olarak ginepig sahiplenmeyi düşünüyorsanız, evde hayvan tüyüne alerjisi olan var mı bilmelisiniz. Ginepigler ses çıkarmayı seven canlılardır, sizinle yaşayanlar buna alışabilecek mi düşünmelisiniz. Guinea pigler geniş bir kafese ihtiyaç duyacaklar, evde bunun için yeterli alan var mı kontrol etmelisiniz.

Uzun çalışma saatleri olan bir bireyseniz yine aynı soru geliyor ona yeterince zaman ayırabilecek misiniz? Hafta içleri günün yarısını işte geçirecek, hafta sonları ise belki de dışarı çıkmak ve arkadaşlarınızla vakit geçirmek isteyeceksiniz. Burada kendinize sormanız gereken şey, boş vaktinizden ne kadar fedakarlık yapabileceksiniz?

Guinea Pig Sahiplenmek için Maddi Durumunuz Elverişli mi?

guinea pig sahiplenme maliyeti

Yazılarımızda her ne kadar bakımı kolay, masrafları az diye bahsetsek de bu genellikle kedi ve köpeğe kıyasla söylediğimiz göreceli bir bilgidir. Her şeyden önce bir ginepig için en az 1 metrekare büyüklüğünde kafes almalısınız. Almak yerine yaptırmayı da tercih edebilirsiniz, sonuç olarak bunun bir maliyeti vardır.

Belli aralıklarla kuru mama, kuru ot, taban malzemesi, temizlik malzemeleri ve diğer ihtiyaçlarını temin etmelisiniz. Ayrıca her gün taze sebze ile onu besleyeceksiniz. Bazen evdeki bir poşet sebzeyi siz hiç yemeden sadece ginepigleriniz yiyecek. Çok obur bu sevimli keratalar. 🙂 Örneğin; dereotu ve maydanozu sadece onlar için alıyoruz genellikle onlardan bize kalmıyor.

Kafesinin içinde mama kabı, yatağı, suluğu, kaka kutusu olacak. Hastalandığında veteriner masrafları çıkacak. Seyahat edeceğiniz zaman evcil hayvan otellerine ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Şuan aklımıza gelmeyen ancak çıkacak olan bir çok maliyet olabilir. Bunlar için yeterli bütçeniz var mı?

Sık Sık ya da Uzun Seyahatlere Çıkıyor musunuz?

guinea pig ile seyahat

İşiniz sebebiyle sık sık seyahat ediyor olabilirsiniz ya da ailenizden uzaktaysanız bayram tatili, yaz tatili, sömestr tatili gibi zamanları değerlendiriyor olabilirsiniz. Eğer öyleyse ginepig sahiplenmek için bir kez daha düşünmelisiniz.

Ginepigler hassas bir beslenmeye sahiplerdir onları kolay kolay birilerine emanet edemezsiniz. Uçakla seyahatte yanınıza almanız da yasak. Bu nedenle seyahatlerinize çıkarken üretebileceğiniz çözümleriniz olmalı. Ginepig sahiplenmeden önce düşünülmesi gereken bir konu da bence budur.

Guinea Pigler Hakkında Ne Kadar Bilgilisiniz?

Tabi ki okuyacağınız teorik bilgiler sahiplenince edineceğiniz tecrübeyle bir olmayacak. Ancak hiç bir şey bilmeden daha yeni popüler olmaya başlayan bir evcil hayvanı sahiplenmek doğru bir karar olmayabilir.

En azından yeme içme alışkanlıklarını, alan ihtiyaçlarını ve genel bakımlarıyla ilgili gerekli bilgileri mutlaka edinmelisiniz. Sitemizde bir çok konu hakkında faydalı bilgi bulabilirsiniz. Biraz karamsar olan yazımızın bu noktasına varabildiyseniz Guinea Pig Hakkında Herşey konumuzla başlamanızı öneririm.

Guinea Pig Hastalıkları İçin Ne Kadar Hazırlıklısınız?

guinea pig hastalıkları

Uzun yaşıyor olabilirler ancak ginepiglerin bazı ölümcül olabilecek hastalıkları vardır. Malesef ülkemizde yeni popüler olmaya başladığı için de her veteriner ginepigler konusunda yeterli tecrübeye sahip değildir.

Çevrenizde ginepiglerle ilgili yeterli tecrübeye sahip bir veteriner var mı araştırmalısınız. Ginepiginiz rahatsızlandığında zaman aleyhinize işlemeye başlayacak ve siz iyi bir veteriner araştırıp bulana kadar onun için çok geç olabilir. Bir ginepig sahiplenmeden önce belki de veteriner araştırmak da mantıklı olacaktır.

Dilerseniz Guinea Pig Hastalıkları kategorimizi de ziyaret edebilirsiniz.

İkinci Bir Ginepig Almaya Hazır mısınız?

ginepigler

Guinea Pigler Sosyal Canlılardır

Guinea pigler binlerce yıldır koloniler halinde yaşayan, sosyal canlılardır. Öyle ki, İsviçre’de tek başına bakılmaları kanunen yasaklanmıştır. Onu hayatı boyunca dilini anlamadığı canlılarla, kendi türünden hiç kimseyle iletişim kuramadan, kendiyle ilgili hiç bir şeyi paylaşamadan yaşamaya mahkum etmeyin.

Kendinizi onun yerine koyun; “iç güdüsel olarak çok korkaksınız, buna karşı koyamıyorsunuz, bir gün bir dev gelip sizi kardeşlerinizden ayırıyor. Tüm hayatınız boyunca yaşayacağınız 1 metrekarelik bir alana sizi hapsediyor. Ara sıra gelip size yiyecek veriyor. Sonra bu dev sizi ellerine alıyor, hiç anlamadığınız sesler çıkarıyor, bir şeyler yapıyor, ama sizi hiç öldürüp yemiyor da” Gerçekten tuhaf olsa gerek.

Eğer tek bir ginepig beslerseniz tüm hayatı boyunca bunu yaşayacak. Onların yanına en azından bir arkadaş koyun. Bu şekilde duygu ve düşüncelerini kendi türünden biriyle paylaşmasına, birbirlerine destek olmalarına, birlikte oynamalarına izin verin. Yalnız ölmelerine izin vermeyin.

Guinea pig sahiplenmek konusunda iyice düşünmeniz ve değerlendirmeniz gereken konulardan bahsettik. Şapkanızı önünüze koyup uzun uzun düşündünüz ve sahiplenmeye karar verdiyseniz tavsiyelerimize geçelim.

İlk Kez Sahiplenecekler İçin Tavsiyeler

guinea pigler

 • Öncelikle guinea piglerle ilgili edinebileceğiniz tüm bilgileri edinin. Gerek sitemizden, gerek sosyal medya platformlarından yararlanarak onları iyice araştırın. Örneğin facebook üzerinden bir çok grup ve sayfa bulabilirsiniz.
 • Çevrenizde ginepigi olan biri varsa ziyaret edin, görün, sevin, sahibiyle konuşun ve tavsiyelerini alın.
 • Sosyal medya platformlarında aktif facebook sayfalarından ginepig sahiplerinin paylaşımlarını bir süre takip edin. Bizim sayfamızı da takip etmeyi unutmayın.

 

guinea pig veterineri

 • Ginepig almadan önce çevrenizde ginepiglerle ilgili tecrübesi olan veteriner araştırın ve bulduğunuzda onun da tavsiyelerini alın.
 • Ginepiginizi sahiplenemden önce kalacağı yeri ayarlayın. Geniş bir kafes alın ya da yaptırın. Kafesin içinde olması gereken malzemelerini tamamlayın. Her şeyini hazır ettikten sonra sahiplenin.
 • Ginepiginizi ücretsiz sahiplendirme ilanlarından takip ederek bulabilirsiniz ya da ginepig yetiştiren güvenilir bir guinea pig çiftliğinden sahiplenebilirsiniz. Her iki durumda da gerek eski sahibiyle, gerek çiftlik sahibiyle iletişimi kesmeyin çünkü daha sonra mutlaka soracağınız sorular olacaktır.

guinea pig kafesi

 • Kafesin içinde üstü kapalı, içine girip saklanma içgüdüsünü yaşayabileceği bir alan bulundurun. Dilerseniz Guinea Pig Kafesi ve Gereçleri konumuza göz atabilirsiniz.
 • İlk bir kaç gün elinize almayın, sadece yumuşak bir ses tonuyla kafesin yanına gelip onunla konuşun ve elinizden yiyecek vermeye çalışın. Elinizden yemezse zorlamayın, zamanla alışacak. Vakit geçtikçe ona yiyecekler veren, hayatının devamlılığını sağlayan kişinin siz olduğunu anlayacak ve sizi çok sevecek merak etmeyin. Ancak zorlarsanız bu süreyi uzatmaktan ve onu korkutmaktan başka hiç bir işe yaramayacak.
 • Sosyal hayvanlar oldukları için kafesini evde yaşayanların bulunduğu, konuşmalarınızın duyulduğu bir yere, göz önüne koyun ancak yüksek sesten çok rahatsız olacakları için, televizyon, hoparlör gibi cihazlardan uzak tutun.

ginepig sesleri

 • Ginepig seslerini sitemizden lütfen dinleyin. Ayrıca popcorn dediğimiz harekete mutlaka bakın çünkü bir çok yeni ginepig sahibi bize bu sorularla geliyor ve popcorn hareketinden endişe duyuyorlar. Guinea Pigler Hakkında 10 Özet Madde konumuzu okuyabilirsiniz.
 • Yanına ikinci bir guinea pig alıyorsanız; bir dişi bir erkek olmamasına dikkat edin. Böyle olduklarında üremelerini kesinlikle kontrol edemeyecek ve bir yıl içinde bir koloniyle yaşamaya başlayacaksınız. Bu nedenle evde bakmak için iki dişi ya da iki erkek daha uygun olacaktır.

teddy guinea pig cinsi

 • İki erkek olacaklarsa, aralarında çok fazla yaş farkı olmamalıdır çünkü erkekler kendi aralarında bölge kavgası yaparlar ve yaşı çok küçük olan ginepig çok ezilecektir.
 • Yine iki erkek guinea pig başlangıçta birbirlerine zor alışabilir, sık sık kavga edebilirler. Bunun için başlangıçta iki ayrı kafese koyup birbirlerine alışmaları için kafesleri yanyana koyabilirsiniz. Böylece kavga edemeyecek ancak birbirlerinin varlığına alışacaklardır. Aynı şeyi kafesinizin içine birbirlerini görebilecekleri bir bölme koyarak da uygulayabilirsiniz.

guinea-pig-fare-mi

 • Son olarak guinea pig sahiplendikten sonra etrafınızdaki bir çok kişiye onun nasıl bir evcil hayvan olduğunu anlatmakta güçlük çekecekseniz. Onun bir fare olduğunu iddia edecekler. Kararlı bir şekilde onun bir fare olmadığını anlatmalısınız. Dilerseniz Guinea Pig Fare mi? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Daha önce belirttiğimiz gibi yazımız biraz karamsar ancak bilinmesi gereken bir çok konuyu içeriyor. Amacımız sizi guinea pig sahiplenmekten vazgeçirmek değil ve umuyoruz ki yazımız ile daha sağlık bir karar verebileceksiniz.

Aklınıza takılan konularda yorum yazmaktan çekinmeyin. En kısa sürede cevaplanacaktır. Ayrıca sosyal medya ikonlarımızı kullanarak bizleri sosyal medyadan da bulup takip edebilirsiniz. Böylece yeni yazılarımızdan çok daha hızlı haberdar olabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

23 Yorumlar

 1. blank Şeyma Berberoğlu Ocak 25, 2018
 2. blank Sertaç Ocak 26, 2018
 3. blank Guinea Pig Türkiye Ocak 26, 2018
 4. blank rüya Haziran 26, 2018
 5. blank Guinea Pig Türkiye Haziran 26, 2018
 6. blank rüya Haziran 26, 2018
 7. blank Guinea Pig Türkiye Haziran 26, 2018
 8. blank ozan Temmuz 3, 2018
 9. blank Db Temmuz 23, 2018
 10. blank Guinea Pig Türkiye Temmuz 24, 2018
 11. blank Öykü Ağustos 22, 2018
 12. blank Sena Şubat 6, 2019
 13. blank Kainag Şubat 8, 2019
 14. blank Aleyna Nisan 2, 2019
 15. blank Firdevs Mayıs 28, 2019
 16. blank Sarp Çalış Temmuz 6, 2019
 17. blank Sarp Çalış Temmuz 6, 2019
 18. blank Alara Mesci Eylül 26, 2020
 19. blank nazsu Ekim 4, 2020
 20. blank Berke Aralık 20, 2020
 21. blank İlknur Aralık 21, 2020
 22. blank İlknur Aralık 21, 2020
 23. blank Merve Gözde Bingül Ağustos 20, 2021

Düşünceni Belirt

blank

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.