Guinea Pig Hakkında

Guinea Pig En iyi Evcil Hayvandır Derdirten 10 Sebep

Guinea pig en iyi evcil hayvandır başlığımız bazı okurlarımızı şaşırtabilir. En iyi evcil hayvan hangisi uzun süredir tartışılan bir konudur. Bu tartışmalar genellikle kedi ve köpek üzerinden ilerler. Bir tarafta kedi severler bir tarafta köpek severler sürekli olarak hayvanlarının iyi yönlerini ortaya koyarak en iyi evcil hayvanı belirlemeye çalışırlar. Biz guinea pig sahipleri de ginepiglerin neyi eksik dedik ve girdik bu polemiğin içine. 🙂

Daha önce Guinea Pig Sahiplenmek için Başlıca Nedenler başlıklı bir yazı yazmıştık. Bu yazı kişisel görüşlerimizi içeriyordu. Tecrübe ettiklerimizi sizler ile paylaşmıştık. Dilerseniz o yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Guinea Pig En İyi Evcil Hayvandır – 10 Sebep

1- Guinea pigler dayanıklı canlılardır.

Guinea Pig Sahiplenmek

Özenli bakıldığında ve iyi beslendiklerinde ginepigler genellikle sağlıklı hayvanlardır. Diğer hayvanlar gibi onlar da belirli hastalıklara yakalanabilirler örneğin; diş problemleri ya da böbrek taşı gibi ancak bu tarz durumlar iyi beslenme ve bakım ile rahatlıkla önlenebilir. Ayrıca guinea pigler daha ılıman bir iklimde yaşayan canlılar olduğundan, sıcak ve nemli ortamlarda rahat edemezler. Onları, alışkın oldukları 18-24 derece sıcaklıklarında tutmalısınız ve genellikle oda sıcaklığı bu aralıklardadır zaten. Sıcaklık değişimleri onları hasta edebilse de bir çok evcil hayvandan daha dayanıklılardır. İyi bir beslenme onların dayanıklı olması için ilk sırada gelir. Dilerseniz Guinea Pig Beslenmesi ve Beslenme Düzeni başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

2- Guinea piglerin bakımı kolaydır.

guinea pig beslenmesi en sevdiği yemekler

Guinea Pigin En Sevdiği Besinler

Kuru ot, taze su, taze sebzeler ve az miktarda ginepigler için üretilmiş pelet yemler günlük C vitamini gereksinimlerini karşılamaya yüksek olasılıkla yetecektir. Ayrıca olabildiğince geniş, kağıt bazlı taban malzemesi kullanılan bir kafese de ihtiyaçları vardır. Kafesi her gün bölgesel olarak temizlemelisiniz, haftada bir de tümden temizlenmesi gerekir. Biraz da günlük ilgi ve sevgi eklerseniz çok mutlu olacaklardır. Kedi ve köpek üzerinden örnek verecek olursak bakımları çok daha masraflı olabilir ya da çok daha fazla zamanınızı alabilir.

Kafes konusunda bir hatırlatma yapmamız gerekirse; bir gün uyandığınızda kafeste beklenmeyen minik ek misafirlerle karşılaşmak istemiyorsanız, erkek ve dişileri birbirinden ayrı tutmalısınız. 1 aylık bile olsalar ayrı durmalıdırlar.

3- Guinea pigler çocuklar için de harika bir evcil hayvandır.

guinea pig en iyi evcil hayvan

Bazı ülkelerde çocuklara sorumluluk bilinci aşılamak amaçlı ilk besletilen evcil hayvan kobaydır yani guinea pig. Çocuklar ginepiglere karşı büyük ilgi duyarlar ve onları çok severler. Ayrıca ginepiglerin onları ısırma ya da tırmalama gibi kötü alışkanlıkları yoktur. Ginepigler oldukça ürkek ve sevimlidirler. Diğer yandan tavşanlar kadar hassas değildirler ve hamster ve fareler gibi daha küçük kemirgenlere oranla daha az korkaktırlar. İlkokul çağındaki çocuklar için mükemmel bir evcil hayvan olacaklardır. Ancak unutmayın ki, daha küçük çocuklar aynı diğer hayvanlarda da olduğu gibi ebeveynlerin gözetimi altında evcil hayvan sahibi olmalıdırlar.

4- Guinea pigler uzun ömürlüdürler.

guinea pig uzun ömürlüdür

Birçok hamster ve fare ortalama 1-2 yıl yaşarken, ginepigler 5-7 yıl yaşarlar ve hatta kimileri 10’lu yaşlara bile ulaşır. Bu uzun yaşam ebeveynlerin bir guinea pig sahiplenmeden önce düşünmesi gereken bir konudur çünkü çocuklar büyüyüp evden gittikten sonra bile guinea piglere bakmaya devam etmeleri gerekecektir.

5- Guinea piglerin eşi benzeri yoktur.

guinea pig

Bir çok insan farkında değildir ancak ginepiglerin bir çok karakteristik özelliği vardır. Bazı ginepigler çok utangaçken bazıları çok cesur ve dominanttır. İki guinea pig dış görünüş olarak biribirine benzer görünebilir ancak bu ikisinin de aynı kişiliğe sahip olacağı anlamına gelmez. Bir ginepig seçmeden önce onunla biraz iletişim kurma imkanınız varsa bu iletişimi onunla kurmaya çalışarak beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağını anlamaya çalışın. Örneğin, sevilmekten hoşlanan bir ginepig istiyorsanız size yaklaşmaktan çekinmeyen arkadaş canlısı bir kobay bulmalısınız.

6- Guinea pigler sevilirken mırıltılar çıkarırlar.

ginepig kucak

Bir çok evcil hayvan sahibinin evcil hayvanından beklediği özelliklerden biri de ele ya da kucağa alınıp sevilebilmesidir. Örneğin; akvaryumdaki balıkla bu şansınız hiç yoktur. 🙂 Diğer yandan kuş gibi diğer evcil hayvanlar da bunun için uygun olmayabilir. Guinea pigler ise aynı kediler gibi, mutlu olduklarında ya da kucağa alınıp nazikçe sevilirken mırıltı şeklinde bir ses çıkarırlar. Guinea pig sahibi olmayan birçok kişinin bu tapılası sesten haberi yoktur. Bu mırıltıya ek olarak guinea pigler vikleme, gırrlama ve diş çıtırdatma gibi daha bir çok ses çıkarırlar ve hepsinin ayrı bir anlamı vardır. Bu sesler ve anlamları hakkında detaylı bilgi Guinea Pig Sesleri ve Anlamları yazımızı incelemenizi öneririm.

7- Guinea pigler popcorn yapmaya bayılırlar.

guinea pig popcorn

Popcorn hareketi, sadece guinea piglere özgü, daha çok yavrularda görülen, sevindiklerinde ya da heyecanlandıklarında yaptıkları bir zıplama hareketidir. Havaya doğru tekrar tekrar aynı patlayan bir mısır tanesi gibi zıplarlar. Bazı kobaylar aynı anda vikleme sesleri de çıkarırlar. Sonuç olarak izlemesi çok keyifli bir harekettir ve sadece ginepiglere özgüdür.

8- Çeşitli cinsleri vardır.

Guinea Pig Cinsleri

 

Diğer bir çok evcil hayvanda olduğu gibi ginepigler de tek bir cins değildir. Onlar da farklı türlere sahip evcil hayvandır. Uzun tüylü, kısa tüylü hatta tüysüz olanları bile vardır. Ayrıca tüylerinin farklı renk varyasyonları mevcuttur. Her guinea pig farklı kişisel özelliklere sahip olsa da cinsler için bazı genel özellikler mevcuttur. Türkiye’de en fazla var olan guinea pig cinsleri; hollanda guinea pig, abessian guinea pig ve peruvian guinea pig cinsidir. Bu cinsler hakkında detaylı bilgilere Guinea Pig Cinsleri kategorimizden ulaşabilirsiniz.

9- Guinea pigler insanları severler.

guinea pig insanlari sever

Çevresinde hiç ginepig olmayan kişiler buna inanmazlar ancak ginepigler sahiplerini tanırlar ve bu arkadaş canlısı hayvanlar sahiplerini gördüklerinde sevinip çeşitli tepkiler verirler. Birçoğu iştahla vikviklerken bazıları kafesin kenarlarına tırmanmaya çalışarak onları selamlarlar. Kediler ve köpekler gibi interaktiflerdir.

10- İlk defa evcil hayvan sahiplenmek isteyenler için en iyi seçenektir.

guinea pig en iyi evcil hayvan

Kolay bakımları, dayanıklı yapıları, kolayca bağ kurabilme yetenekleri ve genellikle uzun olan ömürleri göz önünde bulundurulduğunda, ilk defa evcil hayvan sahiplenmek isteyen ancak kedi ya da köpek bakımındaki kadar büyük sorumluluk almak istemeyen aileler için mükemmel tercih ginepigler olacaktır.

Ginepig gerçekten en iyi evcil hayvan mıdır bilinmez ancak onları sahiplenmek için bir çok geçerli sebebiniz var. Bunlardan 10 tanesini sizler için derledik. Ginepig sahiplenmeyi düşünüyorsanız umuyoruz ki size faydalı bilgiler sunabilmişizdir. Onlar hakkında daha bir çok faydalı bilgi için sitemizi incelemeye devam edebilirsiniz. Eminim çok işinize yarayacak bilgiler bulacaksınız.

7 Yorumlar

  1. blank Sinan Ozdemi Şubat 3, 2018
  2. blank Guinea Pig Türkiye Şubat 3, 2018
  3. blank Sedef NERDAĞ Temmuz 14, 2018
  4. blank Murathan Ocak 24, 2020
  5. blank İsa Aralık 15, 2020
  6. blank İsa Aralık 15, 2020
  7. blank İsa Aralık 16, 2020

Düşünceni Belirt

blank

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.