Guinea Pig Hakkında

Her Guinea Pig İçin Vazgeçilmez 5 Şey

Guinea Pig cinslerini anlattığımız yazılarımızda cinsler için bazı kişisel özellikler vermiştik. Bu özellikler genellemeler ve bir çok guinea pig sahibinin ortak görüşleri doğrultusunda gelişmiştir. Hemen hemen her bir cinsin ayrı kişisel özellikleri olabiliyor. Örneğin; peruvian cinsi daha tedbirli hareket ederken, amerikan guinea pigi daha aktif ve sıcak kanlı olabiliyor. Diğer yandan dış görünüşünden bakımına büyük farklılar olabiliyor. Fakat bazı şeyler var ki her guinea pig için vazgeçilmez. 🙂

Peki nedir bu vazgeçilmezler? Gelin birlikte inceleyelim…

1- Beslenme Çeşitliliği

guinea pig beslenmesi en sevdiği yemekler

Guinea Pigin En Sevdiği Besinler

Sağlıklı beslenmenin birinci kuralı çeşitlilikten geçmektedir. Ginepiginizin birinci sıradaki ihtiyacı her ne kadar C vitamini olsa da bunun yanında diğer vitamin ve minerallere de son derece ihtiyaç duyar. Bu sebeple ona bir çok taze meyveyi çeşitlendirerek verebilirsiniz ya da zaman zaman onlar için karışımlar hazırlayabilirsiniz. Bu onların bağışıklık sistemini daha güçlü tutacağı için hastalıklara karşı daha dayanıklı hale geleceklerdir. Aynı şekilde farklı besinler ile beslenen guinea pig çok daha keyifli olacaktır.

2- Kuru Ot

guinea pig sesleri otlamaGuinea piginizin sağlığı için yüksek kaliteli kuru ottan daha önemli hiç bir şey yoktur. Bunun için kuru yonca kullanmanızı tavsiye ederim. Ot guinea piginizin sadece içgüdüsel çiğneme isteğini gidermez, aynı zamanda sindirim sisteminin düzenli çalışması için olmazsa olmaz bir yiyecektir. Kuru ot yemeyen bir guinea pig sağlıksız bir guinea pigtir. Kuru ot sayesinde dişleri de törpülenmiş olacaktır. Unutmayın, ginepiginizin dişleri sürekli olarak uzamaktadır. Bu küçük dostunuzu asla otsuz bırakmayın.

3- Güzel Bir Taban MalzemesiGuinea Pig Çiş Eğitimi Dolu Kutu

Taban malzemesi olarak talaş kullanmanız onlar için sağlıklı olacaktır. Talaş konusunda tavsiye edilmeyen bir tür varsa o sedir ağacı talaşıdır. Sedir ağacı talaşının yoğun kokulu esansının ginepigler için uygun olmadığı bilinmektedir. Diğer yandan kokulu kedi kumları ya da su emici kedi kristalleri de onlar için uygun değildir. Bunların hepsi yoğun miktarda kimyasal madde içermektedir. Özellikle çiş kaplarının tabanına koyacağınız malzeme kokusuz, yumuşak talaş olmalıdır. Guinea piglerin en çok vakit geçirdiği yer çiş kaplarının içidir. Bunun sebebi ise çiş eğitiminde kullanılan kuru ot yöntemidir. Eğer siz de bu yöntemi kullanarak ginepiginize tuvalet eğitimi verdiyseniz kuru otları kapların her yerine yaydırmak yerine bir tarafına yığmayı tercih edebilirsiniz. Bu sıvının talaş tarafından daha rahat emilmesini sağlayacaktır zira kuru otun sıvı emici özelliği pek bulunmamaktadır.

 

4- Guinea Pig Oyuncakları ve Ahşap Malzemeler

guinea pig oyuncaklariGuinea pigler genellikle 1 metre kare kadar olan kafeslerinde kalırlar. Belki daha geniş bir kafesiniz olabilir ya da zaman zaman onları kafesin dışına salabilirsiniz. Her ne kadar bunlara imkanınız olsa da ona kafesinin içinde eğlenebileceği bir şeyler vermek onun için çok iyi olacaktır. Özellikle dişlerini geçirebileceği, çekiştirebileceği ahşap oyuncakları çok severler. Ahşap oyuncak denilince aklınıza hemen pet shoplarda satılan evcil hayvan oyuncakları gelmesin. Onlar için doğal ve düzgün olan ağaç dallarını bile kullanabilirsiniz ya da biten tuvalet kağıdının içindeki karton ruloya kuru ot sıkıştırarak onlara verebilirsiniz. Kuru otun kabından yemek yerine onun içinden zorla çıkartarak yemeyi tercih edecektir.

5- İlgiguinea pig ilgi

Aslında ilgi hemen hemen her evcil hayvan için gereklidir ve guinea pig de onlardan biridir. İşlerinizden arta kalan zamanlarınız da onlarla ilgilenin. Onları sevin, kafesin dışına çıkartın, koşup eğlenmelerine fırsat verin. Bu sırada onunla çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz. Saldığınız alanda belli bölgelere sevdiği yiyecekleri saklayıp onun bulmasını sağlayabilirsiniz. Guinea pigler ailenizin bir üyesidir. Onu kucağınıza alın ve beraber televizyon izleyin. 🙂

 

Konuyla ilgili sitemizde bulabileceğiniz bazı faydalı yazılar ise şu şekildedir;

 • Guinea Pig Beslenmesi ve Beslenme Düzeni
  • Bu yazıdan birinci ve ikinci maddeye konu olan guinea piglerin beslenmesi hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Eminim sizin için faydalı olacaktır.
 • 9 Adımda Guinea Pig Çiş Eğitimi
  • Eğer guinea pig sahiplenmeyi düşünüyorsanız ve aklınıza takılan şey tuvalet eğitimleri ise bu yazıyı okumanızı öneririm. Tuvalet konusunda başı dertte olan ginepig sahipleri de yazımızı inceleyebilirler.
 • Guinea Pig Kafesi ve Gereçleri
  • Üçüncü ve dördüncü maddeyi ilgilendiren konumuzu inceleyerek kafesleri hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
 • Son madde için ise sanırım sitemizdeki her konu onunla ilgili. Onunla alakalı olarak edineceğiniz her bilgi ona yaklaşımınızı daha iyi kılacaktır.

Umarım yazımızı beğenmişsinizdir. Aklınıza takılanları yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

4 Yorumlar

 1. blank Murat Aralık 29, 2017
 2. blank Yağmur Ocak 26, 2018
 3. blank Eda Haziran 23, 2018
 4. blank Bedirhan Ağustos 23, 2021

Düşünceni Belirt

blank

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.