Guinea Pig Eğitimi

9 Adımda Guinea Pig Çiş Eğitimi

Evde bir hayvan besliyorsanız sizin için en önemli eğitim muhtemelen tuvalet eğitimidir. Evcil hayvan bakımını kolaylaştıracak en önemli faktörlerden biridir. Eğer evcil hayvanınıza çiş eğitimi ya da tuvalet eğitimi veremezseniz onun bakımı size bir eziyet haline dönüşebilir. Guinea pig çiş eğitimi alabilir üstelik bu yazı sayesinde 4 aşama ve toplam 9 adımda bunu çok kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz. Guinea pig çiş eğitimi adlı yazımız size oldukça yardımcı olacak.

Bu konu önemli bir konu olduğu için bu yazıma öncelik vermek istedim. Konuyla ilgili önümüzdeki günlerde müsait olabilirsem video çekimi de yapacağım ama şuan için metin halinde yardımcı olmayı umuyorum.

Guinea Pig Çiş Eğitimi Hakkında

Bu yazıyı anlatırken dışkılamayı kaka ve çiş olarak ayıracağım. Yazıda kaka ve çişin sık bir şekilde geçmesinden umarım rahatsız olmazsınız. Karışıklık olmaması adına açık bir şekilde yazmam gerekli. Guinea pigler sürekli ama sürekli kaka ve çiş yapan hayvanlardır. Yürürken bile kaka yapabilirler. Sindirim ve boşaltım sistemleri oldukça iyi çalışkandır bu sevimli hayvanların. 🙂 Kafesin her tarafına dağılmış olan dışkıları temizlemek ise sizin oldukça zahmetli olabilir. Bu durumu bir kaka-çiş kutusu kullanarak kolay bir hale getirebilirsiniz ve kafesinin daha temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Gözlemleyin

 1. Guinea piginizi 2-3 gün gözlemleyin. Kafesin içinde en çok hangi bölgelere kaka ve çiş yapıyor öğrenin. Genellikle kafesin köşe bölgelerini ya da kuyutu bölgelerini kullanıyor olacaklardır.

Kaka Kutusu Temin Edin

Guinea Pig Çiş Eğitimi Kutusu

 1. Kullanacağınız kutunun boyutları 20-25 cm eninde 35-40 cm boyunda ve yükseklik olarak en fazla 10 cm olmalıdır.
 2. Yüksekliğinin fazla olmamasına dikkat ediniz. Ginepiginiz içine rahatlıkla girip çıkabilmelidir.

Kutuyu Hazırlayın

Guinea Pig Çiş Eğitimi Dolu Kutu

 1. Kutunun zeminine en az 3-4 kat olacak şekilde gazete kağıdı serin. Bu nemin emilmesini arttıracak ve kutunun temizliğini kolaylaştıracaktır.
 2. Üzerine 2-3 cm yükseliği olacak şekilde guinea pig talaşı dökün ve her bölgesine dağıtın. Zemindeki gazete talaş ile tamamen kapansın.
 3. Ardından en üstüne ise bir miktar kuru ot ya da kuru yonca koyun. Kuru ot ya da yonca ginepigin kutuya alışmasını kolaylaştıracaktır.

Kutuyu Yerleştirin

 1. Kaka kutusunu en çok dışkılama yaptığı köşeye yerleştirin.
 2. Kutuya az miktarda ginepigin kirlettiği talaş ya da kağıtlardan koyabilirsiniz. Bu durum onu kutuya dışkılama konusunda yönlendirecektir.
 3. Eğer şansınız varsa ginepiginiz kutusunu aynı gün yada bir iki gün içerisinde kabullenecektir. Birden fazla ginepiginiz varsa aynı kutudan iki adet kullanmanız faydalı olacaktır.

Guinea Pig Litter Train Guinea Pig Çiş Eğitimi

Tavsiyeler

 • Kutunun içeriğini 3 günde bir değiştirmelisiniz. Zira guinea pigler çok kirli buldukları alana dışkılamayı devam ettirmeyeceklerdir.
 • Kutunuzu ise 2-3 haftada bir su ile yıkayın çamaşır suyu gibi ağır kimyasal maddeler kullanmayın. Bu kimyasalların kalıntıları guinea pig için oldukça zararlı olabilir. Gerekli durumlarda sabun kullanabilirsiniz. Temizliğin ardından kutuyu iyi duruladığınızdan emin olun.
 • Kutunun içinde talaş yerine kedi kumu kullanmaktan kaçının. Kedi kumunu guinea pigler yiyebilir ve bu onları zehirleyebilir. Özellikle kokuyu maskelemesi için esanslı olan kumlar çok daha fazla kimyasal içerirler. Solunum problemine sebep olabilirler.
 • Kutunun pet shoplarda satılan kaka kutulardan olması şart değil. Plastik eşya satan mağazalardan aşağıdaki gibi benzer ürünler temin edebilirsiniz. Bu tarz plastik kutularda işinizi görecektir.

Guinea Pig Çiş Eğitimi Plastik Kutu

 • Bir adet ginepiginiz varsa ve kafes içinde farklı bölgeleri kullanıyorsa 2 adet kaka kutusu kullanabilirsiniz.
 • Kafeste kutuyu kullandığınız bölgenin üst tarafını kapatabilirsiniz. Guinea pig kendisini güvende hissederek kutusuna daha rahat alışabilir.Guinea Pig Çiş Eğitimi

 

Unutulmaması Gerekenler

 • Ginepiginize kaka kutusunu kullanması için şiddet kullanmayın. Zorla yönlendirmeye çalışmayın.
 • Guinea pigler çiş konusunda kutularına oldukça sadık olsalar da kaka konusunda çok titiz olmayabilirler. Kakalarını kutunun dışına da yapabilirler. Bu sebeple bu konu guinea pig çiş eğitimi olarak adlandırılmıştır.
 • Belli aralıklarla dışarıya yaptığı kakaları küçük bir kürek ve fırça yardımıyla temizleyerek kutularının içine atabilirsiniz. Bu onları kutu içine dışkılama konusunda yönlendirecektir.
 • Son olarak ginepiginizin asla çiş eğitimi alamayabileceğini unutmayın. Bu eğitim çoğunlukla başarılı olsa da bazı ginepigler oldukça inatçı olabilir.

Sonuç

Guinea pig çiş eğitimi hakkında gerekli bilgileri sizinle paylaşmak istedik. Umarım makalemiz sizler için faydalı olur. Etrafınızda benzer problemi yaşayan tanıdıklarınız varsa aşağıdaki butonları kullanarak yazımızı onlar ile de paylaşabilirsiniz. . Konu hakkında aklınıza takılan sorular varsa yorum yazmaktan çekinmeyiniz. Guinea pig hakkında daha fazla yazı okumak için ana sayfamızı ziyaret ederek diğer yazıları inceleyebilirsiniz. Özellikle guinea pig hakkında herşey adlı makalemiz sizin için oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca sağ taraftaki sosyal medya ikonlarını kullanarak bizi sosyal medyada da takip edebilirsiniz. Bu sayede yeni yazılarımızdan çok daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

14 Yorumlar

 1. blank Filiz Gülbay Ocak 28, 2018
 2. blank Oskar Nisan 27, 2018
 3. blank Guinea Pig Türkiye Nisan 27, 2018
 4. blank Melisa Ocak 20, 2019
 5. blank Tuğba Ocak 22, 2019
 6. blank İrem Temmuz 29, 2019
 7. blank ....... Aralık 22, 2019
 8. blank ....... Aralık 22, 2019
 9. blank Kaya Mart 23, 2020
 10. blank Anıl Aydinalp Nisan 1, 2020
 11. blank Gamze Nisan 22, 2020
 12. blank Ebru Aralık 27, 2020
 13. blank Ebru Aralık 27, 2020
 14. blank . Eylül 2, 2021

Düşünceni Belirt

blank

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.