Bakımı

Guinea Pig Tırnak Kesimi – Tırnak Bakımı

Ginepigi tepeden tırnağa anlatan bir sitede tırnak bakımına yer vermezsek haksızlık etmiş oluruz. Ginepiglerin tırnakları sürekli olarak uzamaya devam eder ve ayda bir uygun şekilde kısaltılması gerekir. Tırnak kesimi uzun süredir ginepig besleyenler için bile stresli bir durumdur. Bizde hemen hemen her ay bu stresi yaşıyoruz fakat ne kadar stresli olsa da tırnak kesimi düzenli olarak yapılmalıdır.

Guinea pig tırnak kesimi nasıl yapılır?“, “Guinea pig tırnakları ne kadar zamanda bir kesilir?“, “Guinea pig tırnak kanaması durumunda ne yapılmalı?“, “Guinea pig tırnak makası nasıl olmalı?” gibi sorulara bu yazımızda cevap bulacaksınız.

Ayrıca yazımızın içerisinde tırnak kesiminde dikkat etmeniz gerekenlere, yapılan yanlışlara ve bazı ipuçlarına değineceğiz. Bu yazıyı okuduktan sonra tırnak kesimi konusunda daha az stres yaşayacağınızı temin ediyoruz.

Guinea Pig Tırnakları

ginepig tirnaklari

Ginepigler, bir çok evcil hayvan gibi tırnaklarının kesilmesine ihtiyaç duyar. Nadir olmakla beraber bazı guinea pigler arka ayaklarının uzayan uçlarını kemirerek kısaltırlar. Tırnakların, rahat edecekleri uzunlukta kalması önemlidir. Zira uzayan tırnaklar onları oldukça rahatsız edebileceği gibi yaralanmalara da sebep olabilir.

Bazı guinea pig sahipleri kafeslerinin içine taş ya da tuğla koyuyor. Tırnakların törpülenmesi ve kısa kalması üzerinde etkili olduğunu düşünüyorlar. Bu düşünce tam olarak doğru değildir. Daha doğrusu yeterli bir yöntem değildir.

Guinea piglerin ayak tırnakları sürekli uzar. Bazı guinea piglerin tırnakları düz bir şekilde uzarken, bazılarının da dönerek uzamaya veya bir tarafa doğru yönelmeye meyillidir. Guinea pigin yaşı arttıkça biz insanlarda olduğu gibi tırnakların elastikiyeti azalır ve daha kırılgan hale gelir ve de daha düzensiz uzamaya başlar.

guinea pig tirnak bakimi

 

Bir de tırnağın canlı kısmı meselesi var. Belki de en önemli noktalardan biri de bu. Aynı köpekler, kediler, ve hatta insanlar gibi tırnağın beslendiği canlı tırnak kökleri vardır. İnsanlarda canlı kök tırnaktan önce biter ve tırnak kesebileceğiniz kadar ileri doğru uzar.

guinea pig dogru tirnak kesimi

Guinea pigler gibi küçük hayvanlarda canlı tırnak kökü bir miktar tırnağın içine doğru da uzar. Tırnağın uzamasına ne kadar izin verirseniz, tırnak kökü de aynı şekilde tırnak içine doğru daha çok uzayacaktır ve sizin tırnak kesme işleminiz sırasında bu sorun olacaktır ve eğer tırnak kökünü keserseniz çok acıyacak ve kanayacaktır. Bu yüzden tırnak kesim işini çok ertelemeyin.

guinea pig yanlis tirnak kesimi

Diğer yandan tırnaklar uzadıkça kafeslerinde yer kaplamalarına takılabilirler. Hatta bu nedenle zemin için örtü gibi yumuşak materyal kullanmak önemlidir. Kafes tabanınızda asla delikli ya da telli bir malzeme kullanmayın.

Ek olarak tırnaklarını kesmezseniz, deformasyona uğrayabilir ve dönerek çıkmaya başlayabilirler. Bu gibi sebeplerden guinea piginizin tırnaklarını düzenli olarak kesmeniz gerekir.

Guinea Pig Tırnak Kesimi

Guinea pig tırnak kesimi, sürekli bakımının bir parçası haline getirilmelidir. Sakın ginepiginizin büyümesini beklemeyin çünkü yaşı ne kadar büyük olursa olsun tırnaklarını kesmeye çalıştığında her zaman size karşı koyacaktır. Zaman geçtikçe daha az karşı koyacaktır.

Ne kadar erken alıştırmaya başlarsanız o kadar iyi olacağından küçüklükten itibaren bu işlemi gerçekleştirmelisiniz. 2 aylıkken tırnak kesimine başlayabilirsiniz ve ortalama 30 günde bir tırnak kesimi guinea pigler için yeterlidir.

Guinea Pig Tırnak Makası

guinea pig tirnak makasi

Guinea pig tırnak makası olarak farklı alternatifleri deneyebilirsiniz. Örneğin; bebek tırnak makası kullanabilirsiniz ya da biz insanlar için olan tırnak makaslarından. Ayrıca petler için özel olarak tasarlanmış tırnak makaslarını da kullanabilirsiniz. Petler için hazırlanmış tırnak makaslarının ezme etkisi daha azdır. Biz kendimiz kullanımı daha kolay ve güvenliği daha iyi olduğu için insanlarda kullanılan tırnak makasını kullanıyoruz.

Araç Gereçler:

  • Tırnak makası,
  • Kanama durdurucu kalem, kantaşı (eczanelerden rahatlıkla bulabilirsiniz erkekler sakal tıraşındaki kesikler için de kullanır) ya da mısır unu,
  • Kesim sonrası ödüllendirmek için bir parça havuç ya da biber

Tırnak Kesim İşlemi

Ginepigler özellikle arka kısımlarına dokunulduğunda oldukça fazla huylanırlar. Bu durum tırnak kesme işlemini daha da zora sokar. Bu sebeple evde yardım alabileceğiniz biri varsa ondan yardım alın. Biriniz sıkı ama canını yakmayacak şekilde tutarken diğeriniz tırnaklarını daha rahat kesebilir.

Eğer evde yardım alacak başka biri yoksa tezgah üzerinde önünüze koyarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Tırnakları kesilecek ayağını işaret ve baş parmağınızın arasına alarak tutun, böylece tırnağı daha net bir şekilde görebilirsiniz.

guinea pig tirnak kesimi

Tırnaklarını kesmek için ayağını tuttuğunuzda guinea piginiz bağırırsa şaşırmayın. Stres yaşamanıza sebep olabilir ancak normal bir durumdur. Emin olun o da stres altında. 🙂 Eğer çok bağırıyorsa bırakın ve sakinleşmesi için ona biraz zaman verin sonra tekrar deneyin.

Tekrar eden denemelerde de rahatsız edici bir şekilde bağırıyorsa ve rahat durmuyorsa bir havluya sararak onu rahat ettirebilirsiniz. Eğer daha önce tırnağını keserken havlu kullandıysanız, aynı havluyu kullanmaya devam edin.

Tırnağa ışıklı bir ortamda baktığınızda canlı tırnak kökünü, tırnağın içinde bir gölge şeklinde görebilirsiniz.

ginepig tirnak kesimi

Kesiminizi bu gölgenin uzağından bir yerden yapmalısınız böylece ginepiginizin canı yanmaz ve kanama da olmaz. Eğer tırnakları koyu renkliyse ve tırnak kökünü göremiyorsanız 1-2 mm den daha uzun kesmemelisiniz.

Dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de ginepiginizin tırnaklarını yukarıdan aşağıya doğru kesmenizdir. Tırnak makasını yan şekilde tutup kesmemelisiniz.

Unutmayın! Tırnak kesimi ginepigler için stresli bir durumdur sürekli olarak vikvikleyebilir. Ayaklarınla sizi ittirmek ve kaçmak isteyebilir. Bu sırada elinizi ya da kolunuzu çizebilir. Bu gibi durumlar için uzun kollu birşeyler giymeniz faydalı olacaktır.

Kesimi tamamen bitirdikten sonra ona ödül olarak büyük bir parça havuç verebilirsiniz. Hatta ekstra küçük parçalar da bulundurun böylece her tırnaktan sonra bir parça ödül kazanabilir.

Sevdiği yiyecekleri kesimden hemen önce ya da kesim sırasında vermemeye dikkat edin. Çoğu kişi ginepigin rahat durması için bunu tercih ediyor olabilir ama tırnak kesimine hala alışkın değilse ve canı yanarsa yediği şey boğazına kaçabilir ve boğulabilir.

Guinea Pig Tırnak Kanaması

Ginepiginizin tırnağı çok kısa kesip kanatırsanız, sakin olun. Onu ölümcül bir şekilde yaralamadınız. Bu gibi durumlar için evde mutlaka ‘kan durdurucu kalem/ kantaşı’ ya da alüminyum sülfat tozu (eczanelerden bulabilirsiniz) bulundurun. Kanamanın olduğu yere kan durdurucu kalem ya da alüminyum sülfat tozu ile dokunun. Kanama kısa bir süre içinde duracaktır.

kan tasi

Bu sırada guinea piginizin canı çok yanabilir, metin olun. Kanamanın durduğundan emin olmak için bir kaç dakika boyunca gözetim altında tutmalısınız. Eğer durmazsa veterinere götürmelisiniz.

Sonuç

Guinea pig tırnak kesimi maalesef çok kolay değildir. Özellikle stres altına giren ginepig sürekli olarak vikvikleyebilir ve  rahat durmayabilir. Bu durum sizi de stres altına sokabilir ancak bu duruma hazırlıklı olmanız yaşayacağınız stresi azaltacaktır.

Eğer tırnak kesimi konusunda kendinize yeterince güvenemiyorsanız bu işlem için kendinize yakın bir veteriner bulup onlara da kestirebilirsiniz fakat bizim tavsiyemiz veterineri daha ciddi durumlar için kullanmanız. Bir kaç kesimden sonra daha rahat olacağınıza eminiz.

Tırnak kesimi dışında eğer okumadıysanız Guinea Pig Tüy Dökülmesi ve Tüy Bakımı ya da Guinea Pig Diş Sağlığı ve Diş Problemleri başlıklı yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca sitemizden guinea pigler hakkında bir çok faydalı yazıya ulaşabileceğinizi de unutmayın.

Ginepigler hakkında bu yazılarımızdan daha hızlı haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı da takip edebilirsiniz. Özellikle instagram sayfamızdan ginepigler hakkında bir çok eğlenceli görseli de bulabilirsiniz.

5 Yorumlar

  1. blank Mehmet Anıl Ocak 24, 2018
  2. blank Guinea Pig Türkiye Ocak 24, 2018
  3. blank Doğukan Kasım 3, 2018
  4. blank Rana Şubat 2, 2019
  5. blank Selin Eylül 5, 2021

Düşünceni Belirt

blank

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.