Bakımı

Guinea Pig Ömrü ve Onu Kısaltan 7 Yaygın Hata

Bir guinea pig ortalama olarak 8-10 yıl yaşayabilir. İyi bir bakım ile bu süre 12-13 yıla kadar çıkabilir. İnternette en yaşlı guinea pig hakkında araştırma yaptığınız da 15  ya da 16 yaşlarında guinea pigler olduğunu görürsünüz. Bunlar ne kadar doğrudur ya da ne kadar kesindir bilinmez ama iyi bir bakım, onların ömrünü muhakkak uzatacaktır. Diğer yandan doğal sebepler dışında ölümler elbette gerçekleşebilir. Bahsettiğimiz konu doğal süreçler ve ortalamalar üzerinedir. İyi bir bakımın aksine kötü bir bakım da onların ömürlerinden ömür çalar. Bu yazımızda ginepig sahiplerinin yaygın olarak yaptığı hatalardan söz edeceğiz ve bu hataların guinea pig ömrü üzerindeki etkilerinden. Umarım siz bu yanlışların içerisinde değilsinizdir. Eğer bu yanlışları yapıyorsanız bir an önce onları terketmeniz ginepiginizin yararına olacaktır.

Umarım ginepiginizin daha uzun süre yaşamasını istiyorsunuzdur. Eğer istiyorsanız yazımıza devam ediniz. Merak etmeyin ginepiginizin hayatta kalması için fidye istemiyoruz sadece bilgilerimizi sizinle paylaşıyoruz. 🙂

1- Yalnız Guinea Pig:

guinea pig ömrü yalniz ginepig

Guinea Pigler sosyal hayvanlardır cümlesini hemen hemen her yerde okumuşsunuzdur. Evet bu doğrudur çünkü iç güdüsel olarak ginepigler toplu yaşamayı tercih ederler. Onların doğasında bu vardır. Binlerce yıldır neslini devam ettirmelerinin temelinde toplu yaşamları ve aralarındaki güçlü iletişimleri yatmaktadır. Guinea pigler bir çok farklı ses ile aralarında çok iyi bir iletişim kurarlar. Dilerseniz Guinea Pig Sesleri ve Anlamları konumuzu inceleyebilirsiniz.

2- Düzensiz beslenme

duzensiz beslenme

Guinea pigler için beslenme düzeni son derece önemlidir. Bunun temelinde depolanamayan C vitamini ve onların C vitaminine olan günlük ihtiyaçları vardır. C vitamini guinea pigler için çok önemlidir. Eksikliği bir çok hastalığa sebep olabilir. İlk olarak bağışıklık sistemleri zayıflayacağı için hastalıklara açık hale gelirler. Diğer yandan eklem ve kas rahatsızlıkları geçirebilirler. Tüyleri fazla miktarda dökülebilir. Beslenme düzeni sadece C vitamininin önemi ile de bitmez. Düzenli beslenmenin içinde kuru ot ve kuru mama da bulunmalıdır. Fazla miktarda tüketilen taze sebzeler özellikle yeşillikler onların ishal olmasına sebep olabilir ve ishal onlar için ölümcüldür. Ek olarak guinea piglerin iştahı sizi kandırmasın. 🙂 Onlar güzel yiyeceklere asla hayır diyemezler ve aşırı beslenmesi sonucu obez bir guinea piginiz de olabilir. Dilerseniz Guinea Pig Beslenmesi ve Beslenme Düzeni adlı konumuzu okuyabilirsiniz.

3- Küçük Kafes

kucuk kafes

Evet küçük bir kafeste guinea pig ömrü üzerinde etkilidir. Nasıl mı? Öncelikle şunu hayal etmelisiniz ve kendinizi onun yerine koymalısınız; 4-5 metre kare olan bir odanın içinde tek kişilik bir yatağınız ve yemek kabınız ve tuvaletiniz var. Yataktan kalktığınızda eklemlerinizi çalıştıracak ya da yürüyebilecek kadar hiç alan yok. Koşmayı söylemiyorum bile. Bu kadar küçük bir alan sizin ömrünüze etki etmez mi? Elbette eder. Küçük bir alan ginepigleri stres altına sokabileceği gibi kardiyo pulmoner sistemlerinin yani dolaşım ve solunum sistemlerinin de zayıflamasına sebep olur. Egzersiz yapmalarına imkan vermez ve kas tonusları zayıflar. Özellikle pelvik bölge kaslarının zayıflaması sonucu dışkılamakta güçlük çekerler. Dilerseniz Guinea Pig Kafesi ve Gereçleri hakkındaki konumuza göz atın.

4- Kafesi Düzenli Temizlememek

guinea pig kirli kafes

Bazen çeşitli sebeplerden temizliği erteleyebiliriz. Bu süreklilik arzettiğinde ise onlar için işin içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Kirli kafes onları stres altına sokabileceği gibi bir çok hastalığa da davetiye çıkarır. Kafesini 3-4 günde bir tamamen temizlemeyi ve günlük olarak bölgesel temizlik yapmayı ihmal etmeyiniz. Bölgesel temizlikten kastımız şudur; günlük olarak yemediği taze sebze ya da meyveleri kafesinden alın çünkü onları yemek istemeyeceklerdir. Zorla yedirmeye çalışmayın. Diğer yandan ginepigler çiş eğitimi alabilse de kakaları konusunda daha dikkatsizlerdir. Bulduğu yere bırakırlar. 🙂 Guinea pig çiş eğitimi hakkında bilgi almak isterseniz 9 Adımda Guinea Pig Çiş Eğitimi adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

5- Hastalık Semptomlarını Görmezden Gelmek

guinea pig uyuz hastaligi kasinti

Guinea piglerde tıpkı bizler gibi hasta olabilir. Nasıl ki biz hastalandığımızda doktora gidiyorsak onlarında zaman zaman veteriner muayenesine ihtiyacı olabilir. Ginepigler zaman zaman öksürebilir. Bu normaldir ancak bu durum sık bir hal aldıysa onu bir an önce veterinere götürün. Diğer yandan ginepigler doğal bir şekilde ara ara kaşınabilirler ancak sık bir şekilde kaşınıyorlarsa pirelenmiş ya da parazitlenmiş olabilir. Bu gibi durumları görmezden gelmeyin, “hayvan işte ne olacak” deyip geçmeyin bir an önce veterinere gidin. Diğer yandan guinea pigler hakkında bilgili bir veteriner bulmak zor olabilir. Bu sebeple hastalık zamanını beklemeden bulunduğunuz yerdeki veterinerleri gezerek onlara danışın ve ginepigler hakkındaki tecrübelerini öğrenin. Böylece acil durumlar için daha temkinli olmuş olursunuz. Sitemizde yaygın görülen guinea pig hastalıklarına yer vermeye çalışıyoruz. Bunun için Guinea Pig Hastalıkları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

6- Yetersiz İlgi ve Yetersiz Egzersiz

guinea pig egzersiz

Guinea pigler daha önce bahsettiğimiz üzere sosyal hayvanlardır. Onlar ilgi ve alaka isterler. Onun bakımı sadece görevlerden ibaret değildir. Onunla zaman geçirmelisiniz ve onunla eğlenebilmelisiniz. Zaten onunla ilgilenmeyecekseniz neden bir guinea pig sahiplendiniz ki? Sadece bir heves miydi? Guinea pig ömrü yetersiz ilgi ile kısalabileceği gibi yetersiz egzersiz ile de kısalabilir. Egzersiz denilince aklınıza hemen fitness salonları gelmesin. 🙂 Guinea piglerin de egzersize ihtiyacı vardır bunun için temel olarak onları zaman zaman kafesin dışına çıkarabilirsiniz. Daha geniş bir alanda koşup eğlenmesine fırsat tanıyabilisiniz. Önüne engel ya da rampalar koyarak onu birazcık zorlayabilirsiniz. Bu onlar için harika bir egzersiz olacaktır. Düzenli egzersiz kalpleri, akciğerleri, eklemleri ve kasları için oldukça faydalıdır. Guinea pig ömrü konusunda endişe duymak istemiyorsanız egzersizi ihmal etmeyin. Dip not: egzersiz onlar kadar bizler için de gerekli. 🙂

7- Güneş Çarpması

guinea pig gunes

Guinea pigler sıcaklık konusunda hassas hayvanlardır. Onlar için ideal sıcaklıklar 18-25 derece aralığıdır. Ginepigler güneşte kalmayı sevmezler. Düşük sıcaklığa karşı toleransları biraz daha fazla olsa da yüksek sıcaklığa karşı toleransları daha azdır. Bu sebeple ginepiginizin kafesini direkt olarak güneş ışığı alan bir bölgeye yerleştirmeyiniz. Bu onun güneş çarpması geçirmesine sebep olabilir ve onlar için ölümcüldür.

Bonus:

guinea pig kediyle

Ginepiginizi kedi ve köpek gibi diğer hayvanlarla yan yana getirmeyiniz. Özellikle başkalarının hayvanlarıyla. “Ne olacak canım arkadaş olsunlar” demeyin iç güdüsel olarak avcı olan bir kedinin ne yapacağını asla tahmin edemezsiniz. Çok uysal olan bir kedi, karşısında av niteliğinde bir hayvan gördüğünde hırçınlaşabilir ve ona saldırabilir. Diğer yandan başka hayvanlardan parazit ya da pire de alabilirsiniz.

Guinea pig ömrü üzerine yapılan hatalar elbette bunlarla sınırlı değildir. Bunlar dışında da bir çok hata vardır ancak aklımıza gelen en sık hataları sizlerle paylaştık. Aklınıza takılan durumlar için altta yer alan yorum bölümümüzü kullanabilirsiniz. Hem siz hem de ginepiginiz için uzun ömürler dileriz. 🙂

24 Yorumlar

 1. blank Turan Aralık 29, 2017
 2. blank Tülay Aralık 29, 2017
 3. blank Emel Ocak 24, 2019
 4. blank Elif Yılmaz Nisan 7, 2019
 5. blank Guinea Pig Türkiye Nisan 8, 2019
 6. blank Öznur dilbilmez Mayıs 2, 2019
 7. blank Öznur dilbilmez Mayıs 2, 2019
 8. blank Fatma Mayıs 17, 2019
 9. blank Olcay Ekim 1, 2019
 10. blank ozgur Kasım 6, 2019
 11. blank Mico Kasım 29, 2019
 12. blank Dlr Aralık 30, 2019
 13. blank Bry Mart 29, 2020
 14. blank beste Aralık 3, 2020
 15. blank Demir Nisan 15, 2021
 16. blank Elif Mayıs 30, 2021
 17. blank elif Haziran 20, 2021
 18. blank elif Haziran 20, 2021
 19. blank elif Haziran 20, 2021
 20. blank Cüneyt Haziran 30, 2021
 21. blank Meryem Temmuz 3, 2021
 22. blank Tuğba Türkan demir Eylül 15, 2021
 23. blank Yasemin Ekim 27, 2021
 24. blank E.b Kasım 27, 2021

Düşünceni Belirt

blank

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.