Bakımı

Guinea Pig Kafesi ve Gereçleri

Ginepigler, Güney Amerika’nın yerlileri, doğal ortamlarında binlerce yıldır soylarını korumuşlardır. Ginepigler insan hayatına öncelikle bir besi hayvanı olarak girmiştir. Binlerce yıl öncesinden bugünlere kadar uzanan bir durumdur bu. Bugün hala dünyanın bazı bölgelerinde ginepigler besi hayvanıdır. Diğer yandan ginepiglerin Avrupa’ya taşınması ile birlikte evcil hayvanlarımız halini almışlardır. Dünyanın diğer bir çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de ginepigler evcil hayvan olarak beslenmektedir. Peki evlerimizde beslediğimiz bu hayvanlar için gerçekten doğru bir ortam oluşturuyor muyuz? Ginepigler genellikle evimizin içindeki kafeslerde beslenirler. Guinea pig kafesi onların yaşam alanıdır. Yaşamları için oluşturulan bu alanlar onlar için ne kadar yeterli? Guinea pig kafesi nasıl olmalı? Guinea pig kafesi ölçüleri ne kadar olmalı? Guinea pig kafesinde olması gerekenler neler? Bu yazımızda bu soruları cevaplarken sizler için pratik çözümler sunacağız. Yazımıza biraz vakit ayırmanızda fayda var çünkü bu yazıyı okurken sizin az bir zamanınız harcanacak ancak onların ömrünün büyük bir bölümü o kafesin içinde geçecek.

Guinea Pig Kafesi Ölçüleri

Guinea pig kafesi hakkında araştırma yaptığınızda bazı site ya da petshoplar guinea pig sayısına göre standart ölçüler verir. Ginepiginizin sattıkları kafeste çok rahat edeceklerini iddia ederler. Tabi ki iddia edecekler yoksa nasıl satış yapsınlar. Aslında pek çok petshop ve internet sitesinde guinea pig kafesi olarak satılan kafesler maalesef ama maalesef çok küçüktür. Bu kafeslerin çoğu biz insanlara göre düşündüğümüzde 5-6 m2 bir alanda yaşamak gibidir. Kendimizle bir tutalım demiyorum ancak bir nebze de olsa biraz rahat etmelerini sağlayabiliriz ve inanın bu çok zor değil. Sadece biraz daha alan gerekli.

Ölçülere gelecek olursak şu şekilde bir tablo oluşturabiliriz;

guinea pig kafesi alani

Şunu belirtmeliyim ki yazımızda verdiğimiz ölçüler minimum ölçülerdir eğer sizin elinizde imkanınız varsa ve daha fazlasını sağlayabiliyorsanız düşünmeyin sağlayın. Ne kadar fazla o kadar iyi.

Geniş Alanın Faydaları

guinea pig kafesi

Uzun ve sağlıklı bir ömür için kalp ve solunum sistemlerinin sağlıklı olması gerekir. Kalp ve solunum sistemleri için ise egzersiz çok önemlidir. Bu alanlar guinea pige rahat bir yaşam alanı sağlarken bir miktar egzersiz yapabilme imkanı da sunar. Aynı zamanda daha diri, daha tonuslu ve bağışıklık sistemi daha güçlü guinea pig olacaklardır. Daha az hastalanan guinea pig daha az masraf çıkaracaktır. Yani iyi ve geniş bir kafes için daha fazla ücret ödüyor olabilirsiniz fakat uzun vadede sizin için daha avantajlı olacaktır. Bu anlamda geniş ve iyi bir kafes maddi olarak da daha avantajlıdır.

Bir diğer önemli etmen ise yeterince egzersiz yapamayan guinea piglerde anal bölge kasları zayıflar ve dışkılarını dışarıya atmakta zorlanırlar. Bu durumda da iş başa düşer ve sık sık anal bölge temizliği yapmanız gerekebilir. Geniş bir kafes bu durumu tek başına gidermese de içine egzersiz amaçlı koyabileceğiniz rampalar, ağaç kütükleri ya da doğal taşlar ile efor sarfetmelerini ve güçlü kalmalarını sağlayabilirsiniz.

guinea pig kafesi rampa guinea pig kafesi tahta guinea pig kafesi tuneli

Egzersiz, sağlık, maddiyat dışında ise geniş bir guinea pig kafesi daha eğlencelidir. İçine onun oynayıp eğlenebileceği bir çok oyuncak ve saklanma alanları koyabilirsiniz. Unutmayın daha keyifli bir guinea pig ile siz de daha keyifli zamanlar geçireceksiniz.

Geniş kafesler temizlik açısından da daha rahattır. Dar bir kafesin temizliği alanı küçük olsa da geniş olanlara göre daha zordur. Daha rahat bir temizlik ile temizliğe harcadığınız zamanı da azaltırsınız. Uzun yıllar sizi bıktırmaması açısından temizliğin pratik olması çok önemlidir.

Guinea Pig Kafesi Taban Malzemesi ve Çitleri

Çit olarak 25-40 cm arası yüksekliğe sahip bir çit kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca çitin iç tarafında taban malzemesi 10-15 cm yüksekliğine kadar çıkmalı. Bu kafesin içindeki talaş, ot ve benzeri malzemelerin dışarıya çıkışını engelleyecektir. Kafesin üst kısmı açık kalabilir. Eğer ginepiginiz kafesinin içinde mutluysa dışarıya kaçmaya çalışmayacaktır.

Taban malzemesi olarak asla aralıklı tel taban kullanmayınız. Bu tabanlar guinea pig için hiç elverişli olmadığı gibi onlara zarar da verebilir. Bu teller ayaklarını tahriş edebilir, tırnaklarına takılabilir ve koparabilir. Aynı şekilde temizliği de daha zordur.  Taban malzemesi olarak kolay temizlenen plastik tabanları tercih etmenizde fayda var.

Bu özelliklere sahip hazır guinea pig kafesleri bulabileceğiniz gibi bazı ürünleri birleştirerek kendiniz de yapabilirsiniz. Örneğin çit malzemesi olarak whitmor cubes ürününü kullanabilirsiniz ya da trixie hamster oyun bahçesinden 2 paket alarak geniş bir kafes için çit olarak kullanabilirsiniz. Whitmoru temin edebilirseniz oldukça pratiktir. Yurtdışında whitmorun çitleri kullanılarak üretilmiş hazır kafesler de mevcuttur ancak kargo parası ile oldukça pahalıya gelmektedir.

guinea pig kafesi citi guinea pig kafesi citi

Taban malzemesi için ise corplast malzeme ya da reklamcılarda satılan dekota malzemesini kullanabilirsiniz. Ben dekota malzemesini kullanıyorum. Dekota reklam panolarında kullanılan levhadır. Falçata ile rahatça kesilebilir ve 502 yapıştırıcısıyla kuvvetli bir şekilde yapışır. Eğer eliniz bu tarz işçiliğe yatkınsa biraz uğraşarak istediğiniz boyut ve şekilde bir kafes oluşturabilirsiniz.

Kafes İçi Malzemeler

guinea pig kafesi malzemeleri

 • Suluk

Genellikle kafeslerinin herhangi bir yerine takabilen dikey su kaplarından su içerler. Kedi ve köpekler için kullanılan kapları kullanmayınız. Oldukça ürkek olabilen bu hayvan kendisini tehlikede hissettiği an hızlı bir şekilde kaçacak ve bu koşuşturmalar sırasında su kaplarını defalarca devirecek hatta içine bile girebilecektir.

 • Mama Kapları
Guinea pig beslenmesi seramik kap blank

Mama kaplarını petler için satılan devrilmeyen mama kaplarından kullanmanız sizin için faydalı olacaktır. Her petshoptan bu kapları rahatlıkla temin edebilirsiniz. Seramik olmasında fayda var böylelikle kabını kemiremeyecektir. Ginepig diş gücünün yettiği her şeyi kemirebilir.

 • Guinea Pig Yatağı

Guinea Pig Çiş Eğitimi Dolu Kutu

Ginepigler yatmak ve uyumak için genellikle kafesin kuytu köşelerini tercih ederler. Bu köşeleri genellikle işemek için de kullanırlar. Eğer yatağına işemesin diye yatağını açıklık bir alana koyarsanız orada yatmaz ve uyumazlar. Bu sebeple yatağı mutlaka nemi emen malzemeler ile desteklenmelidir. Açıkça söylemek gerekirse bu yatağı onun çiş eğitiminde kullanacaksınız ve sizin için çok faydalı olacak. 9 Adımda Guinea Pig Çiş Eğitimi adlı makalemizi inceleyerek konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • Rampa Düzeneği

Ahşap bir rampa düzeneği, bir ağaç kütüğü ya da doğal taşlar ile kafesin içine iniş ve çıkışlı sistemler kurabilirsiniz. Bu onun kafes içinde daha fazla efor sarfedebilmesini sağlayacaktır.

 • Saklanma Kapları

Guinea pigler saklanmayı ve kapalı alanları çok sever. Hatta yataklarının üst kısımlarını çitleri kullanarak bir miktar kapatırsanız yataklarına bile daha kolay alışacaklardır. Eğer kafesin içinde ayrı olarak saklanma kapları bulunduracaksanız içine hasta bezi ya da rahat yıkanabilen havlu paspas koymanızda fayda var çünkü yüksek ihtimalle içinde işeyeceklerdir. Saklanma kapları için derin meyve-sebze kaplarını bir yanını kapı şeklinde kesip kafesin tabanına ters kapatarak kullanabilirsiniz.

Diğer Öneriler

Kafesin tabanına kolay temizlik açısından kullan at piknik örtülerinden serebilirsiniz. Kullan at piknik örtüleri çok dayanıklı değillerdir ancak sizi 3 gün kadar idare edebilirler. Bu örtülerin üst kısmında nemi az da olsa emen ince bir kağıt ve altında sıvı geçişini engelleyen ince bir jelatin vardır. Eğer ginepiginize iyi bir çiş eğitimi verdiyseniz çok fazla ıslanmayacaklardır ve temizlik sırasında size büyük kolaylık sağlayacaklardır.

guinea pig kafesi ortusu

Kafesin içinde ve çiş kaplarında sıvıyı emmesi için kedi kumu ya da kedi kristali kullanmayın. Bu maddeler kimyasal içerirler özellikle esanslı olanları. Bunun yerine talaş kullanın. Talaş olarak ise deneyimlemedim ancak sedir ağacı talaşı tavsiye edilmiyor. Diğer ağaçların talaşlarından edinmeye çalışın.

Kafesin belli bölgelerine havlu paspasları keserek parçalar koyabilirsiniz. Zaman zaman bunların üzerine yatıp dinlenmekten büyük keyif duyacaklardır. Özellikle karınları tokken. Ginepigler karınlarını güzelce doyurduklarında dinlenmeyi çok severler.

guinea pig kafesi mop guinea pig kafesi istirahat

Kafesin içini her gün bölgesel olarak temizleyin. Yemesi için verdiğiniz taze sebze ve meyveleri yemezse bir günden fazla tutmayın. Ertesi gün yemediği sebze ve meyveleri kafesinden alın. Kafes daha uzun süre temiz kalacaktır. Bunun için küçük bir faraş ve fırça kullanabilirsiniz.

Son bir hatırlatma olarak 2 tane erkek guinea pig besleyecekseniz kafesin en az 1,2 m2 olmasında fayda var çünkü erkek guinea pigler bölgelerini belirleyecektir ve kendi bölgelerinde egemen olmak isteyeceklerdir. Eğer bölgeleri çok iç içe girerse bu onların sık sık kavga etmelerine sebep olacaktır.

Umarım unuttuğum yerler kalmamıştır. Özetlemem gerekirse ginepiginize en başından geniş bir kafes alın ya da kendiniz yapın. Kafesin büyüklüğünü yavru bir guinea pige göre düşünmeyin. Yetişkin olduğunda ya da olduklarında onlara yetecek bir kafesleri olsun. Aklınıza takılan sorular varsa sormaktan çekinmeyiniz.

 

22 Yorumlar

 1. blank Murat Aralık 6, 2017
 2. blank Burcu Ocak 31, 2018
 3. blank Guinea Pig Türkiye Ocak 31, 2018
 4. blank mehmet Şubat 14, 2018
 5. blank Eylül Şubat 16, 2018
 6. blank Guinea Pig Türkiye Şubat 16, 2018
 7. blank Aybala Mayıs 1, 2018
 8. blank Guinea Pig Türkiye Mayıs 1, 2018
 9. blank pınar Haziran 26, 2018
 10. blank pınar Haziran 26, 2018
 11. blank Guinea Pig Türkiye Haziran 26, 2018
 12. blank İDİL Haziran 28, 2018
 13. blank Guinea Pig Türkiye Haziran 28, 2018
 14. blank İDİL Haziran 28, 2018
 15. blank Mustafa Eylül 13, 2018
 16. blank volkan Kasım 28, 2018
 17. blank Elizabet Ocak 29, 2019
 18. blank Ada Nisan 4, 2020
 19. blank Deniz Ağustos 19, 2020
 20. blank Alev Ocak 25, 2021
 21. blank İrem Şubat 27, 2021
 22. blank Sezer Ocak 4, 2022

Düşünceni Belirt

blank

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.