Guinea Pig Hastalıkları

Guinea Pig Hastalıkları – Deri Hastalıkları

Hastalık bizler de olduğu gibi evcil hayvanlarımız için de son derece üzücüdür. Evcil hayvanlarımıza her ne kadar iyi baksak da zaman zaman onlar da bizim gibi hasta olabilir. Bu yazımızda aklınıza takılabilecek ve yaşayabileceğiniz bazı guinea pig hastalıkları hakkında sizi bilgilendireceğiz. Guinea pig hastalıkları nelerdir? Guinea pig hasta ne yapabilirim? Guinea pig hastalık taşır mı? Guinea pig deri hastalıkları nelerdir? Guinea pig hastalandı peki ne yapmalısınız? Guinea pig hastalık geçirirse ne yapabilirim?

Bunun gibi bir çok soru aklınızdan geçebilir ve çözüm olarak veterineri düşünebilirsiniz. Bu doğru bir çözümdür ancak bir ginepig besliyorsanız kendi hastalıklarımız da olduğu gibi ginepig hastalıkları konusunda da biraz bilgili olmamız da fayda var.

Guinea Pig Hastalıkları

guinea-pig-kasinti

Guinea pig hastalıkları bazen bizim hastalıklarımıza benzer fakat farklı hastalıklarda yaşayabilirler. Özellikle guinea pig deri hastalıkları kürkleri sebebiyle bizden farklıdır. Guinea pig deri hastalıklarının başında ise parazit, pire ve kene rahatsızlıkları gelir. Guinea pig normal bir şekilde ara ara kaşınabilir ve bu kaşınmaları sırasında bazen derisini bile tahriş edebilir. Kaşınmaların sürekli olarak rahatsız edici düzeyde olması ise normal değildir. Bu gibi durumlara guinea pig hastalıkları açısından şüphe ile yaklaşmalısınız.

Guinea pig sürekli olarak rahatsız edici bir şekilde kaşınıyorsa bunun bir kaç sebebi olabilir;

 • Parazit (Uyuzluk akarları)
 • Bit, pire ya da
 • Kene

Parazitler

guinea pig hastaliklari parazit

En sık karşılaşılan parazitler uyuzluk akarlarıdır. Bu akarlar gözle görülemeyecek şekilde küçük olmalarına rağmen ginepig için son derece ağrılı bir kaşıntıya sebep olurlar. Bir an önce tedavi edilmelidir. Uyuzluk tedavisi için yüksek ihtimalle ivermectin kullanılacaktır.

Parazitler durduk yere ortaya çıkmazlar. Evcil hayvanınızın bu parazitleri üzerinde bulundurması için başlıca iki sebep vardır. Bu sebepler;

 • Diğer hayvanlar ile temas
 • Parazit ya da parazit yumurtası bulunan bir alan ya da eşya ile temas

Uyuzluk akarlarının bir çoğu insanlar üzerinde yaşayamaz bu sebeple sizden ona uyuzluk akarı bulaşma olasılığı oldukça düşüktür ve aynı şekilde ondan da size. Bir tek Cheyletiella Parasitivorax adı verilen ve kaşıntılı kabarcıkları sebep olan uyuzluk akarı insan derisinde de konaklayabilir. Diğer yandan bir başka ihtimal ise evcil hayvanınızda bu akarların çok daha önceden var olmasıdır. Peki çok daha önceden vardı da neden şimdi ortaya çıktı? Bu parazitler evcil hayvanın vücudunda çok daha önceden var olsa da bağışıklık sistemi tarafından baskılanarak ve uzun süre gözle görülemeyecek durumda kalabilir. Bağışıklık sistemi zayıfladığında ise ortaya çıkabilir.

Bu durum genellikle uygun olmayan çiftlik ya da petshoplardan alınan hayvanlarda görülür. Normal bir süreçte uyuzluk geçiren bir hayvan farkedilirse o hayvan ile birlikte o hayvana temas etmiş olan diğer hayvanlarda karantinaya alınmalı ve tedavi uygulaması gerçekleştirilmelidir. Bazen ve özellikle ticari sebeplerle hastalık belirtisi göstermeyen hayvanlar karantina altına alınmazlar ve tedavi edilmezler. Bu hayvanların bir an önce satılması tercih edilebilir fakat hastalık belirtisi göstermemesi onun sağlıklı olduğu anlamına gelmeyebilir. Özellikle uyuzluk akarları son derece bulaşıcıdır. Hasta hayvandan bulaşan akarlar çok daha sonra sizin evinizdeyken ortaya çıkabilir.

Bu sebeple guinea pig satın almak konusunda bir kez daha düşünmeniz de fayda var. Guinea pig sahiplenmek daha iyi bir tercih olabilir.

guinea pig hastaliklari parazitler

Uyuzluk geçiren guinea pig için tedavi amaçlı yüksek ihtimalle ivermectin kullanılacak olsa da doğru dozaj ve tespit için onu bir an önce guinea pig hakkında tecrübeli bir veterinere götürün. Guinea pig farklı bir rahatsızlık geçiriyor olabilir. Bazen guinea pigler aynı anda birden çok rahatsızlık geçirebilir. Örneğin, uyuzluk akarı ile birlikte üzerinde bit ya da pire barındırıyor olabilir. Hatta bu durumu yetersiz C vitamini durumu da eşlik edebilir. C vitamini yetersizliği de deri ve tüy dökülmesi gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Guinea pig beslenmesi konusunda hassas olmalısınız. Dilerseniz Guinea Pig Beslenmesi ve Beslenme Düzeni adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Ginepiginizi veterinere götürmenin dışında yapmanız gereken en önemli şeylerden biri de temizliktir. Guinea pig kafesi ve diğer temas ettiği alanlar parazit ve yumurtalarını içeriyor olabilir. Bu sebeple onun kafesini ve temas ettiği alanları mutlaka temizleyin.

Son olarak veterineriniz mutlaka söyleyecektir ama önemini anlayabilmeniz açısından hatırlatmamız da fayda var; akar tedavisi belli bir periyodu içerir ve bu periyot hastalık belirtileri bittikten sonra da bir süre daha devam eder çünkü akar yumurtaları hala ginepiginizde barınıyor olabilir. Bu sebeple mutlaka tedaviyi sonuna kadar devam ettirin.

Pire ve Bitler

guinea pig hastaliklari pire

Pireler evcil hayvan için son derece baş belası istilacılardır. Pire, kanatsız bir böcek çeşididir. Enine vücudu ile hayvanın tüyleri arasında rahatlıkla ilerleyebilir. Ağız yapısı kan emecek şekilde gelişmiştir. Bacakları ile uzun mesafe atlayış gerçekleştirebilir. İstila ettiği hayvanın kanını emerek beslenirler. Yaşamları ise dört evreden oluşur; Yumurta, Larva, Pupa ve Yetişkin Pire. Yeterince pire tarafından istila edilmiş bir evcil hayvandan bazı komplikasyonlar gelişebilir. Bunların başlıcaları;

 • Alerjik Dermatit
 • Tenya Enfeksiyonu ve
 • Anemidir. (Kansızlık)

guinea pig hastaliklari tarak

Pirelerin tespitini bazen gözle yapabilirsiniz. Bu durumda emin olun ciddi bir istila ile karşı karşıyasınız. Diğer bir tespit yöntemi ise pire tarağıdır. Uçları çok sık olarak tasarlanmış bu tarak tüylerin içindeki her şeyi dışarı çıkarmak içindir. Bazense pirelerin ısırığına siz maruz kalırsınız ve o şekilde de farkedebilirsiniz. Bu durumda da emin olun ginepiginiz ciddi bir istila altında çünkü pireler normalde insan vücudunda yaşayamazlar ancak sizi bile ısıracak duruma geldilerse ginepiginiz fazla miktarda pire barındırıyordur.

guinea pig hastaliklari advantage

Pire ve bitlerin tedavisinde genellikle advantage kullanılır. Pirelerin tedavisinde oldukça etkilidir. Aşağıdaki bağlantıdan advantage ilacının prospektüsüne ulaşabilirsiniz.

Advantage Prospektüs

Pire ve bitler için şampuan ve spreyler de bulunmaktadır. Bunları petshoptan kolaylıkla temin edebilirsiniz ancak kullanımında dikkatli olmanız gerekir çünkü lokal ilaçlarda olduğu gibi bunların da pek çoğu kedi ya da köpekler için tasarlanmış ve dozajı onlara göre ayarlanmıştır. Guinea pigler ise son derece hassas ve ebat olarak çok daha küçüktür. Dozaj konusunda dikkatli olunuz. Diğer yandan lokal ilaçlarla aynı anda kullanmayın zira birbirinin etkisini yok edeceği gibi fazla etki göstererek ginepiginizi zehirleyedebilirler.

Kene

guinea pig hastaliklari kene

Keneler, kan emici ve çeşitli hastalık mikroplarını bulaştıran zararlı bir dış parazittir. Üzerinde virüs ve parazit taşıyor olabilir. Kenenin sebep olabileceği başlıca rahatsızlıklar ise şu şekildedir;

 • Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı
 • Lyme Hastalığı
 • Beyin İltihabı (Encephalitis)

Evde beslediğimiz ginepiglere kene yapışma ihtimali oldukça düşüktür. Eğer ginepig dışarı çıkmadıysa ve üzerinde kene varsa ona keneyi yüksek ihtimalle siz taşıdınız. Keneler uçamazlar ve zıplayamazlar. Ormanlık alanda, çalılarda ve otlarda var olabilirler. Bu gibi alanlarda bulunduğunuz üzerinize yapışmış ve eve gelmiş olabilir. Ginepiginizi zaman zaman dışarıya çıkarıyor ve dışarıya salıyorsanız bu alanların güvenilir alanlar olduğuna emin olun.

Küçük bir ihtimalde olsa ginepiginizin üzerinde bir keneye rastlarsanız onu çıkarmaya uğraşmayın. Bir an önce bir veterinerden yardım alın. Keneler zorla çıkarılmaya çalışıldığında baş kısmı ile vücudu ayrılabilir ve baş kısmı derinin içinde kalabilir. Diğer yandan ezildiğinde ya da üzerine kimyasal bir şey döküldüğünde keneyi kusturabilirsiniz. Bu da daha çok virüs ve paraziti vücuda salmasına sebep olabilir.

Kene eğer size yapışmışsa siz de keneye müdahale etmeden bir an önce bir sağlık kuruluşuna gidin.

Guinea pig deri hastalıkları konusundaki bu makalemiz umarız sizin için faydalı olmuştur. Aklınıza takılan konular için bize alt taraftan yorum yazabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

 

7 Yorumlar

 1. blank Züleyha Mart 5, 2019
 2. blank Yiğit Haziran 13, 2020
 3. blank Yiğit Haziran 13, 2020
 4. blank Yiğit Haziran 13, 2020
 5. blank Sarp Çalış Eylül 13, 2020
 6. blank Nil Kasım 4, 2020
 7. blank Aral uğur Aralık 12, 2020

Düşünceni Belirt

blank

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.