Bakımı

Sağlıklı Guinea Pig Kilosu ve Kilo Kontrolü

Guinea piginizin sağlığını kontrol altında tutmak istiyorsanız, en iyi yöntemlerden biri de düzenli yapılan kilo kontrolleridir. Ginepiglerinizin kilosu hakkında bilginizin olması, onların sağlığından endişe ettiğiniz zamanlarda oldukça faydalı olacaktır zira hasta bir guinea pig çok hızlı kilo kaybı yaşayabilir. Diğer yandan fazla kilo almış olan bir guinea pig de bir çok hastalığa zemin hazırlamış olur.

İdeal Kilo

Guinea pigler için ideal görülen kilolar vardır. Yetişkin guinea piglerde ideal kilo aralığı şu şekildedir;

 • Erkek guinea pig için: 900-1200 Gram
 • Dişi guinea Pig için: 700-900 Gram

Bu aralıklar elbette kesin değildir. İdeal kilo kavramı biz insanlarda olduğu gibi onlarda da değişkenlik gösterir. Örneğin; ginepiginiz daha küçük yapılı ve ince kemikliyse ne kadar beslenmesi düzenli ve iyi olsa da kilosu bu aralıklarda olmayacaktır. Ginepiginizin kilosu kadar yağlanma oranı da çok önemlidir. Bu sebeple kilo, kontrol edeceğimiz tek kriter olmayacaktır. “Peki ama ginepigimin yağlanma oranını nasıl bilebilirim?” diye düşünebilirsiniz. Haklısınız. Özellikle tüyleri uzun olan guinea pigler düşünüldüğünde bunu gözlemleyebilmek oldukça güç. Gözlem ile olmasa da palpasyon ile yağlanmayı anlamak kısmen mümkündür. Palpasyon; elle yani dokunarak yapılan kontrol işlemidir ve en basit yöntemlerden biridir. Bunun için kulak arkalarından başlayarak karın boşluğuna doğru kaburgalar üzerinde elinizi hafif bir bası ile gezdirin. Bu kontrol sırasında elinizin altında hissetmeniz gereken; hafif miktarda kaburgaların oluşturduğu tırtıklardır. Eğer bu tırtıkları hissedemiyorsanız ve elinizin altına çok fazla yağ dokusu geliyorsa ginepiginizin beslenme düzenini gözden geçirmenizde fayda var.

ginepig ideal kilo

Aşırı beslenme sonucu obezite onlar için bir çok hastalığın habercisidir. Bunların başında; bumblefoot, artrit, kalp hastalıkları ve diabet vardır ve hepsi onun ömrünü kısaltacak hastalıklardır. Diğer yandan bu tırtıklar elinize belirgin bir şekilde ve fazla miktarda geliyorsa 3 farklı olasılık düşünülebilir;

İlk akla gelen olasılık yeterince beslenmiyor olmasıdır. Bu durumdan şüpheleniyorsanız guinea pig beslenmesi ve beslenme düzeni adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

İkinci olasılıksa biz insanlarda olduğu gibi daha zayıf bir vücut kompozisyonuna sahip olmasıdır. Eğer beslenmesinde bir problem göremiyorsanız, yani yeterince kuru ot, kuru mama ve taze sebze tüketiyorsa endişelenmenize gerek yoktur.

Son olasılık ise bunun bir hastalık sonucu gerçekleşmesidir. Ginepiginiz geçirdiği rahatsızlık sonucu hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşıyor olabilir. Genelde geçirdiği rahatsızlıkların ilk belirtilerinden biri de kilo kaybıdır. Bu gibi durumlarda daha fazla ertelemeden derhal ginepigler hakkında bilgili bir veterinere gitmenizde fayda var.

Son olasılıktan şüphelenmeniz için ise düzenli kilo kontrolü yapmanız şarttır. “Peki ne ölçüde değişen kilo kaybı hastalığın habercisi olabilir?”

Kilo Değişim Oranları

Haftalık olarak ölçüm yaptığınızı düşünürsek ki ideali budur, yetişkin guinea piglerde olmak üzere aşağıdaki haftalık değişimler daha net bir fikir edinmenizi sağlayabilir.

 • Haftada 30 gramlık değişim normaldir.
 • Haftada 60 gramlık değişim uyarıcı olabilir. Dikkatli olmalısınız.
 • Haftada 90 gramlık değişim ciddi bir uyarıdır. Onu kontrol altında tutmalısınız ve veterinere gitmek için hazırlıklı olmalısınız.
 • Haftada 120 gramlık değişim ise kırmızı alarmdır. Derhal bir veterinere gitmeniz gerektiğinin göstergesidir.

Yetişkin Olmayan Guinea Pigler

yavru guinea pigler

Düzenli kilo kontrolü daha çok yetişkin guinea piglerde verimli bir kontrol aracıdır. Henüz yetişkin olmayan guinea piglerin kiloları hızlı değişimler gösterebilir. Örneğin; yeni doğan ve ortalama 90-120 gram olan bebek guinea pigler 3 hafta içerisinde kilolarının 2,5-3 katına çıkacaklardır. Aynı şekilde yaklaşık 1 yaşına kadar büyüyecek ve düzenli olarak kilo almaya devam edeceklerdir. Bundan dolayı yavru olmayan guinea piglerde kilo kontrolü sağlıklarının kontrolü açısından yeterli bir yöntem değildir. Onları her gün gözlem ve palpasyon ile kontrol etmelisiniz. Bunun için kulaklarını, gözlerini, cildini, dişlerini ve tırnaklarını da kontrol edebilirsiniz. Ayrıca yumrular ya da çıkıntılar var mı diye ellerinizle nazikçe başından başlayıp popo kısmına kadar dokunarak kontrol edebilirsiniz. Özellikle karın bölgesini, koltukaltlarını, boyun bölgesini, çene bölgesini ve yanlarını yoklayın. Eğer anormal bir şey hissederseniz veterinere başvurun.

Bunun dışında yavru bir guinea piginiz varsa ve kilosundaki değişimlerin nasıl olacağını merak ediyorsanız aşağıdaki tabloları inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki tablo 5 erkek ve 5 dişi guinea pig sahibinin 1 yıl boyunca haftalık kilo değişimlerini not ettiği tablodur. Yatay sütun haftaları, dikey sütun ise gram cinsinden ağırlığını ifade etmektedir. Her bir renk tablonun altında ismi yazan guinea pig içindir.

1 yillik guinea pig kilo degisimi 1 yillik guinea pig kilo degisimi

Kilo Kontrolü Nasıl Yapılabilir?

guinea pig kilo kontrolü

Ginepiginizin kilosunu kontrol etmenin en iyi yolu 3-5 kilograma kadar tartabilen hassas mutfak terazileridir. Biz evimizde internetten aldığımız ve yanlış hatırlamıyorsam 30 lira gibi bir fiyatı olan simbonun mutfak terazisini kullanıyoruz. Oldukça hassas ve doğru sonuç veriyor. Terazinin hassasiyetini ölçmek için üzerine ağırlığı net bilinen telefon ya da diğer cisimleri koyarak doğru sonuç verip vermediğini test edebilirsiniz.

Ginepiginizin kilosunu sağlıklı bir şekilde ölçmek için teraziyi düz ve sert bir zemine yerleştirin. Aslında atlama olasılığına karşı bu ölçümü yerde yapmanız daha iyi olacaktır. Ginepiginiz terazinin ölçüm alanına sığabilmeli. Eğer ölçüm alanı yeterli gelmiyorsa terazinin üzerine bir kap koyarak dara özelliğini kullanabilirsiniz. Bu özellik hemen hemen terazide vardır ve ginepiginizin net ağırlığını verecektir.

Çıkan sonuçları bir yere tarihi ile birlikte not edin. Önemli olan çıkan sonuçtan ziyade kilolarındaki değişimlerdir. Bizim ginepiglerimizin kiloları ise şu şekilde;

 • Hollanda (Amerikan) Guinea Pigi olan Tombul: 1170 gram
 • Abessian Cinsi Hımbıl ise: 1070 gram

Fazla Kilo Artışını Nasıl Kontrol Altına Alırım?

obez ginepig

Eğer ginepiginiz;

 • Yetişkinse,
 • Sürekli olarak kilo alıyorsa,
 • Palpasyon ile kontrol ettiğiniz de yağlanması fazlaysa harekete geçmenizin vakti gelmiştir.

Kilo kontrolü için öncelikle beslenmesini kontrol altına almalısınız. Bunun için ideal bir miktar yoktur. Miktarı belirlemenin en ideal yöntemi verdiğiniz besinleri ölçülü bir şekilde vermek ve kilo kontrolüne devam etmektir. Eğer artış devam ediyorsa verdiğiniz besinleri bir miktar daha azaltmanın yanında egzersizlerine biraz daha zaman ayırabilirsiniz. Guinea piglerin fazla yağlanmasında aşırı beslenme oldukça etkili olduğu gibi yetersiz egzersiz ve küçük kafeslerde son derece etkilidir. Kafes hakkındaki konumuzu incelemenizde fayda var. Guinea Pig Kafesi ve Gereçleri.

Egzersiz konusuna gelecek olursak; onu ara ara kafesin dışına çıkartıp daha geniş bir alanda gezinmesine izin vermeniz ideal bir egzersizdir. Ginepigler keşfetmeyi çok severler, küçük ve dar aralıklara girebilirler. Saldığınız alanda mobilya ya da elektrik kablolarını kemirebilirler. Bu sebeple dışarıya çıkarttığınız alanın daha az eşya bulunan, kaçabileceği küçük dar aralıkların ve elektrik kablolarının olmadığı bir alan olmasında fayda var. Antre ya da koridorları diğer kapıları kapatarak kullanabilirsiniz. Yaz aylarında ise direkt güneş görmeyen saatlerde balkonunuzu kullanabilirsiniz. Balkon temizlik açısından da daha rahat olacaktır zira yeni alanlar keşfeden guinea pigler bölgeye kendi kokularını bırakmak isteyeceklerdir. 🙂 Dışarıya saldığınızda daha hareketli olması için onunla küçük oyunlar oynayabilirsiniz. Yeri gelmişken hatırlatmamızda fayda var. Guinea pigleriniz için hamster çarkı ve benzerlerini kullanmayınız. Guinea piglerin buna ihtiyacı yoktur hatta çarkla ilgilenmeyeceklerdir bile.

Kısaca egzersiz ve beslenme kontrolü fazla yağlanmasının önüne geçecektir. Tüm bunlara rağmen yağlanma devam ediyorsa ginepigler hakkında tecrübeli bir veterinerden yardım almalısınız.

Guinea pig kilosu ve kontrolü hakkında yazdığımız bu yazı umarız sizin için faydalı olur. Aklınıza takılan konularda soru sormaktan ya da görüşlerinizi dile getirmekten çekinmeyin. Bunun için altta yer alan yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Ayrıca bizi sosyal medyadan da takip ederek yazılarımızdan daha hızlı haberdar olabilirsiniz. Bunun için sosyal medya ikonlarımızı kullanabilirsiniz.-

2 Yorumlar

 1. blank Ahmet Aralık 29, 2017
 2. blank BUSE Aralık 29, 2017

Düşünceni Belirt

blank

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.