Ana Sayfa

Guinea Pig Fare mi? – Bilmeniz Gerekenler

Bu yazıda guinea pig hakkında bilinmesi gereken ve yanlış bilinenleri bir araya getirmeye çalışacağım. Örneğin; guinea pig besleyenlerin en sık karşılaştığı sorulardan bazıları;

Guinea pig fare mi?”,

Guinea Pig hangi hayvanların karışımı?”,

Adı neden ginepig? Evde domuz mu besliyorsun?

Guinea pig kokar mı?

ve daha bir sürü soru ve yanlış bilinenler mevcut. Bu yazıyı okuduktan sonra eğer guinea pig besliyorsanız bu sorulanlara iyi bir cevabınız olacak. Eğer ilk defa ginepig besleyecekseniz şanslısınız çünkü daha yolun başında çok iyi bir bilgi kaynağına ulaştınız. Karşılaşılan sorular dışında eminimki ginepigler hakkında çok faydalı bilgiler de edineceksiniz.

Yazının içeriğine aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

Guinea Pig fare mi?

Elbette hayır. İkisinin tek ortak özelliği memeliler sınıfının kemirgenler takımında yer almasıdır. İkisi de aynı takımda diye bu hayvanları bir görmek çok yanlıştır. Anatomik ve fizyolojik olarak bir çok farklı yanları vardır. Aynı şekilde bir fare türü olan hamster ile bir tutulması da yanlıştır. Hamster beslemek ve guinea pig beslemek arasında karar vermek isteyenler ise guinea pig ve hamster arasındaki farklar adlı makaleyi okuyabilirler.

Guinea Pig hangi hayvanların karışımı?

Ginepigler 10.000 yıllık bilinen tarihi kadarıyla başka hayvanların karışımı ya da karması değildir yani insan yoluyla yapay bir şekilde üretilmemiştir. Bugün beslediğimiz evcil kobayların atası olan yabani kobayların anavatanı Güney Amerika’dır. 10.000 yıl öncesine ait olarak evcil kobayların iskeletleri Peru’da bulunmuştur. O günlerde besi hayvanı olarak kullanıldığı saptanmıştır.

guinea pig

Evcil Guinea Pig

wild guinea pig

Yabani Guinea Pig

 

Adı neden ginepig? Evde domuz mu besliyorsun?

skinny guinea pig

Guinea Pig bir çok farklı şekilde anılıyor. Bunların içinde cavy, kürklü, kobay, ginepig gibi isimler var. Avrupa’ya İspanyolların Amerika keşfinden sonra yayılan bu hayvana pig denmesi için bir kaç rivayet var ancak kesin birşey bulunmamaktadır. Bunlardan bir tanesi boyun kısımlarının neredeyse hiç olmayışı ve buna en çok benzeyen hayvanın domuz olması sebebiyle olduğu söyleniyor. Bir başka rivayet ise tüysüz olan skinny cinsinin domuza benziyor olmasıdır.

Sonuç olarak isminin nereden geldiği tam olarak bilinmese de domuz ile hiç bir alakası bulunmayan sevimli bir hayvandır bu ginepigler.

Guinea pig kokar mı?

Ginepig hakkında araştırma yaptığınızda bir çok yede kokusuz olduklarına rastlarsınız.  Bu bilgi kısmen doğru kısmen yanlıştır. Doğrudur çünkü diğer bir çok evcil hayvana göre oldukça az kokar. Evin içindeki kokuyu yok sayılacak kadar az değiştirir. Genellikle kafeslerinin bulunduğu oda dışında diğer odalardan kokusu bile alınmayabilir. Alınmayabilir diyorum çünkü bunun bazı şartları vardır.

Ginepig beslemek oldukça kolaydır ancak bakımlarını ihmal etmemeniz gerekir. Örneğin katı dışkısı kuru halinde adeta kokusuzdur. Çişinin ise maalesef kokusu vardır. Bu sebeple kafeslerinin ıslak kalmaması gerekir. Kafeslerinin ıslak olmaması için ginepiginize çiş eğitimi vermelisiniz aksi takdirde kafes bakımı sizin için daha zahmetli bir hal alacaktır. Ginepiginize nasıl çiş eğitimi verceğinizi “Guinea Pig çiş eğitimi” adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Guinea pig tüy döker mi?

Guinea pigler cinslerine göre tüy döküm miktarları değişmekle birlikte tüy dökebilirler. Aynı zamanda mevsim geçişlerinde ve stres durumlarında tüy döküm miktarları artar fakat kedi ve köpek gibi öbek öbek tüy dökmezler. Ginepiginizin daha az tüy dökmesini istiyorsanız mevsimine göre banyo sıklığını ayarlayabilir ve kullanmadığınız bir diş fırçası ile onu fırçalayarak dökülmüş olan tüylerini üzerinden temizleyebilirsiniz. Böylece çok daha az tüy dökecek ve bakımlı bir kürkü olacaktır. Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için “Guinea Pig Tüy Dökülmesi ve Tüy Bakımı” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Aynı zamanda skinny denilen tüysüz bir cinsinin olduğunu hatırlatmakta fayda var.

guinea-pig-brushesguinea-pig-shower

Guinea Piglerin Bilmeniz Gereken Özellikleri

Gelelim guinea pigler hakkında bazı özelliklere. “Bu hayvanlar hakkında hep kitap bilgisi veriyorsun yok mu daha iyi birşeyler?” diyebilirsiniz. Elbette var.

Guinea pigler oldukça ürkek ve sevimli hayvanlardır.

Size alışmaları başlarda biraz zaman alabilir. Alıştığında ise sevgilerini ve size olan ilgilerini farklı şekillerde gösterirler. Bazen “popcorn” diye tabir edilen bir zıplama hareketi yaparlar bazen kuş gibi ses çıkarırlar. Alıştırdığınız zaman elinizden korkup kaçmaz, kendisinin sevilmesine izin verir. Bunun için sabırlı olmalısınız. Onu ürküten ani hareketlerden uzak durmalısınız. Doğası gereği bu hayvanın avcılara karşı tek savunma silahı kaçmaktır. Ani hareketleriniz sonucu hemen sizden hızlı bir şekilde kaçacaktır. Elinizden yiyecek vererek onu kendinize  elinize alıştırabilirsiniz. Bu arada ne kadar doğru bilinmez ama yüksek ses ve üstüne doğru yapacağınız çok ani hareketler onu çok korkutabilir ve kalp krizi geçirmesine sebep olabilir.

guinea-pig-el guinea-pig-el-1

Diğer yandan konusu geçmişken yer vermekte fayda var. Ginepiginizi kaldırırken onu altından ve göğsünden desteklemeniz gerekir!

guinea-pig-kucak

Kucağınıza almak için sabırlı olmalısınız.

ginepig

Size alıştıktan sonra onu kucağınıza alabilirsiniz. Karakter olarak sakin bir ginepiginiz var ise usul usul duracaktır. Birlikte televizyon bile izleyebilirsiniz. Dilerseniz kucağınıza bir havlu koyabilirsiniz. Böylece onu severken tüyleri üzerinize dökülmeyecektir. Diğer yandan evinizde yapışkan rulolardan bulundurabilir ve onu sevip bıraktığınızda üzerinizde dökülen tüyleri varsa bu rulo ile onları rahatça temizleyebilirsiniz. Üzerinize pislemesi konusunda ise fazla endişelenmenize gerek yoktur. Tuvaleti geldiğinde üzerinize pislemek istemeyecektir ve usul usul duran hayvan kıpırdanmaya başlayacaktır yada dişlerini tıkırdatacaktır. Kafesine bırakınız. Ona kulak vermelisiniz aksi takdirde fazla zamanınız kalmadı. 🙂

Ginepigin ömrü oldukça uzundur.

Ginepigin ömrü konusunda 12 yıl yaşayabildiği gibi süreler konuşulsa da iyi bir bakım ile genellikle 8 yıl civarında yaşarlar. Onunla geçireceğiniz uzun bir zamanınız var. Ginepiginize iyi bakarak bu süreyi uzatabilirsiniz. Basit bir örnek vermek gerekirse onu sadece kafesinde tutmak yerine zaman zaman dışarı çıkarabilir ve ona spor yaptırabilirsiniz. “Nasıl yani ginepig spor yapar mı?” demeyin. Evcil hayvanlarımız ne olursa olsun, spor bizlere olduğu kadar hayvanlarımız için de gereklidir. Dilerseniz Guinea Pig Spor Etkinliği adlı makalemi okuyarak da konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ginepigler çok açtır.

Onunla çok eğlenceli zamanlar geçirecekseniz. Bazen iştahlı iştahlı yemek yemelerini izlemekten bile büyük keyif alacaksınız. Guinea pig birşeyler yemeyi gerçekten çok sever. Hele ki ona sevdiği şeyleri verdiğinizde günde 7 öğün yemek yiyebilir. 🙂 Acıktığında sesiyle bunu size belli eder. Eğer onu aç bırakırsanız sizi rahat bırakmayacaktır. Evdeki en ufak kıpırtıda size seslenir. Özellikle poşet hışırtısını çok iyi duyar. Eğer poşetten birşeyler çıkıyorsa bunu üstüne alınır ve o da ister. 🙂

ginepig-hungry guinea pig

ginepig-yemek

Guinea piginizi kafesinden dışarıya salar ve evin içinde kaybederseniz elinize bir poşet alıp hışırdatarak onu rahatlıkla bulabilirsiniz. İştahına mağlup olup yerini hemen belli edecektir. Tahminen aşağıdaki gibi bir ses çıkaracaktır.

Ginepigler insanı ısırmaz ya da kemirmez.

Ginepig tamamen vejetaryan beslenen bir hayvandır ve besin zincirinin en alt basamaklarında yer alır. Ginepig acıksa da kızdırsanız da sizi ısırmayacaktır ya da kemirmeyecektir. Bu sebeple ondan korkmanıza hiç ama hiç gerek yok. Emin olun o sizden çok daha fazla korkuyor. Diğer yandan unutmamak gerekir ki bu hayvan bir kemirgendir. Dişine uygun bulduğu herşeyi kemirebilir. Bu sebeple evin içine salarsanız özellikle elektrik kablosu olmak üzere eşyalarınıza ve mobilyalarınıza dikkat ediniz.

Sonuç

Bu yazımızda ginepigler hakkında yanlış bilinenleri ve cevaplarını ayrıca guinea pig’in başlıca özelliklerini anlatmak istedik. Umarım yazımız faydalı olmuştur. Bizi takip edin. Her geçen gün ginepigler hakkında farklı yazılar ve bilgiler paylaşamaya devam edeceğiz. Dilerseniz anasayfamızı ziyaret ederek popüler yazılarımızı ve son başlıkları inceleyebilirsiniz. Konu hakkında aklınıza takılanları altta yer alan yorum bölümünde paylaşmaktan çekinmeyiniz. Dilerseniz iletişim sayfamızdan bizimle özel olarak iletişim kurabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

10 Yorumlar

  1. blank Halil Aralık 29, 2017
  2. blank mustafa Aralık 29, 2017
  3. blank Eylül Nisa Nisan 19, 2018
  4. blank Ugur Haziran 6, 2018
  5. blank fatma Ağustos 20, 2018
  6. blank Doktor Eylül 28, 2018
  7. blank Gözde Mart 13, 2019
  8. blank İclal Ağustos 4, 2019
  9. blank Süleyman Haziran 24, 2021
  10. blank ayda Temmuz 5, 2021

Düşünceni Belirt

blank

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.