Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Blog içerisinde yer alan konular hakkında ya da herhangi bir konu hakkında yardımcı olabileceğimizi düşünüyor iseniz altta yer alan iletişim formunu kullanarak bizimle irtibata geçin. En kısa sürede geri dönüş sağlanacaktır. Bilgi paylaştıkça güzel.

Dilerseniz bize e-posta da gönderebilirsiniz. Bilgi almak amaçlı [email protected] e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.

Bizimle iletişim kurmak için başka bir alternatif ise sosyal medya sayfalarımızdır. Facebook, Google+, Instagram ya da Twitter sayfalarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Önemli: Ginepiginiz hakkında sorularınız varsa bizimle iletişime geçmeden önce formun hemen altında yer alan sıkça sorulan sorular bölümünü incelemenizi öneririm.

Önemli: Sitemizde reklam vermek istiyorsanız reklamınızın yayınlanmasını istediğiniz yazıyı ya da alanı belirterek iletişim formumuz üzerinden ya da [email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz. Şartlar ve ücret hakkında en kısa sürede geri dönüş sağlanacaktır.

Site Sahibi ve Editörü: Mustafa Gül

Sosyal Medya Editörü: Özge Gül

Sıkça Sorulan Sorular

1- Nereden guinea pig alırım ya da sahiplenirim tavsiyeniz var mı? : Sitemizde guinea pig hakkında bir çok konuda faydalı bilgi yer alsa da guinea pig satışı ya da sahiplendirme ilanı bulunmamaktadır. Bunun için öncelikli tavsiyemiz sosyal medya platformlarından sahiplendirme ilanlarını takip etmenizdir. Daha sonra ise guinea pig üretimi yapan güvenilir çiftlikler bulmanızdır.

En son çare olarak petshopları tercih etmelisiniz. Nedeni ise; her ne kadar hepsi olmasa da bir çok petshop ticari amaçlar güderek iyi bakılmayan ve sağlık durumu iyi olmayan yavruları da satabilmekte. Diğer yandan petshoptan aldığınız yavrular dişi ve erkek olmak üzere bir arada tutuluyorsa hamile olabilir. Ginepigler 28 günlükken hamile kalabilir. Dolayısıyla aldığınız yavru ginepig erken ve sağlıklı olmayan bir doğum yaşayabilir.

Zaman zaman takipçilerimizden gelen sahiplendirme ilanlarını bizler de sosyal medya platformlarımızda paylaşıyoruz. Bu ilanların var olup olmadığını kontrol etmek için bizi sosyal medyadan da takip edebilirsiniz. Bizi sosyal medyada bulmak için sitemizde yer alan sosyal medya ikonlarımızı kullanabilirsiniz.


2- Ginepigimi sahiplendirmek istiyorum yardımcı olur musunuz? : Ücretsiz olmak kaydıyla elbette yardımcı olabiliriz. Sitemizi ve sosyal medya sayfalarımızı aktif bir şekilde takip eden ve ginepig sahiplenmeyi düşünen bir çok kişi bulunmaktadır. Özellikle instagram sayfamız üzerinden bir çok kişiye ulaşabiliyoruz.

Eğer sahiplendirmeyi düşündüğünüz ginepigleriniz varsa bizimle iletişim kurabilirsiniz. Ginepiginize ait bilgi ve fotoğrafları sosyal medya sayfalarımızdan paylaşabiliriz. Ayrıca arzu ettiğiniz özel şartlar varsa bunları da ilanın açıklamasına ekleyebiliriz. Muhakkak şartlarınıza uygun bir sahip çıkacaktır.


3- Ginepigim değişik sesler çıkarıyor bunun anlamı ne, sizce bir rahatsızlığı olabilir mi? : Guinea pigler iletişim kurmak amaçlı 10’dan fazla sayıda farklı ses çıkarabilirler. Bu seslerin bir kısmı olumlu seslerdir, bir kısmı ise olumsuz seslerdir. Bu konu hakkında bilgi almak için Guinea Pig Sesleri ve Anlamları yazımızı okuyabilirsiniz.

Okuduğunuz yazıya ve dinlediğiniz seslere rağmen çıkardığı sesin ne anlama geldiğini çözemiyorsanız ginepiginizin videosunu sosyal medya sayfalarımızdan bize gönderebilirsiniz. Videoda ginepigin net bir şekilde görülmesi önemlidir çünkü iletişimleri çıkardıkları ses ve vücut hareketleriyle bir bütün halindedir.


4- Ginepigim hasta ne yapabilirim? : Sitemiz içerisinde guinea pig hastalıkları ile ilgili bir kategori bulunsa da bizler veteriner değiliz. Biz de sizler gibi guinea pig sahibiyiz. Hastalık gibi hassas bir konu için kimseyi yanlış bilgilendirmemek amaçlı derinlemesine araştırmalar yapmaktayız. Gerekli yerlerde uzman kişilerin görüşlerine başvurmaktayız. Tüm bunları rağmen hastalık içerikli yazılarımız kesin bir sonuç içermeyebilir.

Tavsiyemiz vakit kaybetmeden guinea pig hakkında tecrübeli bir veteriner bulmanızdır. Maalesef her veteriner yeni popüler olmaya başlayan bu evcil hayvan hakkında bilgili değildir. Bu sebeple ginepiginiz hasta olmadan önce size yakın tecrübeli bir veteriner araştırmanız faydalı olacaktır.


5- Guinea pig kokar mı? : Bu konu biraz görecelidir. Kokuya karşı ne kadar hassas olduğunuz ile alakalıdır. Diğer yandan kedi ve köpeğe oranla çok çok az kokmaktadır. Örneğin kedi ve köpek beslenen evlerin tamamında bir koku değişimi olurken ginepigler sadece bulunduğu odanın kokusunu bir miktar değiştirmektedir.

Kokunun en büyük sebebi ise çişleridir. Katı dışkıları neredeyse kokusuzdur. Çiş konusunda ise eğitim verirseniz oldukça rahat edebilirsiniz. Bunun için sitemizde yer alan 9 Adımda Guinea Pig Çiş Eğitimi adlı yazımızı okuyabilirsiniz.


6- Guinea pig tüy döker mi? : Tüy bakımını düzenli bir şekilde yapmazsanız ginepigler tüy dökebilirler. Özellikle uzun tüylü olan cinsler daha çok tüy dökebilir ancak günlük tüy bakımı ile bu durumu oldukça aza indirebilirsiniz. Bu konu hakkında Guinea Pig Tüy Bakımı başlıklı yazımız size yardımcı olacaktır.

Ayrıca tüy dökmelerinin en büyük sebeplerinden biri de düzensiz ve yetersiz beslenmeleridir. Yeterli ve düzenli beslenen guinea pigler çok daha az tüy dökecektir. Guinea pig beslenmesi hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz Guinea Pig Beslenmesi ve Beslenme Düzeni başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.


7- Ginepigimin kulak arkası tüyleri yok. Normal mi? : Spesifik gibi görünse de en sık karşılaştığımız sorulardan biri. Özellikle ilk defa guinea pig besleyen kişiler bu durumu anormal olarak yorumlayabiliyor. Her ne kadar anormal gibi görünse de bu durum tamamen normaldir ve her ginepigde aynı şekildedir. Kızarıklık yada büller doku görünümü gibi anormal bir cilt görünümü yoksa telaş yapmanıza gerek yoktur.

tüysüz kulak arkası tuysuz kulak arkasi

8- Ginepigim tuhaf bir şekilde zıplıyor. Bir problemi mi var? : En çok karşılaştığımız bir başka soru da budur. Ginepigler genellikle mutlu olduklarında “popcorn” diye tabir edilen bir zıplama hareketi yaparlar. Tıpkı bir patlamış mısır gibi havaya zıplarlar ve bu mutlu olduklarının ya da heyecanlandıklarının göstergesidir. Aşağıdaki videoda yavaşlatılmış halini izleyebilirsiniz.


9- Sahiplenmek için hangi cins guinea pigi tercih etmeliyim? : Bunun için kesin bir cevap olmasa da ilk kez guinea pig besleyecekler için kısa tüylü olan cinsler tavsiye edilmektedir. Ginepigler ile yeterince bilgi ve tecrübe sahibi değilseniz tüy bakımı ile sürekli olarak mücadele etmeniz iyi olmayacaktır.

Hollanda ya da amerikan cinsi guinea pig olarak geçen cins kısa tüylüdür ve cinsler arasında sağlık açısından da en dayanıklı tür olarak kabul edilmektedir. Bundan dolayıda ilk defa guinea pig besleyeceklere bu cins tavsiye edilir. Eğer yeterince vaktiniz varsa ve bunun yanında yeterli tecrübeye sahipseniz uzun tüylü olan cinsleri de tercih edebilirsiniz.

Ayrıca Guinea Pig Cinsleri kategorimizden cinsler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Her tür için yazılmış olan kimler için tavsiye edilir başlıkları da size yardımcı olacaktır.


10- Yavru ginepigim için özel bir beslenme programı uygulamalı mıyım? : Yavru guinea pigler için çok özel bir beslenme programı olmasa da beslenmesinde biraz daha hassas davranmanız faydalı olacaktır. Taze sebzelerden yeşillikleri çok fazla vermemeye dikkat edin çünkü ishal problemine sebep olabilir. İshal ise ginepigler için ölümcül olabilir.

Ek olarak yavru ginepiglerde kuru ot olarak yonca kullanmanız gelişimleri açısından faydalı olacaktır. Yonca’da bol miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Dilerseniz Kuru Ot ve Faydaları başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.