Bakımı

Guinea Pig Yağ Bezesi ve Bakımı

Sitemizde bugüne kadar guinea pig bakımı üzerine bir çok konuya değindik. Bunların arasında guinea pig tüy bakımı, guinea pig banyosu, guinea pig kafesi, sağlıklı guinea pig kilosu ve daha bir çok konu yer almaktadır. Guinea pig bakımınla ilgili bu konuları ve diğerlerini incelemek için Guinea Pig Bakımı kategorimize göz atabilirsiniz. Bu yazımızda ise guinea pig yağ bezesi ve onun bakımı hakkında bilgi vereceğiz. Bir çok guinea pig sahibi özellikle ilk kez guinea pig besleyenler bu yağ bezesi konusundan haberdar değildir. Hatta konu hakkındaki tek Türkçe kaynak sitemizdir. İlerleyen günlerde fırsat bulabilirsek bir de video ekleyeceğiz konumuza. Şuan için metin olarak anlatmaya devam edelim.

Guinea Pig Yağ Bezesi Nedir?

guinea pig yag bezesi

Her ginepigde bulunan yağ bezesi anal bölgelerinin üst kısmında eğer kuyruklarının olacağını düşünürsek tam da kuyruklarının olması gereken yerde bulunan bir yapıdır. Yağlı bir sıvı üretir. Bazı dişi ve erkek guinea pigler oldukça aktif yağ bezelerine sahip olabilirler. Özellikle erkek ginepiglerin bir çoğunda bu beze daha aktif olur. Diğer yandan bu bezenin pasif olduğu ginepigler de vardır. Aktif olanlarda ise salgıladıkları bu yağlı sıvı kötü bir kokuya sebebiyet verir. Bu sıvıyı neden salgıladıkları henüz tam olarak bilinmiyor ancak yapılan yorumlar şu şekilde;

 • Bölgelerini işaretlemek için bu yağlı sıvıyı salgılıyorlar
 • Özellikle erkek guinea pigler birbirlerine üstünlüklerini kabul ettirmek için ya da
 • Dişilere kur yapmak için salgılıyorlar.

Bizim 2 erkek ginepigimiz var ve 2 sininde yağ bezesi aktif durumda. Onları gözlemlediğimizde ilk 2 maddenin oldukça geçerli olduğunu görüyoruz. Kafesin dışına saldığımızda yeni yerler keşfederken ya da aralarında kavga ederlerken bu sıvıyı salgıladıklarına bir çok kez şahit olduk.

Yağ Bezesinin Tespiti

Guinea piginizi düz bir yüzeye koyun ve poposunu kendinize çevirin. Parmağınızla omurgasını takip edin. Parmağınızın yere iyice yaklaştığı yerde hafifçe yapışkan bir sıvıyla kaplı bölgeyi hissedeceksiniz.

Guinea Pig Yağ Bezesi Neden Temizlenmeli?

kirli yag bezesi

Eğer ginepiginizin aktif bir yağ bezesi var ise poposunun arkasında yapışkan tüyler ve yoğun kokulu bir alan göreceksiniz. Salgıladıkları sıvı sarıdan kahverengiye kadar değişen renklerdedir ve oldukça yapışkan bir yapısı vardır. Guinea piglerin yağ bezesi uzun süre temizlenmezse yapışık tüylerle kapalı alan bir çok enfeksiyona açık hale gelir. “Nasıl yani o zaman yabani guinea pigler ne yapıyor?” diye düşünebilirsiniz. Aslında yabani guinea pigler ile evcil guinea pigleri karşılaştırmak son derece yanlıştır. Doğal ortamlarında mutlak bir seleksiyonla yaşayan yabani guinea pigler evcil olanlar gibi değildir. Yüzyıllar boyunca evcilleştirilen guinea pigler geçen zaman içerisinde insanoğlunun yardımına gereksinim duyar hale gelmişlerdir. Bu bakım da onlardan biridir.

Yağ Bezesi Temizliği

kirli yag bezesi

Ginepiginizin tüy bakımı ya da tırnak bakımı gibi diğer bakımlarını yaparken yağ bezesini de mutlaka kontrol etmelisiniz. Genellikle ayda ya da 2 ayda bir olmak üzere bu bölgede bir tabaka oluşur. Eğer elinize bu şekilde yapışkan bir tabaka geliyorsa temizlik zamanı gelmiş demektir.

Temizlenmesine gelecek olursak öncelikle bu salgının doğal bir yağ içinde çözünmesi ve daha sonra ise şampuanlanarak durulanması gerekmektedir. Nasıl ki kıyafetlerimize yapışkan bir şey bulaştığında önce çözündürüp sonra yıkıyorsak aynı şey bu durumda da geçerlidir. Yağ bezesinden salgılanan artık maddenin çözünmesi ve hassas bir cilde sahip oldukları için en çok önerilen madde hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağının anti-fungal etkisi de vardır. Şampuanlama işlemini ise bölgesel olarak yapmanız daha iyi olacaktır çünkü guinea piglerin sık bir şekilde banyo yaptırılması doğru değildir.

Adım adım anlatmamız gerekirse:

 • Yağ bezesinin olduğu bölge popolarıdır ve guinea pigler için bu bölge çok özeldir. Utanabillir ve poposunu elleyeceğiniz için strese girebilir bu nedenle bu işlemler sırasında önüne sevdiği yiyeceklerden koyarak biraz kafasının dağılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Guinea piginizin tüyleri uzun veya yoğunsa tam bezenin olduğu bölgede biraz tüylerini aralayabilirsiniz.
 • Parmağınıza bir miktar hindistan cevizi yağı alın ve salgının bulaştığı yerler ile yağ bezesinin üzerine gelecek şekilde sürerek iyice yedirin.
 • Yağı iyice yedirdikten sonra 10 dakika kadar salgıyı çözmesini bekleyin bu arada çok yumuşak bir bebek fırçası ya da eski bir diş fırçanızı(tabi yine çok yumuşak uçlu olmalı) kullanarak yağlı tüylerini çok nazik bir şekilde fırçalayabilirsiniz.
 • Yeterince bekledikten sonra guinea piginizin poposunu ılık su ile ıslatın, guinea pigler için ya da küçük hayvanlar için özel olarak üretilmiş şampuanınızdan bir miktar kullanarak köpürtün daha sonra yine ılık su ile durulayın. Böylece tüm vücudunu yıkamaya gerek kalmadan artık salgısından kurtulmuş olacaksınız.
 • Guinea piginizin bezesinin aktifliğine göre bu işlemi yapma sıklığınız değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle çok biriktiğinde ve artık onu rahatsız ettiğine karar verdiğinizde temizlemekte özgürsünüz.

Alternatif Yöntem

Alternatif olarak bu işlem için yağ çözücü etkisinden dolayı bulaşık deterjanı kullanan ginepig sahipleri de mevcuttur ve herhangi bir zararı olmadığını söylemekteler ancak bu konuda ne kadar doğru tercih emin değiliz. Bulaşık deterjanı bizlerin bile eline zarar verebilmekte ve cilt kuruluğuna sebep olabilmektedir. Diğer yandan poposunun arkasında eğer uzun tüyleri varsa bu tüyleri kısaltmanız sizin için faydalı olacaktır. Hem dışkılama sırasında daha az pisleneceği gibi yağ bezesinin oluşturduğu yapışkanlığı da azaltacaktır.

Ginepig yağ bezesi hakkında yazdığımız bu yazı umarız sizler için faydalı olur. Konu hakkında aklınıza takılan soruları ve düşünceleri altta yer alan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

6 Yorumlar

 1. blank MEHMET Aralık 29, 2017
 2. blank Canan Aralık 29, 2017
 3. blank Denizuçak Ağustos 17, 2018
 4. blank Züleyha KAŞIKÇI Mart 5, 2019
 5. blank Ceren Mayıs 13, 2020
 6. blank melek Mart 31, 2021

Düşünceni Belirt

blank

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.