Guinea Pig Hakkında

Guinea Pig ısırır mı?

İlk defa guinea pig besleyecek bir çok kişinin aklına gelen sorulardan biri de; “guinea pig ısırır mı?“. Son zamanlarda ise bu soruyu daha sık duyar oldum. Bu sevimli evcil hayvanın ısırabileceğinden korkarak onu sahiplenmek konusunda tereddüt yaşayan kişiler ile karşılaştım. İnternette biraz araştırma yaptığımda ise bu kişilerin yalnız olmadıklarını farkettim. Bu konuda bir çok yerde benzer sorulara rastladım. “Guinea pig ısırır mı?“, “Ginepig ısırır mı?” en göze çarpan sorulardı. Hatta “Gine domuzu ısırır mı?” şeklinde soran bile var. Bu evcil hayvan ülkemizde sık sık gine domuzu olarak da telafuz edilmekte. Herhalde kimi insanlar direkt olarak türkçe karşılığını düşünüyorlar.

Bu sorulara ek başka sorulara da rastladım. “Guinea pig neden ısırır?“, “Guinea pig kafesini ısırıyor ne yapabilirim?“, “Guinea pig beni ısırırsa hastalık bulaşır mı?“, “Ginepigim beni ısırdı onu bu davranıştan nasıl vazgeçirebilirim?” Bu gibi sorulara sitemiz de bir cevap olmazsa olmaz. “Ginepig ısırır mı?” başlıklı bu makalemizde bu soruları tek tek cevaplarken bu sorunun başlıca sebeplerine de değineceğiz. Bu yazı umarım sizler için faydalı olur.

Guinea pig ısırır mı?

guinea pig isirir mi disler

Yazının devamına geçmeden önce sizi daha fazla yormak istemiyorum ve kısa bir şekilde cevaplamak gerekirse “Evet, guinea pig ısırabilir.” Yazımızın burdan sonraki bölümünü ise; guinea pigin başlıca ısırma sebepleri ve çözümleri hakkında şekillendireceğiz. Eğer vaktiniz varsa yazının devamını okumanızı tavsiye ederim. Yazının içinde guinea pig ve ısırmak terimleri sık sık geçse de korkmayın ginepig sizi çok nadir ısırır. Eğer ısırdıysa bir sebebi vardır ve size birşeyler anlatmak istiyordur. Bakalım onlar nelermiş? 🙂

Guinea Pig Isırma Sebepleri

Korku

Ginepigler de diğer tüm hayvanlar gibi korktukları zaman başka bir karaktere bürünebilirler ve bu korku onlara farklı davranışlar sergiletebilir. Herhangi bir şekilde korkarsa ya da kendini güvende hissetmezse saldırganlaşarak sizi ısırabilir.

Yanlış ya da Kaba Bir Şekilde Tutulduklarında

guinea pig isirma sebepleri

Yanlış ya da kaba bir tutuş onun canını acıtabilir ya da düşme korkusu yaşatabilir. Bu durumda da ısırığı hakedebilirsiniz.

Hassas Bir Noktasına Dokunduğunuzda

guinea pig isirir mi sebepleri

Ginepigler size dokunulmasını istemediği bölgeleri belli ederler. Siz inatla hassas bölgelere dokunursanız ısırabilirler. Diğer yandan uyuz hastalığı gibi durumlarda ciltleri oldukça hassaslaşabilir. Bu gibi durumlarda ona dokunduğunuzda canı yanacaktır. Bu da onu saldırganlaştırabilir. Uyuz hastalığı hakkında detaylı bilgi almak isteseniz Guinea Pig Uyuz Hastalığı başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Çiş Yapmak İstediklerinde

guinea pig isirir mi sebepleri

Ginepigler kucağınıza çiş yapmak istemezler. Bu sebeple “bırak artık beni” şeklinde bir uyarı mahiyetinde küçük bir ısırık kondurabilirler. Tabi iş bu raddeye gelmeden önce muhtemelen kucağınızda rahat durmayıp kıpır kıpır olacaktır. Bence onun bu halinden durumu çakmalısınız. 🙂

Elinizi Yiyecek Zannetmeleri

guinea pig isirir mi sebepleri

Ginepigler oldukça iştahlıdır. İştahları hiç tükenmek bilmez. Birşeyler yerken büyük bir keyif duyarlar ve bu heyecanlı yemek yemeleri sırasında eğer elinizden yemek yediriyorsanız yanlışlıkla elinizi ısırabilir. Bu konuda telaşlı olmayın bunu farkettikleri anda geri adım atacaklardır. Yiyecekleri nasıl tutacağınıza dikkat etmenizde fayda var.

Ele Alınmak İstemiyorsa

Ginepigler kucağınızda çok sakin bir şekilde yatabilirler ancak ele alınmayı ve elde taşınmayı pek sevmezler çünkü genellikle yanlış tutulan ginepiglerin iç organlarına fazla bir bası veririz. Bu da onların canını yakar. Bu konuda sizi uyarabilir.

guinea pig isirir mi sebepleri

Sevgisini Göstermek Amaçlı

Evet evet yanlış okumadınız. Ginepigler sevgisini göstermek için de ısırabilir fakat emin olun bu ısırıklar tatlı tatlı küçük ısırıklardır. Canınızı yakmaz. Eğer ginepiginiz küçük küçük sizi ısırıyorsa bilin ki size sevgisini gösteriyordur.

Çok Küçükse

guinea pig isirir mi sebepleri

Bebeklikten yeni çıkan ginepigler etrafı ve kendini keşfetme amaçlı bir çok yeri ısırabilir. Bunlar keşif amaçlı denemelerdir. Hem kendi gücünü hem etrafını test ediyordur. Bunu sizin üstünüzde de deneyebilir ama merak etmeyin bu huyunu yakın zamanda bırakacaktır.

Diş Problemleri

Ginepiginizin dişlerinde bir problem mevcutsa bunu gidermek amaçlı ısırma ihtiyacı hissedebilir. Örneğin dişinin arasına birşey takılmışsa ya da ağzındaki birşey onu rahatsız ediyorsa.

Dişlemek İstediğinde

Ginepigleri dişleri sürekli olarak uzar. Bu sebeple ginepigler zaman zaman dişlerini törpülemek amaçlı çeşitli yüzeyleri ısırabilirler. Buna sizin eliniz de denk gelebilir. En iyisi kafesinde ahşap oyuncaklar bulundurmak.

Kötü Huy

Nadiren de olsa bazı guinea pigler sebepsiz yere ısırabilir. Hatta bunu bir huy edinmiş ve sürekli tekrarlıyor olabilir. Ginepiglerin yapısında genellikle böyle bir huy yoktur ancak nadiren de olsa görülebilir. Eğer bu huya sahip bir ginepiginiz varsa sabırlı olun. Ona sevgi ile yaklaşın. Zamanla bu huyunu bırakacaktır.

Guinea Pig Kafesini Isırıyorsa

guinea pig isirir mi kafes

Ginepigler bizi çok nadiren ısırırlar ve onlar da genellikle küçük ısırıklardır. Bir çoğu canımızı bile yakmaz çok nadir elimizi kanatacak şekilde ısırabilir fakat o da küçük bir kanama olur. Söz konusu kafesi olduğunda ise kafesin duvarlarını ve tellerini ciddi bir şekilde ısırabilir. Onun bu görüntüsü de sizi korkutabilir. Aslında korkmanıza gerek yoktur. Ginepig kafesini ısırıyorsa bunun da sebepleri vardır. Gelin bir de o sebepler bakalım.

Daha Fazla Alan İhtiyacı

Eğer ginepiginizin kafesi küçükse ve bu hapis durumundan hoşnutsuzsa bunu size bir şekilde belli edecektir. Genellikle kafesin yan duvarlarını ve tellerini ısıracaktır. Bu durumda yapmanız gereken onu ara ara dışarı salmak ya da daha geniş bir kafes temin etmek. Guinea pig kafesi hakkında detaylı bilgi almak ve guinea pig kafesinin nasıl olması gerektiğini öğrenmek için Guinea Pig Kafesi ve Kafes Gereçleri adlı makalemizi incelemenizi öneririm.

Usanmışsa

guinea pig isirir mi kafes

Guinea piginizle aktif bir şekilde zaman geçirmeniz ya da ona eğlenebileceği oyuncaklar temin etmeniz sıkılmasını önlemek için en iyi yollardır. Eğer guinea piginiz yalnızsa ona bir arkadaş almayı da düşünebilirsiniz. Guinea pig doğası gereği sosyal bir hayvandır ve arkadaşlık ilişkisi onun vazgeçilmez unsurlarından biridir. Her gün siz işteyken bütün gün oturup beklemek onu üzecektir ve bu onun yaşayabileceği bir yaşam tarzı değildir.

Dişlemek İstediğinde

Daha önce bahsettiğimiz üzere dişlerini törpülemek amaçlı da kafeslerini ısırabilirler. Bu durum için ahşap oyuncaklar ya da doğal ağaç parçaları işinizi görecektir.

Guinea Pigin Isırmaması İçin Ne Yapılabilir?

Guinea pig ısırır mı başlıklı bu yazımızda ginepigin neden sizi ve kafesini ısırabileceğine dair bir çok sebep sunduk. Görüldüğü üzere ginepigin ısırması için bazı sebepler olması gerekir. Yapmanız gereken ilk şey sebebi saptamanızdır. Ardından ise sebebi yönelik çözümler üretmeniz gerekir. Asla ama asla sizi ısırdığı için ona vurmayın ya da cezalandırmayın. Bu yaptığınız onu ısırmaktan vazgeçirmeyeceği gibi daha çok saldırgan olmasına sebep olacaktır. Sabırlı olmalısınız ve ona sakin bir şekilde yaklaşmalısınız. Özellikle onu elinize almak istediğiniz de sizi ısırıyorsa muhtemelen ona kaba davranıyorsunuz ya da bunu istemiyordur. Bunun için ona zaman tanıyın ve elinize alışmasına müsaade edin.

Umarım “Guinea pig ısırır mı?” sorunuza cevap olabilmişizdir. Eğer siz de bu tarz bir problem yaşıyorsanız ya da yaşadıysanız tecrübelerinizi ya da probleminizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin. Bunun için altta yer alan yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

 

6 Yorumlar

  1. blank kamil Aralık 29, 2017
  2. blank Birsu Aralık 29, 2017
  3. blank Safa Köse Eylül 27, 2018
  4. blank Deni, Mart 31, 2019
  5. blank Gülden Eylül 22, 2020
  6. blank Leyla Aralık 15, 2020

Düşünceni Belirt

blank

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.