Guinea Pig Cinsleri

Hollanda Guinea Pig – Amerikan Guinea Pig

Bir önceki yazımız olan guinea pig cinsleri adlı makalemizde popüler olan guinea pig cinsleri ile ilgili bazı genel bilgiler vermiştik. Dilerseniz buradan o makaleye ulaşabilirsimiz: Guinea Pig Cinsleri ve Genel Özellikleri. Bu yazımız da ise biraz daha özelleşerek Hollanda Guinea Pig hakkında bilgi vereceğiz. Aslında bu cinsin genel adı Amerikan Guinea Pig‘tir. Ülkemizde daha çok hollanda guinea pig, hollanda ginepigi olarak ön plana çıkmaktadır. Bu cins ülkemizde neden bu şekilde anılıyor ve aratılıyor, nereden geliyor bu hollanda guinea pig gibi konular hakkında sizi bilgilendireceğiz ve Amerikan guinea pigi hakkında yani hollanda guinea pigi hakkında daha fazla detaya değineceğiz. Konuyu daha fazla uzatmadam amerikan guinea pig hakkında bilgi verelim.

Amerikan Guinea Pig / Hollanda Guinea Pig

Hollanda Guinea Pig

Cinsler arasında en yaygın olan cinstir. Birçok farklı renkteki varyasyonları olan bu cinsin bu kadar popüler olmasının bir çok sebebi vardır. Evcil hayvan satışı konusunda tartışmalar bir yana petshopların bile satmayı en çok tercih ettiği ırktır çünkü bu cins oldukça dayanıklı ve yetiştirilmeye çok uygundur. Hastalıklara karşı diğer cinslere göre daha dayanıklıdır. Amerikan guinea pig hakkında daha detaylı bilgilere geçelim.

Amarikan Guinea Pig Kökeni

Bu cinsin kökeni M.Ö. 5000 yıllarına kadar dayanır. Cinsler arasında en doğal cinslerden biridir. 1500’lü yıllarda Avrupa’ya getirilir ve bundan sonra bu cinsin çeşitli varyasyonları yetiştirilmeye çalışılmıştır. Bu varyasyonların bazıları; dalmaçyalı, himalayan, white crested, leylak gibi varyasyonlardır. Avrupa’da yetiştirilen varyasyonlarından biri de Hollanda guinea pig‘tir. Anlayacağınız ülkemizde yaygın olarak bu şekilde adlandırılan Hollanda guinea pig aslında bir cins değil Amerikan Guinea Pig cinsinin bir varyasyonudur. Bu varyasyon ülkemizde çok popüler olduğu için Amerikan Guinea Pigini, hollanda guinea pig olarak tanıyoruz. Bu cins bazı yerlerde İngiliz Guinea Pig cinsi olarak da adlandırılır. Hollanda guinea pig gibi varyasyonlar dışında farklı cinsler de üretilmiştir. Bunların içinden bazı diğer cinsler ise; skinny, teddy  gibi cinslerdir.

Amerikan Guinea Pig Dış Görünüşü

Guinea Pig Cinsleri Amerikan

Amerikan türünün ayakları vücudunun altında saklı durur ve ön ayakları omuzlarından biraz daha öndedir. Geniş omuzlara, kanca bir buruna ve kısa düz tüylere sahiptirler. Kulakları aşağıdadır ancak düşük değildir. Gözleri koyu renkli ve parlaktır.

Amerikan Guinea Pig Kişilikleri

Amerikan guinea pigler oldukça eğlencelidir. Oldukça uysaldır ve size hızlı bir şekilde alışırlar. Aynı zamanda ikinci bir guinea pig olarak da düşünülebilir çünkü diğer cinsler ile de son derece uyumludur. Agresif değillerdir. Bizim kendimizin de abessinian ve hollanda guinea pig cinsi olmak üzere 2 tane ginepigimiz var. Adları Hımbıl ve Tombul. Hollanda cinsinin adı Tombul çünkü ilk geldiğinden beri oldukça fazla iştahlı. 🙂 Konuyu dağıtmadan devam edelim.

blank

Bu cins oldukça sevimli bir mizaca sahiptir. Onu izlemekten bile çok fazla keyif alırsınız. Tepkilerini çok güzel dışa yansıtır. Zaman zaman hiç bir şey yokken bile sevimli sevimli homurdanabilir ya da yemek yerken bile mutlu olduğunu belli eden sesler çıkarabilir. Onu kucağınıza alıp sevdiğiniz de hemen size tepkilerini gösterir ve bundan çok keyif alır. Sizi tanıdıktan sonra, işten ne zaman döndüğünüzü, mutfağa ne zaman girdiğinizi ve ona yemek vereceğinizi bilir ve size seslenir. Kısacası yaygın bir cins olmayı hakeder.

Amerikan Guinea Pig Kimler için Tavsiye Edilir?

Guinea Pig Hollanda Cift

Bu tür hemen hemen herkes için uygundur. Eğer ilk kez guinea pig besleyecekseniz bu türü tavsiye ederim çünkü diğer bir çok türe göre bakımı oldukça kolaydır. Ayrıca çalışan kişiler için de bu tür daha uygundur çünkü bakımı için daha az zaman yeterli olacaktır. Küçük bir hatırlatma yapmak gerekirse; çalışıyorsanız ya da gün içinde uzun bir süre evde bulunamıyorsanız mutlaka yanına bir guinea pig daha alın. Bu hayvanlar gerçekten sosyal hayvanlardır. İletişim halinde olmayı çok severler. Gün boyu yalnız kalırlarsa onların ruh sağlığı için bu hiç iyi olmayacaktır. Kendilerini yalnız hissederler ve işten geldiğinizde depresif bir şekilde durduğunu görebilirsiniz.

Guinea Pig Hollanda Cocuk

Çocuklar için de bu cins oldukça uygundur fakat şunu unutmamak gerekir evcil hayvan bakımının sadece çocuklar tarafından yapılması doğru değildir. Zaman zaman onların bakımı konusunda yetersiz kalabilirler. Onları bakım hakkında yeterince bilgilendirsek bile gözlemi eksik etmemeliyiz. Diğer yandan çoğunlukla çocuklar da bu cinsi sever.

Amerikan Guinea Pig Bakımı

Bu cinsin bakımı konusunda oldukça şanslısınız çünkü diğer bir çok türde olan özel tüy bakımı bu türde oldukça kolaydır. Genellikle onu taramanıza ya da fırçalamanıza gerek bile olmaz. Üzerinde çok fazla dökülmüş tüy olduğunu düşünürseniz ya da gerçekten kirlenmişse onu yıkamanız kürkünün bakımı için oldukça yeterlidir. Guinea pig nasıl banyo yaptırılır konusunda endişeliyseniz Adım Adım Guinea Pig Banyosu adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Guinea Pig Hollanda Banyo

Diğer yandan onlar için yeterli bir kafes alanı, beslenmesi için yiyecek ve içme suyu gibi temel ihtiyaçlar yeterli olacaktır. Uygun şartları oluşturursanız bu cins kolay kolay hasta da olmayacaktır. En fazla yaşayan cinslerden biridir. Bu süre bazı cinslerde 4-5 yıla kadar düşerken Amerikan cinsi için 8-10 yıl civarındadır.

Zaman zaman onu kafesin dışına salabilirsiniz ve kafes dışında daha geniş bir alanda gezinmesi onun için faydalı bir egzersiz olacaktır. Kafesin dışına saldığınız da evin içindeki kablo ve mobilyalara dikkat ediniz. Evin dışında salmaya uygun alanınız varsa o da çok faydalı olacaktır.

Guinea Pig Hollanda Bahce

Amerikan Guinea Pig Nereden Alınır?

Guinea Pig Hollanda Bebek

Ülkemizde hollanda guinea pig olarak anılan bu hayvanı elbette petshop ya da çiftliklerden alabilirsiniz. Her ne kadar onaylamasak da evcil hayvan satışı gün be gün devam etmektedir. Bizim tavsiyemiz ise guinea pig almak yerine guinea pig sahiplenmenizdir. Etrafınızda ya da internette biraz araştırma yaparak guinea pig sahiplendiren bir çok kişi bulabilirsiniz. Hollanda guinea pig cinsi çok yaygın bir cins olduğu için eminim bulmanız da diğer türlere göre daha kolay olacaktır. Sosyal medyada bir çok sahiplendirme ilanı bulabilirsiniz.

Eğer bir çiftlik ya da petshoptan guinea pig alacaksanız bu petshop ya da çiftliğin güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Guinea pig satışlarındaki problemlerin sadece birinden bile bahsedecek olursak; guinea pigler çok erken zamanda çiftleşebilir ve hamile kalabilirler. Bu süreler doğumundan sonra 4. 5. hafta gibi çok erken süreler olabilir. Çiftliklerde dişi ve erkek yavrular bir arada tutulabiliyorlar ve sizin çiftlikten aldığınız 6 haftalık ya da 2 aylık bir dişi guinea pig hamile olabilir ve bu guinea pigin bu kadar genç bir hamilelik yaşaması oldukça problemlidir. Bunun dışında da bir çok sorun olduğundan emin olabilirsiniz.

Sonuç

Hollanda guinea pig hakkında biraz daha detay vermeye çalıştık. Bu cins hakkında aklınıza takılan sorular varsa ya da bizim yazdıklarımız dışında bilginiz var ise lütfen bizimle paylaşın. Guinea pig sahiplenmeyi düşünenler için bu sorular ve yorumlar oldukça değerli olacaktır. Dilerseniz Guinea Pig Hakkında Herşey adlı makalemizi okuyarak da ginepigler hakkında oldukça faydalı bilgiler edinebilirsiniz.

Düşünceni Belirt

blank

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.