Guinea Pig Hastalıkları

Guinea Pig Uyuz Hastalığı – Guinea Pig Hastalıkları

Bir önceki yazımız olan Guinea Pig Hastalıkları – Deri Hastalıkları başlıklı makalemizde deri hastalıkları hakkında genel bilgiler vermiştik. Bu yazımızda ise bu hastalıkların içerisinden guinea pig uyuz hastalığı hakkında biraz daha detaya ineceğiz. Uyuz hastalığının hayvanlarımıza bulaşma ihtimali düşük olsa da bulaştığı zaman son derece baş belası bir durumdur ve ginepig için ölümcül olabilir. Hastalık hakkında bilgili olmanız tedaviyi hızlandıracağı gibi tedavinin başarısına da etki edecektir.

Guinea Pig Uyuz Hastalığı Parazitleri

guinea pig uyuz hastaligi parazitleri

 • Trixacarus Cavie: Selnik akarları, uyuzluk akarları olarak da bilinirler.
 • Chirodiscoides Caviae: Nispeten zararsız kürk akarı.
 • Psoroptes Cuniculi: Tavşan kulağı akarı.
 • Cheyletiella Parasitivorax: Aşırı irritasyona sebep olan bir kürk akarıdır, kedilere, köpeklere ve diğer hayvanlara da bulaşabileceği gibi insanlarda da dermamite sebep olur.

Guinea pig uyuz hastalığı genellikle insanlara bulaşıcı değildir ve en sık rastlanan uyuz akarı trixacarus caviae’dır. Bu parazit insan derisinde konaklayamaz ve çoğalamaz.

Hatırlatmamız açısından ise guinea pig uyuz hastalığı tek bir parazitten kaynaklanmaz. Trixacarus caviae guinea piglere özel bir parazit olsa da zaman zaman farklı parazitler tarafından da uyuz hastalığı meydana gelebilir. Hatta Cheyletiella Parasitivorax adlı parazit insanlarda da dermatite sebep olan bir parazittir.

Guinea Pig Uyuz Hastalığı için Bulaşma Yolları

guinea pig uyuz hastaligi temasi

Ginepiglerde uyuz hastalığı genellikle hasta hayvana temas ile gerçekleşir. Bazen hasta hayvana temas olmadan hasta hayvanın bulunduğu ortamdan, yemek yediği kaptan ya da kullandığı suluktan bulaşabilir. Evimizde beslediğimiz ginepigler, kedi ve köpekler gibi sıklıkla dışarıda gezdirilmediği ve diğer hayvanlarla pek temas etmediği için uyuz hastalığı ile pek sık karşılaşmazlar. Henüz hastalığının belirtisi ortaya çıkmamış ancak uyuz paraziti taşıyan başka bir hayvana (kedi, köpek, tavşan gibi) temas ile de hastalık bulaşabilir.

Ginepigler bazen uyuz hastalığını üzerinde barındırsa da belirtilerini göstermiyor olabilir. Bunun sebebi ise bu hastalığın özellikle bağışıklık sisteminin zayıfladığı zamanlarda ortaya çıkmasıdır. Bağışıklık sisteminin güçlü olduğu zamanlarda uyku halinde bulunan bu parazitler uzun süre hayatta kalabilir hatta yumurtaları çok daha uzun süre yaşarlar yani ginepiginiz belirtiler göstermese de uyuz hastalığı açısından her zaman risk taşıyabilir. Bu riskli durum ise genellikle güvenilir olmayan petshop ya da çiftlik hayvanlarında görülür.

Guinea Pig Uyuz Hastalığı Belirtileri

guinea pig uyuz hastaligi kasinti

Eğer ginepiginizin uyuz hastalığına yakalanmışsa bazı belirtiler gösterecektir. Bu belirtileri evcil hayvanınızda görürseniz duruma ciddi yaklaşmakta fayda var;

 • Kızarıklık
 • Aşırı kaşıntı
  • Her kürklü hayvan elbette ara ara kaşınır ve kaşıntı tek başına rahatsızlık belirtisi değildir ama aşırı haldeyse ve diğer belirtilerle birlikte görünüyorsa bir hastalık belirtisi olabilir. Diğer yandan pirelenme belirtisi ya da mantar enfeksiyonu da olabilir. Aşırı kaşınmalara karşı dikkatli olunuz.
 • Tüy dökülmesi
  • Tüylerin öbek öbek ya da bölge bölge dökülmesi durumu. Onun dışında her kürklü hayvan gibi ginepiglerde de tüy dökülmesi problemi vardır. Tüylerinin bakımı ve yeterli C vitamini ile bu durumu en az indirgeyebilirsiniz.
 • Deride yaralar
 • Kepeklenme
 • Deride kötü koku
 • Deri renginin matlaşması

guinea pig hastaliklari parazit

Peki bu belirtileri gördüğünüzde ne yapmalısınız? Derhal bir veterinere gitmenizde fayda var. Ginepiginizden alınacak örneklerin mikroskop altından incelenmesiyle kesin tanı koyulacaktır. Unutmayın ginepiginiz uyuz dışında pirelenme ya da mantar enfeksiyonu gibi başka bir hastalık geçiriyor olabilir.

Guinea Pig Uyuz Hastalığından Nasıl Korunabilir?

guinea-pig-beslenmesi

İlk akla gelen önleyici etmen riskli ortamlardan uzak durmaktır. Ginepiginizi emin olmadığınız bir ortamda farklı ginepigler ile temas ettirmekten kaçının. Bazen tatil ya da farklı sebepler ile şehir dışına çıkabiliriz ve evcil hayvanımızı yanımızda götüremeyebiliriz. Bu gibi durumlarda evcil hayvanlarını emanet edecek birisini bulamayan kişiler petshop ya da çiftlikleri tercih etmektedir. Eğer ginepiginizi petshop ya da çiftliğe bırakacaksanız onu mutlaka kendi kafesi, yemek kabı ve suluğu ile bırakın ve diğer hayvanlar ile temas ettirilmemesi konusunda kesin bir dille evcil hayvanınızı bırakacağınız kişiyi tembihleyin.

Çiftleşme ya da arkadaş olması amaçlı farklı kişilerin ginepigleri ile teması konusunda ise hassas olun. Diğer ginepigin uygun şartlar altında bakıldığından emin olun. Bunun yanı sıra tavşan, kedi, köpek besleyen kişilerin hayvanları için de dikkatli olun. Bu tarz farklı cins hayvanların temasından da parazit geçişi olabilir. Kesinlikle başka kişilerin hayvanları ile temas ettirmeyin demiyoruz ancak diğer hayvanın temizliğinden ve bakımından emin olmanız da fayda var.

Tüm bunların dışında ginepiginizin bakımını ihmal etmeyin. Beslenmesine dikkat edin. Yetersiz C vitamini bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olacaktır ve hastalığı ortaya çıkarabilir. Tüy bakımı için onu tarayın. Zaman zaman onu banyo yaptırabilirsiniz Sitemizden bu konular hakkında oldukça faydalı bilgiler alabilirsiniz. Aşağıdaki konuları inceleyebilirsiniz.

Guinea Pig Uyuz Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer evde birden çok ginepiginiz var ise onları mutlaka ayırın ve hasta olan ginepiginizi tedavi süresince karantina altına alın. Aynı zamanda diğer ginepiglerin kafesini, yemek kaplarını ve suluğunu temizleyin. Tedavi sonrasında karantina altına aldığınız ginepiginizin malzemelerini de tekrar temizlemeyi unutmayın.

guinea pig uyuz hastaligi ivermectin

Tedavi için yüksek ihtimalle ivermectin kullanılacaktır. Ivermectin uyuz akarları üzerinde son derece etkilidir ancak yumurtalar üzerinde yeterince etkisi yoktur. Tedavi için daha önce bahsettiğimiz üzere ginepigler hakkında tecrübeli bir veterinere gidin. Sorunun uyuzluk akarlarından kaynaklanıp kaynaklanmadığı tespit edilmeli. Eğer problem uyuzluk akarları ise ivermektin ağız yoluyla, enjeksiyonla ya da lokal olarak uygulanabilir. Tedavi için 2 ya da daha fazla doz 7-10 günde bir tekrar edilmelidir. Hastalığın belirtisi ortadan kalksa bile parazit yumurtaları hala ginepiginizin üzerinde olabilir. Bu sebeple tedaviyi sonuna kadar devam ettirin.

Guinea pig uyuz hastalığı için ivermectin ilacı hamile guinea piglerde de kullanılabilir ancak 350 gramdan daha küçük guinea pigler için önerilmez. Ters etki ya da ölüm olasılığı göz önünde bulundurularak doğru dozlarda alınması veteriner tarafından belirlenmelidir. Tecrübeli bir veteriner ilaçlar ve dozları hakkında oldukça bilgilidir ve guinea pigler için ne kadarının uygun olacağını bilir.

guinea pig uyuz hastaligi veteriner

Veterineriniz tedaviye ek olarak kaşınan ve tahriş olan bölgeler için de lokal tedaviler verebilir. Kaşınmasını azaltan bazı merhemler ve ağrısının azalması için ağrı kesici uygulanabilir. Tavsiye olarak kendisine vereceği zararı azaltmak için tırnaklarını kısaltmanızda fayda var çünkü kaşınmalar sırasında uzayan tırnakları ile cildini ekstra bir şekilde tahriş edebilir.

Uyuz hastalığı durumunda pire keneler için olan şampuan ve spreylerden uzak durun. Pire için üretilen şampuan ve spreyler bir çok zehirli tarım ilacını içerir ve bu zehirli maddeler deriyi çok daha fazla tahriş ederek hastalığı işin içinden çıkılmaz bir boyuta taşıyabilir. Hatta bu şampuanları normal zamanlarda bile kullanmayın. Bu şampuanlar genellikle kedi ve köpekler için üretilir ancak ginepigleri kedi ve köpeklere göre daha hassas hayvanlardır. Onlar bu zehirli maddelerden çok daha fazla etkilenebilirler.

Sonuç

Ginepiginizin tedavisini ve bakımını düzgün bir şekilde uygularsanız tedavinin başarı olasılığı yüksek olacaktır. Tedavinin başarısı etkileyen bir diğer etmen ise hastalığın mümkün olan en kısa sürede tespitidir. Evcil hayvanınızın davranışlarını gözlemleyin. Uyuz hastalığını umarım tecrübe etmezsiniz. Hastalığın detayları hakkında edindiğiniz bu bilgiler ise sizi daha temkinli kılacaktır. Konu hakkına düşüncelerinizi ve endişelerinizi yorum bölümünde belirtebilirsiniz.

Dilerseniz sağ taraftaki sütunda yer alan sosyal medya ikonları ile sosyal ağlarımıza katılabilirsiniz. Sosyal ağlarımız sayesinde yeni yazılarımızdan çok daha hızlı haberdar olabilirsiniz ve yeni yazılarımız dışında ginepigler hakkında sevimli görseller de bulabilirsiniz.

9 Yorumlar

 1. blank berna Aralık 6, 2017
 2. blank fevzi Mart 17, 2018
 3. blank GÜNEŞ SABA Mayıs 30, 2018
 4. blank Guinea Pig Türkiye Mayıs 30, 2018
 5. blank Melis Haziran 11, 2018
 6. blank Sengul Kasım 21, 2018
 7. blank Elif Yılmaz Nisan 7, 2019
 8. blank Binnur acar Haziran 18, 2019
 9. blank Mavi Melek Nisan 22, 2020

Düşünceni Belirt

blank

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.