Guinea Pig Hakkında

Guinea Pig Hakkında Herşey – Ginepig Hakkında A’dan Z’ye

Özellikle Birleşik Krallık, Avustralya ve Amerika’da son derece popüler olan Guinea Pig, evcil bir hayvandır. Son yıllarda evcil hayvan olarak ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu yazı da Guinea Pig hakkında çok faydalı bilgiler öğreneceksiniz. Eğer ginepig besliyorsanız ya da beslemeyi düşünüyorsanız bu yazıyı mutlaka dikkatli bir şekilde okuyunuz.

Ginepigler hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda vermeye çalışacağım. Bu yazıda sadece internette yapılan araştırmalar bulunmamaktadır yaklaşık olarak 2 yıldır evinde 2 adet ginepig beslemenin deneyimleri de mevcuttur. Bu yazıda bir çok sitedeki gibi ticari amaç güdülerek onların yalnızca güzel yanları ortaya çıkarılmayacaktır. Ginepig beslerken yaşayabileceğiniz zorluklar ve çözümleri de paylaşılacaktır.

Lafı daha fazla uzatmadan bölümlere ayırdığım yazının içeriğine hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz. Dilerseniz içindekiler bölümünden ilgilendiğiniz konuya ulaşabilirsiniz fakat tavsiyem biraz zaman ayırarak yazının tamamını okumanızdır.

Guinea Pig Nedir?

Halk arasında bir çok farklı ismi mevcut. Guinea Pig (ginepig), kobaygine domuzu, kürklü, cavia ve hatta hint domuzu bile diyenler var. İsminde her ne kadar ‘pig’ yani ‘domuz’ kelimesi geçse de bu hayvanın domuz ile bir alakası yoktur. Kendisi memeliler sınıfından bir kemirgendir.

Bir çok site kemirgen olmalarına rağmen asla kemirmediklerini iddia ediyor ancak bu yanlıştır. Emin olun dişinin gücünün yettiği her şeyi kemirebiliyorlar. Hatta herhangi bir cismi tanımak için bile kemirebiliyorlar. İyi haber ise korkmanıza gerek yok çünkü sizi kemirmiyorlar. Sebeplerini yazının ilerleyen kısımlarında bahsedeceğim.

Kökenleri bundan 10.000 yıl öncesine kadar dayanıyor. Orta ve Güney Amerika‘da bugün olduğu gibi etleri için evcil kobaylar besleniyordu. İspanyolların Güney Amerika keşfinden sonra ise Avrupa‘ya taşınarak bir çok ülkede popüler bir evcil hayvan olmaya başladı. Son yıllarda ise ülkemizde de popülerliğini arttıran bu hayvan oldukça utangaç ve bir o kadar da sevimlidir.

Guinea Pig Beslenmesi – Guinea Pig Beslemek

Vejetaryandırlar. Ot, sebze, meyve, kuruyemiş gibi besinleri tüketirler. C vitamini ihtiyaçları oldukça fazla ve her gün C vitamini içeren gıdalar tüketmesi gerekir. Guinea pigin en sevdiği besinler arasında biber, domates, dereotu, salatalık sayılabilir.

Guinea Pigin En Sevdiği Besinler

Bunun yanında kafesinde sürekli kuru mama ve kuru ot ya da kuru yonca bulundurmalısınız. Günlük lif ihtiyaçlarını bu mama ve otlardan karşılarlar. Kuru mamasının içinde bir çok bitkinin preslenmiş hali bulunmaktadır ancak sadece kuru mama ve ot ile de beslemek doğru değildir.

Guinea Pig Kuru mama blank blank

 

Mama kaplarını petler için satılan devrilmeyen mama kaplarından kullanmanız sizin için faydalı olacaktır. Her petshoptan bu kapları rahatlıkla temin edebilirsiniz.

blank blank

 

Çöpe atmak üzere soyduğunuz domateslerin ve salatalıkların kabuklarına bayılırlar. Biber ve domates saplarını tamamıyla yerler. Eğer evde 2 adet ginepiginiz varsa bu kabukları ve sapları da bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Kafeslerindeki suyu her gün tazelemelisiniz.  Genellikle kafeslerinin herhangi bir yerine takabilen dikey su kaplarından su içerler. Kedi ve köpekler için kullanılan kapları kullanmayınız.

Oldukça ürkek olabilen bu hayvan kendisini tehlikede hissettiği an hızlı bir şekilde kaçacak ve bu koşuşturmalar sırasında su kaplarını defalarca devirecek hatta içine bile girebilecektir. Tecrübe eden biri olarak söylüyorum. 🙂

blank blank

Kuru mamalarını internetten ya da petshoplardan temin edebilirsiniz. Hemen hemen tüm markaları denemiş olmamıza rağmen şu marka yemi çok seviyorlar gibi birşey söyleyemeyiz.

Daha çok taze meyve ve sebzeleri iştahla yediklerini söyleyebiliriz. Kuru mamaya karşı ilgileri az. Tavsiyemiz, kullanım süreleri uzun olduğu için kuru mamaları toplu alarak daha ucuza mal etmenizdir.

Kuru ot olarak ise yonca tercih edebilirsiniz. Yoncayı da oldukça fazla seviyorlar. Temini konusunda eğer imkanınız var ise bir köye giderek hayvancılık ile uğraşan bir köylüden alabilirsiniz. Çoğunlukla sizden para bile istemeyeceklerdir. İçinde yabani otların az miktarda bulunmasına dikkat ediniz. Eğer buna imkanınız yok ise yoncayı da petshop ya da internetten temin edebilirsiniz.

Beslenmesi hakkında daha detaylı bilgi almak için Guinea Pig Beslenmesi adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Guinea Pig Kafesi

Ginepigler, satın alınan ya da el yapımı kafeslerde rahatlıkla bakılabilir fakat mümkün mertebe geniş bir kafes olması gerekir. Ayrıca bu evcil hayvan son derece sosyaldir ve en az 2 ginepig bulundurmanız şiddetle tavsiye edilir. Bu sebeple 2 ginepige rahatlıkla yetecek bir alana sahip olmanız gerekir.

Petshoplarda ginepig kafesi olarak satılan kafeslerin çoğu oldukça küçük ve kullanışlı değildir. Ginepig başına minumum 0,7 m2 alan gerekli olduğunu düşünürsek en az 1,5 m2 alana ihtiyacınız bulunmaktadır fakat siz bu alandan daha fazla bir alana sahip olursanız sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Kafesin zemini düz bir malzemeden oluşmalıdır tel tabanlı kafes kullanmayınız. Tel tabanlar ayaklarını tahriş edebilir hatta tırnak kopmaları ve kanamalara sebep olabilecektir.

Zeminin tamamına ya da belli bölgelere özellikle çiş yaptığı bölgeye talaş (tavsiye edilir) ya da kedi kumu dökmeniz hijyen açısından faydalı olacaktır fakat kedi kumu çok doğru bir karar değildir. Özellikle esans gibi kimyasal içerikli olanlar ginepigler için oldukça zararlıdır. Talaş ya da organik ürünler kullanmanız daha doğru olacaktır.

Ginepig Eğitimi

Ginepigler eğitim alabilirler. Ginepig eğitimi denilince ilk akla gelen tuvalet eğitimidir. Diğer yandan ona bazı hareket ve figürleri ödül yiyecekleri ile öğretebilirsiniz ancak ginepig sahiplerinin pek tercih ettiği bir durum değildir.

Ginepig eğitimi içinde yer alan tuvalet eğitimi konusunda ise oldukça işlevsel bir yöntem mevcut. Bu yöntemi detaylı bir şekilde anlattık. Guinea Pige çiş eğitimi nasıl verileceğini öğrenmek için 9 Adımda Guinea Pig Çiş Eğitimi adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kafesin yan duvarları da 12-15 cm yüksekliğinde tamamen kapalı olmalıdır. Aksi halde kafesin içindeki talaş, kum veya pislikler kafesin dışına çıkacaktır. Kafesin yan duvarlarının toplam yüksekliğinin ise 25-30 olması yeterlidir.

Kafeslerinde üstü kapalı uyuma kapları da bulundurmanız onlar için faydalı olacaktır. Bu hayvanlar doğası gereği açıkta kalmayı pek sevmezler. Kendilerine sürekli olarak bir in arama peşinde olur ve eğer bu üstü kapalı kapları bulunduramazsanız sürekli olarak eşelenme halinde ve huysuz olacaklardır.

blank blank blank
blank blank

 

Zemin temizliğinin pratik olması açısından tavsiyem kullan-at piknik örtüsü kullanmanızdır. Bu örtülerin pek çok ebatta ve desende çeşidi vardır. Aynı zamanda bu örtülerin bir çoğunun altında su geçirmez ince bir jelatin vardır.

İyi bir guinea pig çiş eğitimi ile bu örtüler 3-4 gün dayanabilmektedir. Avantajı ise zemin temizliğinde size büyük kolaylık sağlamasıdır. Toparlayıp çöpe atarak hemen yenisini serebilirsiniz. Örtüyü yan duvarları içine alacak şekilde yaymanız ve bantlamanız da sizin için faydalı olacaktır.

Son olarak kafeslerinin içinde eğlenebilecekleri ve kemirebilecekleri ahşap, boyasız oyuncaklar bulundurabilirsiniz. Konu hakkında daha detaylı bilgi için Guinea Pig Kafesi ve Gereçleri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Guinea Pig Bakımı

Guinea piglerin bakımı da beslemesi kadar kolaydır. Öncelikle guinea pigler için ideal sıcaklık 18-25 derecedir. Aşırı soğuk ve sıcaklardan korumalısınız. Direkt olarak güneşe maruz bırakmamalısınız. Yaz aylarında balkonda bakılabilse de kış aylarında evin içinde beslemek gerekir.

Guinea Pig Temizliği – Banyosu

Temizliği konusunda ise yaz aylarında 2-3 haftada bir kış aylarında ise 4-6 haftada bir banyo yaptırmanız tavsiye edilir. Banyo için elinizi yakmayacak şekilde önceden hazırladığınız ılık bir suda yıkayabilirsiniz.

Şampuan olarak petshoplarda satılan yavru köpek şampuanı kullanabilirsiniz. Banyosu hakkında daha detaylı bilgi almak için Adım Adım Guinea Pig Banyosu adlı makalemizi incelemenizi öneririm.

Guina pig tüy bakımı hakkında daha detaylı bilgi almak için ise Guinea Pig Tüy Dökülmesi ve Tüy Bakımı adlı makalemizi ziyaret edebilirsiniz.

blank

blank

blank

Guinea Pig Tırnak Kesimi

Guinea piglerin tırnakları ortalama 1 – 1 buçuk ayda bir kesilmeli. Bunun için oldukça dikkatli olmalısınız. Fazla kesim yapmanız durumunda kanama olabilir ve ona zarar verebilirsiniz.

Guinea pig tırnak kesimi doğru bir şekilde uygulanmalıdır. Bunun için bir ışık kaynağından faydalanabilirsiniz. Işık kaynağından faydalanarak tırnağının içindeki damarı görebilir ve böylece damarına denk getirmeden ucundan az miktarda kesim yapabilirsiniz.

Eğer kendinizden emin değilseniz bu bakımı veteriner hekime de yaptırabilirsiniz.

blank blank

Guinea Pig Diş Uzaması

Ginepiginiz ön dişlerinin uzamaması için kafeslerinde kemirebilecekleri ahşap oyuncak bulundurmalısınız. Bu ahşap oyuncakların illaki petshoplarda satılan pet oyuncaklarından olmasına gerek yok. Temiz ağaç dalları da işinizi görecektir.

blank

blank

 Guinea Pig Hastalıkları

Guinea pig hastalıkları konusunda uzman bir veteriner bulmanız kolay olmayabilir. Büyük şehirlerde bir nebze daha kolay olsa da küçük il ve ilçelerde bu konu ile ilgilenen bir veteriner bulmanız oldukça zordur. Bu sebeple ginepiglerinize iyi bakmakta fayda var.

Hastalıklar ise genellikle öksürme, hapşırma ve ishal gibi belirtiler ile ortaya çıkarlar. Örneğin ishal ginepiginiz için ölümcül olabilir. Bu sebeple fazla miktarda yeşillik vermekten kaçınınız.

Hastalıklar hakkında daha detaylı bilgi almak için Guinea Pig Hastalıkları kategorisine göz atabilirsiniz.

Guinea Pig Üremesi

Ginepigler çok fazla üreyebilen hayvanlardır. Doğum yapan bir dişi guine pig saatler içinde tekrar kızışabilir ve gebe kalabilir fakat peş peşe oluşan gebelikler hem dişi ginepig için hem de yavrular için sağlıklı değildir.

Ginepigler hakkında bilgili olan veterinerler doğumdan önce ya da doğumdan hemen sonra erkek ginepiglerin dişilerden ayrılmalarını tavsiye ediyorlar. Genellikle bir doğumda 3-4 civarı yavru meydana gelir. Gebenin karnındaki 3-4 yavru ginepigin ağırlığını ikiye katlayabilir.

blank

Diğer yandan dişi ginepig doğumundan sonra 4. haftada doğum yapmaya hazır hale gelebilir ancak bu tarz erken gebelikler dişi guinea pig için sağlıklı değildir. Kendisi yeterince gelişemediği gibi yavruları da yüksek ihtimalle sağlıklı doğmayacaktır. Hatta gebelik iç organlarına fazla miktarda basınç oluşturarak onun ölümüne bile sebep olabilir.

Diğer yandan çok geç oluşan gebeliklerde dişi guinea pigler için sağlıksızdır. Özellikle 6-8 aydan sonra oluşan ilk gebelik kalça kemiklerindeki kıkırdak dokunun azalmasından dolayı esneme yerine ayrılmaya sebep olacağından yine ginepigin ölümüne sebep olabilir.

Dişi guinea piglerin kısırlaştırılması da riskli bir işlemdir. Bu konu hakkında gerçekten tecrübeli bir veteriner hekim gerektirir. Buna rağmen yine de riskleri yüksektir. Erkeklerin kısırlaştırılması ise dişilere göre daha az risk içerir ve tecrübeli veterinerler tarafından sorunsuz şekilde yapılabilir. Böylece dişi ve erkek guinea pig birliklte yaşayabilir.

Bu hayvanların sosyal olduklarını guinea pigler hakkında bilgi veren her yerde okuyabilirsiniz. Evet. Gerçekten de sosyaller.

İlk ginepigimizi tek erkek olarak almıştık ve onunla her ne kadar ilgilensek dahi mutsuzluğu rahat bir şekilde gözlemlenebiliyordu. Kafesinde ya miskin bir şekilde duruyor ya da kafesinden sürekli olarak kaçmak istiyordu.

Ardından yanına bir arkadaş daha almak istedik. Dişi guinea pig almamız risk olacağından yanına erkek ginepig aldık. Farklı annenin yavruları olduğundan başlangıçta anlaşmakta güçlük çektiler ama zamanlar birbirlerine çok alıştılar ve ara sıra küçük sürtüşmeler dışında hiç kavga etmiyorlar. 🙂

blank blank
blank blank

 

Guinea Pig üremesi hakkında detaylar;

Gebelik Süresi: 60-72 gün

Normal bir yavrunun doğum ağırlığı: 75-100 Gram

Sütten kesilme süresi: 14-21 Gün

Sütten kesilme ağırlığı: 150-200 gram

Östrus Çiftleşme Sıklığı: 15-17 gün

Dişi ginepig için en erken çiftleşme zamanı: 24-30 gün

Erkek ginepig için en erken çiftleşme zamanı: 19-21 gün.

Görüldüğü üzere dişi ginepigler 24-30 gün gibi kısa bir sürede gebe kalabiliyor. Sahipleneceğiniz yavrular için sağlıklı sütten kesilme zamanı ise en az 3 hafta olması gerekir. Bu sebeple dişi ginepiginizi mutlaka güvendiğiniz yerlerden sahiplenin. Aksi halde gebe bir ginepig almış olabilirsiniz.

blank

Guinea Pig Cinsleri

Ginepig cinsleri sanılanın aksine yapay olarak üretilmemiştir. Bu hayvanların bazı türleri laboratuvarlarda kobay olarak kullanılsa da genetiğiyle oynanan pek fazla tür yoktur. Kobay cinsleri arasında laboratuvarda üretilen 2 cins bulunmaktadır. Bunlar skinny guinea pig ve teddy guinea pig cinsidir.

Yaklaşık 10 kadar guinea pig cinsi vardır ve ginepigler genellikle tüylerinin uzunluğu ve şekline göre ayrılırlar. Uzun tüylü olan ginepig cinsleri daha havalı ve sempatik bir görünüme sahip olsa da bakımları daha zordur. Bu sebeple ginepig sahiplenmek için bakım faktörü ve ona ayırabileceğiniz zamanı da hesaba katmalısınız.

Kısa tüylü ginepig cinsleri uzun tüylü olanlara göre daha az zahmetlidir. En azından tüy bakımı çok ekstra bir zaman almayacaktır.

Aşağıdan Türkiye’de en fazla bulunan kobay cinsleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca guinea pig cinsleri kategorisini ziyaret ederek istediğiniz ginepig türleri hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bu kategorideki yazılarımızda her bir cinsin kökeni, dış görünüşü, bakımı, kimler için uygun olduğu ve nereden sahiplenebileceğinizle ilgili detaylı bilgiler yer almaktadır. Henüz hangi ginepig cinsini sahipleneceğinize karar vermediyseniz ya da ikinci bir guinea pig olarak hangi cins sizin ginepiginiz uygun öğrenebilirsiniz.

Peruvian Guinea Pig Cinsi

Guinea Pig Cinsleri Peruvian

Peruvian Guinea Pig Cinsi

Peruvian guinea pig upuzun tüyleri ile dikkat çeker. Onu beslemek gerçekten bir ayrıcalıktır ve ginepig türleri arasında farkını hemen gösterir. Beslediğiniz bu hayvanı görenler oldukça şaşırır ve ilgi duyarlar. Sempatik bir görüntüsü vardır.

Kişiliğinde ise tedirgin ama meraklı olması ön plana çıkar. Ayrıca bu merak duygusu enerjik yapısıyla birleşince çok sevimli bir guinea pig cinsi ortaya çıkar. Bu kadar övgüden sonra onun hakkında hatırlatmam gereken bir şey var ise o da şudur; bu türün bakımı da kendisi kadar ayrıcalıklıdır. Eğer bu hayvanı besleyecekseniz özellikle tüy bakımına iyi bir zaman ayırmalısınız.

Peruvian guinea pig cinsinin bakımı ve diğer özellikleri gibi konularda daha detaylı bilgi almak için Peruvian Guinea Pig Cinsi ve Özellikleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Abessian Guinea Pig Cinsi

abessian guinea pig cinsi

Abessian Guinea Pig Cinsi

Bir çok yerde abessian guinea piglerin kökeninin coğrafi bir bölge olan Abyssinia yani Etiyopya/Habeşistan’a dayandığı yazılır. Bu konu hakkında kesin bir delil yoktur ancak kobayların kökeni Güney Amerika’ya dayanmaktadır ve bu sebeple abessian guinea pig cinsinin Habeşistan’dan geldiği teorisi pek doğru kabul edilemez. Günümüz şartlarında da Habeşistan’da böyle bir tür bulunmamaktadır. Kökeni tam olarak bilinmemekle beraber bu cins ginepiglerin Avrupa’ya taşınmasından önce oluşmuş bir cins olduğu kabul edilmektedir.

Cinsler arasında en yaygın olan ikinci cinstir.  Oldukça popülerdir ve guinea pig yarışlarının gözde cinslerinden biridir. Bu kadar popüler oluşunu kürkündeki rozetlere borçludur. Oldukça hareketli olan bir türdür. Özellikle genç abessianlar çok hareketlidir. Bakımı kısa ve düz tüylülere göre daha zordur ancak yeterli vaktiniz var ise kesinlikle bakılmaya değecek bir cinstir.

Eğer bir abessian guinea pig almayı düşünüyorsanız ki bu ihtimal oldukça yüksektir, abbessian hakkında bilgi edinmeniz yararlı olacaktır. Onun rozetleri, kişisel özellikleri ve bakımı gibi konularda daha detaylı bilgi almak için Abessian Guinea Pig Cinsi ve Özellikleri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hollan Guinea Pig Cinsi (Amerikan Guinea Pig)

Hollanda Guinea Pig

Hollanda Guinea Pig Cinsi (Amerikan)

Bu cinsin kökeni M.Ö. 5000 yıllarına kadar dayanır. Guinea Pig Cinsleri arasında en doğal cinslerden biridir. 1500’lü yıllarda Avrupa’ya getirilir ve bundan sonra bu cinsin çeşitli varyasyonları yetiştirilmeye çalışılmıştır. Bu varyasyonların bazıları; dalmaçyalı, himalayan, white crested, leylak gibi varyasyonlardır.

Avrupa’da yetiştirilen varyasyonlarından biri de Hollanda guinea pig‘tir. Anlayacağınız ülkemizde yaygın olarak bu şekilde adlandırılan Hollanda guinea pig aslında bir cins değil Amerikan Guinea Pig cinsinin bir varyasyonudur.

Bu varyasyon ülkemizde çok popüler olduğu için Amerikan Guinea Pigini, hollanda guinea pig olarak tanıyoruz. Bu cins bazı yerlerde İngiliz Guinea Pig cinsi olarak da adlandırılır.

Cinsler arasında en yaygın olan cinstir. Birçok farklı renkteki varyasyonları olan bu cinsin bu kadar popüler olmasının bir çok sebebi vardır. Evcil hayvan satışı konusunda tartışmalar bir yana petshopların bile satmayı en çok tercih ettiği ırktır çünkü bu cins oldukça dayanıklı ve yetiştirilmeye çok uygundur. Hastalıklara karşı diğer cinslere göre daha dayanıklıdır.

Amerikan guinea pig hakkında daha detaylı bilgi almak için Hollanda Guinea Pig – Amerikan Guinea Pig başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim. Oldukça sık bir şekilde beslenen bu cins hakkında oldukça faydalı bilgiler edinecekseniz.

Teddy Guinea Pig Cinsi

Ülkemizde ona rastlamak pek mümkün değildir. Laboratuvarda üretilen cinslerden biridir. Ne amaçla genetiğiyle oynandığı net olarak bilinmiyor. Bu konu hakkında belirsizlik var ancak sevimliliği konusunda hiç şüphe yok. 🙂

Özellikle Avrupa ve Amerika’da ona olan ilgi son yıllarda artış göstermiştir. Bunun için elbette haklı sebepler mevcut. Teddy guinea pig cinsi gerçekten ilginç ve adını ünlü Ayı Teddy‘e olan benzerliğinden almaktadır. Teddy guinea piglerin en belirgin ve benzersiz özelliği sahip oldukları kabarık tüyleridir. Tüyleri oldukça farklıdır ve onu belirgin şekilde diğer guinea pig cinslerinden ayırır.

Abessian guinea piglerdeki gibi kabarık ve yoğun tüyleri vardır ancak daha kısadır ve rozetleri yoktur. Hollanda (Amerikan) guinea pig cinsinin tüyleri de sıktır ancak ve teddydeki gibi kabarık değildir. Kısacası ülkemizde pek sık bulunmasa da farklı ve çok sevimli bir görünüşe sahip bir cinstir. Onun hakkında daha detaylı bilgi için ise Teddy Guinea Pig Cinsi ve Özellikleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bunlar dışında sheltie, agouti, lunkarya, satin, texel, skinny gibi türleri vardır. Her biri hakkında görsel ve bilgileri zamanla Guinea Pig Cinsleri kategorisine ekleyeceğiz. Bizi takip edin.

Sonuç

Bu yazıda guinea pig hakkında bilinmesi gereken detaylara yer vermeye çalıştık. Guinea pigler hakkında daha bir çok makaleyi bu sitede bulabilirsiniz. Bizi takipte kalın.

68 Yorumlar

 1. blank Dora Aralık 10, 2017
 2. blank Guinea Pig Türkiye Aralık 10, 2017
 3. blank Burak Aralık 29, 2017
 4. blank Elif Aralık 29, 2017
 5. blank Uras Aralık 29, 2017
 6. blank Anıl Aralık 30, 2017
 7. blank Hasan Aralık 30, 2017
 8. blank Batuhan Ocak 23, 2018
 9. blank Canan Ocak 25, 2018
 10. blank Guinea Pig Türkiye Ocak 25, 2018
 11. blank Şura Nur Koçak Ocak 26, 2018
 12. blank Seda Arı Ocak 29, 2018
 13. blank Guinea Pig Türkiye Ocak 29, 2018
 14. blank Kaan Onur Ocak 30, 2018
 15. blank Guinea Pig Türkiye Ocak 30, 2018
 16. blank Şevval Ocak 31, 2018
 17. blank Şevval Ocak 31, 2018
 18. blank Guinea Pig Türkiye Ocak 31, 2018
 19. blank Betül Şubat 7, 2018
 20. blank Guinea Pig Türkiye Şubat 9, 2018
 21. blank Bedia Nisan 2, 2018
 22. blank Ayşe Nisan 11, 2018
 23. blank Guinea Pig Türkiye Nisan 11, 2018
 24. blank Dilek Nisan 24, 2018
 25. blank Ahmet Mayıs 24, 2018
 26. blank Guinea Pig Türkiye Mayıs 24, 2018
 27. blank Sivas Zaralı Haziran 2, 2018
 28. blank Sivas Zaralı Haziran 2, 2018
 29. blank İdil Haziran 27, 2018
 30. blank Damla Temmuz 16, 2018
 31. blank Guinea Pig Türkiye Temmuz 16, 2018
 32. blank İlkcan Temmuz 25, 2018
 33. blank Guinea Pig Türkiye Temmuz 25, 2018
 34. blank Eda Ağustos 14, 2018
 35. blank Guinea Pig Türkiye Ekim 3, 2018
 36. blank üzgünbiri Ekim 8, 2018
 37. blank Nehir Ekim 13, 2018
 38. blank Guinea Pig Türkiye Ekim 16, 2018
 39. blank çiğdem Ekim 17, 2018
 40. blank Guinea Pig Türkiye Ekim 18, 2018
 41. blank Hayriye yüksel kırşan Aralık 21, 2018
 42. blank Hayriye yüksel kırşan Aralık 21, 2018
 43. blank Eray tr Şubat 4, 2019
 44. blank Ofeliia Şubat 19, 2019
 45. blank Anonim Ağustos 18, 2019
 46. blank ikbal Ağustos 24, 2019
 47. blank can Ağustos 29, 2019
 48. blank Yusuf avusturya Ekim 20, 2019
 49. blank Seval Türkmen Mart 18, 2020
 50. blank Zeynep Nisan 2, 2020
 51. blank Deni Nisan 23, 2020
 52. blank Erhan Özpak Mayıs 2, 2020
 53. blank Erhan Özpak Mayıs 2, 2020
 54. blank yunus emre Temmuz 28, 2020
 55. blank yunus emre Temmuz 28, 2020
 56. blank oya Temmuz 30, 2020
 57. blank Nilhan Ağustos 25, 2020
 58. blank Defne Ağustos 28, 2020
 59. blank ecrin Kasım 7, 2020
 60. blank Doran öncü Ocak 2, 2021
 61. blank Doran öncü Ocak 3, 2021
 62. blank Aleyna Ocak 27, 2021
 63. blank fatma Şubat 25, 2021
 64. blank İrem Şubat 27, 2021
 65. blank Sema Mart 18, 2021
 66. blank Damla Nisan 2, 2021
 67. blank Esra Ekim 21, 2021
 68. blank Yavuz Aralık 3, 2021

Düşünceni Belirt

blank

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.