Guinea Pig Hakkında

Guinea Pig Sahiplenmek için Başlıca Nedenler

​Guinea pig sahiplenmek konusunda düşünceleri olanlar için hazırladığımız bu yazı guinea pig hakkında gerçek tecrübelere dayanarak kaleme alınmıştır. Bu yazı için eşimden yardım aldım çünkü guinea pig sahiplenme fikri ilk olarak ondan çıkmıştı. Guinea pig sahiplenmek konusunda başlangıç olarak neler düşündü, aklına neler takıldı hangi cevapları aradı en iyi o bilir. Başlangıçta yeterince bilgim olmadığı için çok fazla yorum yapma imkanım olmamıştı. Guinea pig hakkında bu kadar bilgi veren bir sitede guinea pig sahiplenmek için nedenlerin olmaması bir eksiklik olur. Sözü daha fazla uzatmadan kendisinin kaleme aldığı yazıyı hiç değiştirmeden sizlere aktarıyorum. Umarım sizler için faydalı olur.

Guinea Pig Sahiplenmek

Bir süre önce evcil bir hayvan sahiplenmeye karar verdim ama çok kararsızdım. Kediler ve köpekler gerek tüy dökmeleri, gerek kaka ve çiş temizlikleri, gerekse masrafları sebebiyle başa çıkamayacağım canlılardı.

Balık ya da kuş olmazdı çünkü sık sık dokunabileceğim kucağıma alabileceğim, aynı zamanda sahibini tanıyan ve bakımı kolay bir evcil hayvan edinmeliydim. Tam hamster almaya karar vermiştim ki ömürlerinin 1-1,5 yıl olduğunu öğrenince ondan da vazgeçtim.

Bir gün internette gezinirken guinea pig isimli benim için yeni bir hayvan türü keşfettim. Hakkında yazılan şeyler doğruysa tam da ihtiyacım olan hayvandı. Bakımı ve beslenmesi en azından kedi ve köpeğe göre daha kolay, kendini sevdiren, sahibini tanıyan sevimli mi sevimli bir evcil kemirgen.

Temiz ve hastalık taşımayan hayvanlar hatta bu sebeple vurulmaları gereken bir aşıları yok. Kuru mama ile besleniyorlar ek gıda olarak domates, salatalık, maydanoz, biber gibi evde sürekli bulunan sebze ve meyvelerden yiyorlar.

Mutlu olduklarında havalara zıplıyor, acıktıklarında sesleniyorlar ve en önemlisi sizi tanıyorlar. Sevmenizi ve ilgilenmenizi istiyorlar. Çene altlarının ve sırtlarının okşanmasına baylıyorlar.

Bu sevimli kemirgenler geniş olmak şartıyla evde kafeste bakılabiliyor. Kaka ve çişleri kedi ve köpeklere oranla neredeyse hiç kokmuyor. Çiş eğitimi de alabiliyorlar.

Sizi ısırmıyor ya da kemirmiyorlar, kafeslerinden kaçmıyorlar. Sizden tek beklentileri yiyecek ve ilgi. Onlar yalnızlıktan hoşlanmayan, sosyal hayvanlar. Kulakları çok hassas bu yüzden gürültüden çok korkuyorlar. Doğal ortamlarında başka hayvanlara av oldukları için açıkta kalmayı sevmiyorlar, kuytu alanlara saklanmak istiyorlar. Bu korkak ve tedirgin hayvanları yatıştırıp kendinize alıştırmak ve mutlu etmek de size düşüyor.

Ben Hımbıl ve Tombul adında iki guinea pig sahiplendim. Önce Hımbıl vardı ancak daha önce de söylediğim gibi sosyal hayvanlar, kalabalık yaşamaktan hoşlanıyorlar. Ben ilgilenemediğim zamanlarda Hımbıl’ın yalnız kalmasını ve üzülmesini istemediğim için yanına arkadaş olarak Tombul’u getirdim. İkisi de erkek ve ara sıra yiyecekleri paylaşamıyorlar ya da beni kıskanabiliyorlar ama asla birbirlerine zarar vermiyorlar.

Bu da onların fotoğrafı 🙂

Guinea Pig Sahiplenmek

İlk hazırladığımız kafes şu şekildeydi

Guinea Pig Sahiplenmek Kafes

Karpuza bayılıyorlar. Tombul daha çok kabuklarını seviyor nedense. 🙂

Eğer siz de guinea pig sahiplenmek istiyorsanız gelin olumlu ve olumsuz yönlerini birlikte değerlendirelim.

Olumlu Yönleri:

 • Bakımları kolay.
 • Masrafları az.
 • Kucağınızda sevebileceğiniz bir hayvan.
 • Çiş eğitimi var.
 • Kafeste bakılabiliyor.
 • Isırmıyor, sevilmeyi seviyor.
 • Sahibini tanıyor ve kıskanıyor.
 • Sevimli sesler çıkarıyor.
 • Kakası ve çişi neredeyse hiç kokmuyor.
 • Banyo yaptırılabiliyor.
 • Kucağınıza asla çiş yapmıyorlar.

Olumsuz Yönleri:

 • Çok fazla kaka ve çiş yaptıkları için kafesleri düzenli temizlik gerektiriyor.
 • Diyetlerine dikkat edilmezse ishal olabiliyorlar ve ishal onlar için ölümcül olabilir.
 • Acıktıkları zaman çok ısrarcı olabiliyorlar.
 • Uçaklara kabul edilmiyorlar.
 • Yeni yaygınlaşan bir hayvan olduğu için küçük şehirlerde tecrübeli veteriner bulmak kolay değil.
 • Yeterli alana sahip kafes ve kafes içi ekipmanı bulması zor.
 • Çevrenizdekilere evcil hayvanınızın ne olduğunu anlatmakla zorluk yaşayabiliyorsunuz. Kimileri fare olduğu konusunda ısrar ederken kimileri isminden dolayı domuz olduğunu düşünebiliyor.

Sonuç

Guinea pig sahiplenmek isteyenler için eşimin düşüncülerini ve başlangıçta yaşadıklarını sizlere aktardım. Yaklaşık 2 yıldır bu iki hayvana evimizde bakıyoruz. Onları her geçen gün daha iyi tanıyoruz ve daha fazla bilgi ediniyoruz. Bu bilgileri sizler ile paylaşıyoruz. Sitemiz içinde yer alan Guinea Pig Hakkında Herşey adlı makalemizi okuyarak onlar hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Beslenmesi konusunda merak ettikleriniz için Guinea Pig Beslenmesi adlı makalemizi inceleyebilirsiniz ya da çiş eğitimi konusunda 9 Adımda Guinea Pig Çiş Eğitimi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eğer bu hayvanı sahiplenmeyi düşünüyorsanız yazılarımızı inceleyerek bakımını sizler için kolaylaştıracak bir çok bilgi edinebilirsiniz. Akılınıza takılan durumlar için ise yorum yazabilirsiniz. Önümüzdeki yazılarda görüşmek üzere…

Düşünceni Belirt

blank

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.