Guinea Pig Cinsleri

Guinea Pig Cinsleri – Guinea Pig Irkları ve Özellikleri

Pek çok evcil hayvan gibi guinea piglerde bir çok cinse yani ırka sahiptir. Bu ırklar arasında birbirlerine karşı belirgin bir üstünlük yoktur. Guinea pig cinsleri tüylerinin uzunluğu ve şekline göre ayrılır. Ayrıca tüysüz olan skinny guinea pig dışında her tür saten yada satin şeklinde bir ön ad alabilir. Bu ön ad onların daha parlak ve daha alımlı tüylere sahip olduğunu gösterir. Örneğin; Satin Amerikan Guinea Pig; amerikan guinea piginin daha parlak ve alımlı tüylere sahip olanıdır. Bazı guinea pig kulüpleri parlak tüylerin kemik gelişimini kötü etkilediği gerekçesiyle satin tüylü guinea pig üretimini yasakladığı bilinmektedir.

Guinea Pig Cinsleri

Guinea pig cinsleri arasında bir üstünlük olmasa da bakımları açısından farklı avantajlara sahip olabilirler. Örneğin; peruvian cinsi guinea pig yani uzun tüylü bir guinea pig ile kısa tüylere sahip amerikan guinea pigin tüy bakımları farklıdır. Peruvian cinsi tüy bakımı açısından amerikan cinsine göre daha zordur. Diğer yandan cinslerin farklı karakteristik özellikleri de mevcuttur. Bu karakteristik özellikler elbette her guinea pig için kesin olarak geçerli değildir ancak birçoğu için genelleme yapılabilir. Bu karakteristik özellikler de görünüşleri dışında beklentilerinize hitap edebilir. Örneğin amerikan guinea pig’i oldukça hareketli ve yaramaz bir guinea pig cinsidir.

Guinea pig ülkemizde çok yaygın bir evcil hayvan olmasa da Avrupa ve Amerika’da son derece popülerdir. Birçok film ve animasyona bile konu olmuşlardır. Avrupa ve Amerika’da bu hayvan için özel kulüpler vardır. Bu kulüpler her yıl en güzel guinea pigin seçilmesi adına çeşitli yarışmalar düzenlemektedir. Kulüplerin aradığı genel özellikler; yuvarlak başlı, büyük gözlü, büyük kulaklı olmalarıdır. Ayrıcı sıkı bir vücuda sahip olmaları beklenir. Kürklerindeki tüylerden ise kökünden ucuna sağlıklı olması beklenir renklerinin de belirgin bir şekilde ayrılabilir olması gereklidir.

Hangi cins olursa olsun guinea pigler oldukça sevimli hayvanlardır. Her birinin kendine ait görünüm ve karakteristik özellikleri vardır. Her biri ile çok iyi arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Popüler guinea pig cinsleri için hazırladığımız bu listede onların görsellerine ve bazı özelliklerine ulaşabilirsiniz. Bu makale eğer bir guinea pig besliyorsanız onun cinsi hakkında bilgi edinmenize yarayabilir ya da bir guinea pig beslemeyi düşünüyorsanız hangi cins guinea pigi sahipleneceğiniz konusunda size yardımcı olabilir.

Amerikan Guinea Pig Cinsi (Hollanda Guinea Pig Cinsi)

Guinea Pig Cinsleri Amerikan

Guinea pig denilince belkide ilk akla gelen cinstir. Oldukça yaygın bir türdür. Kısa ve düzgün tüyleri vardır. Bu kadar yaygın olması tüylerinin kısa ve düz olmasıyla alakalıdır çünkü diğer bir çok türe göre bakımı oldukça kolaydır. Oldukça zıpır ve saftirik bir cinstir. Ayrıca birden fazla guinea pig sahiplenmeyi düşünüyorsanız bu cins diğer guinea pig cinsleri ile uyumlu bir cinstir. Evinizde küçük bir çocuk var ise bu türün sahiplenilmesi daha doğru olabilir.

Abessinian Guinea Pig Cinsi

Guinea Pig Cinsleri Abessenian

Belirgin bir dış görünüşe sahip olan bu türün kürklerinde 8-10 adet dönen tüyleri vardır. Bu dönen tüylere rozet adı da verilir. Daha saf bir abessinian guinea pig cinsi için üzerinde en az 8 adet rozet bulundurması gerekir. Melez cinslerde bu sayı daha azdır. Tüyleri bir miktar fazla dökülebilir. Bakımı amerikan guinea pigine göre daha zor olsa da üzerindeki rozetler ona çok fazla şirinlik katar. Abessinian guinea pig biraz afacan bir cinstir. Kafeslerinden kaçma eğiliminde olabilirler yanına alacağınız bir arkadaş kafesine alışmasını kolaylaştıracaktır. Oyun oynamayı sever. Bu cins ile oldukça keyifli zamanlar geçireceğinize eminim.

Peruvian Guinea Pig Cinsi

Guinea Pig Cinsleri Peruvian

Peruvian yani perulu guinea pig anlamına gelen bu cinsin belirgin özelliği tüm türler içinde en uzun tüylere sahip olanı olmasıdır. Hatta bu uzunluk 50 cm’e kadar çıkabilir. Uzun ama düz tüylere sahiptirler. Tüylerinin bakımı için sık sık taranması gerekir. Bazı guinea pig sahipleri bu tüyleri tıraş ediyorlar. Bununla ilgili internette ya da sosyal medya fotoğraflar görebilirsiniz. Ancak bu durum doğru değildir. Eğer guinea pigi tıraşlayacaksanız hiç bu türü almayın daha iyi. Peruvian cinsi guinea pig ekstra bir bakıma ihtiyaç duyar. Bunu aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca bu cins diğer cinslere göre biraz daha endişeli ve tedirgin bir cinstir. Size elbette alışacaktır ancak bu biraz zaman alabilir.

Olumlu yön olarak ise; peruvian guinea pig bakımını güzel yapmanız durumunda çok sevimli olabilir. Ayrıca daha sakin bir türdür. Daha az hareketli bir cins istiyorsanız bu cinsi tercih edebilirsiniz. Son olarak şu ana kadar özellikleri hakkında bilgi verilen bu üç guinea pig cinsleri ülkemizde en fazla olan cinslerdir. Diğer cinslerle devam edelim…

Silkie Guinea Pig Cinsi

Guinea Pig Cinsleri Silkie

Sheltie guinea pig cinsi olarak da adlandırılır. Tüyleri aynı peruvian guinea pig cinsi gibi uzundur ancak peruviandan farklı olarak baş kısmındaki tüyleri geriye doğru çıkar. Adeta geriye doğru taranmış gibidir. Silkie guinea pig cinsi de peruvian gibi bakımı zor olan bir türdür. Tüylerini sık sık taramanız gerekir. Bu sebeple çocuklar için bu türler pek tavsiye edilmemektedir. Bir ebeveyn olarak bu hayvanı sahiplenebilirsiniz. Ayrıca bu türün tüyleri peruviana göre daha parlak ve daha yumuşaktır. Tüy bakımı hakkında ekstra bilgi almak istiyorsanız hemen hemen her tür için geçerli olan Guinea Pig Tüy Dökülmesi ve Tüy Bakımı adlı makalemizi okuyabilirsiniz. Karakter olarak da peruviana benzerler.

Teddy Guinea Pig Cinsi

Guinea Pig Cinsleri Teddy

Guinea pig cinsleri arasından bu cinsin tüyleri ince, kısa ve tel teldir. Teddy guinea pig cinsinin tüyleri diğer cinslerin tüyleri gibi yumuşak olmayabilir ancak bu kısa ve tel tel tüylerin bakımı daha kolaydır. Tüylerinin bakımı kolay olsa da diğer türler gibi bu türün de taranmaya ihtiyacı vardır. Bu tür ayrıca kendilerine has kalkık burunları ile de tanınır.

Texel Guinea Pig Cinsi

Guinea Pig Cinsleri Texel

Guinea pig cinsleri içerisinde bu cins gerçekten farklı tüylere sahiptir ve bu farklı tüyler sayesinde bu cinse bir çok kişi hayranlık duyar. Guinea pig yarışmalarında bile oldukça fazla popüleritesi vardır. Bu türün tüyleri kıvırcık ve yumuşaktır. Bu tüyler vucüdunun her yerini kaplar. Tüyleri yumuşak olsa da bu cinsin tüyleri de iyi bir bakım ister çünkü bakımsız kalan kıvırcık tüylerinde yapışıklıklar oluşabilir. Bu yapışıklıklar güç geçtikçe açılamaz hale gelebilir. Bu sebeple eğer bu türü sahiplenecekseniz bunu aklınızda bulundurmalısınız.

Beyaz Crested Guinea Pig Cinsi

Guinea Pig Cinsleri White Crested

Az bulunan bu tür Amerikan Guinea Pig cinsine benzer. Tüyleri kısa ve düzdür. Amerikan guinea piginden farkı ise başlarında beyaz bir tacı andıracak şekilde tüyleri vardır. Tüylerinin bakımı kolay olduğu için çocuklar için de tavsiye edilir. Karakter olarak da amerikan guinea pigine benzer ve kalabalıktan hoşlanırlar. Kalabalık onları diğer cinslere göre daha az tedirgin eder ancak yine de tedirgin olmanın bu hayvanlarında doğasının bir parçası olduğunu unutmamak gerekir.

Himalayan Guinea Pig Cinsi

Guinea Pig Cinsleri Himalayan

Belirgin özellikleri siyam kedileri gibi olmalarıdır. Guinea pig cinsleri içerisinde bu türün de oldukça fazla beğeneni vardır. Koyu renk ayak uçları, burunları ve kulakları vardır. Tüyleri kısa ve düzdür. Bakımları yine kolaydır ve çocuklar için de tavsiye edilebilir ancak çok sıcak ve güneşli bir yerde yaşıyorsanız bu cins pek tavsiye edilmez çünkü güneşe sık maruz kaldıklarında karakteristik özellikleri olan koyu ayak ucu, burun ve kulak tüylerinin rengi açılır. Bir başka özellik ise genellikle albino guinea pig cinsi gibi gözleri kırmızıdır. Melezleştirilmiş olarak gözleri kırmızı olmayan himalayan guinea pig cinsi de bulunabilir.

Rex Guinea Pig Cinsi

Guinea Pig Cinsleri Rex

Kısa tüylü türlerden biridir. Tüylerinin uzunluğu 1 cm’yi bile geçmez. Bir çok memeli hayvanın kürkü yıpranmalardan ve nemden korunacak şekilde farklı katmanlardan oluşur. Rex guinea pig cinsinde ise bu koruyucu tüyler yoktur. Bu sebeple onun tüyleri daha çok yün gibidir. En belirgin özellikleri ise uzun ve düşük kulaklar, sık tüylerden oluşan yün gibi kürkleridir. Koruyucu tüyleri olmadığı için çok hoş bir dokuya sahiptirler. Bakımları ise kolaydır.

Skinny Guinea Pig Cinsi

Guinea Pig Cinsleri Skinny

Sfenks kedi cinsinde olduğu gibi guinea pig olarak bu cinsin de neredeyse hüç tüyü yoktur. Sadece ayaklarında ve burun uçlarında bir miktar tüyleri vardır. Bu cins diğer türlere göre oldukça farklıdır. Bu türün bakımı da oldukça sorumluluk gerektirir. Çocuklar için tavsiye edilmemektedir çünkü skinny cinsinin hiç tüyü olmadığından bir çok hastalığa ve alerjiye açık konumdadır. Kafeslerinin sürekli temiz olmasının yanında devamlı olarak sıcak bir ortamda bulundurmanız ve cereyandan uzak tutmanız gerekir. Az bir dikkatsizlikte hasta olabilirler. Skinny guinea pig bir laboratuvar cinsidir. Ülkemizde nadir bulunurlar.

Sonuç

Umarım yazımız sizler için faydalı olur. Cinsler hakkında daha detaylı bilgiyi Guinea Pig Cinsleri kategorisi içerisinde bulabilirsiniz. Guinea Pig Hakkında Herşey adlı makalemizi de okuyarak onları sahiplenmeden önce daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Hangi türü alırsanız alın çok keyifli zamanlar geçireceğinize eminim. Aklınıza takılan sorular var ise altta yer alan yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin. Görüşmek üzere…

10 Yorumlar

  1. blank Ceren Ocak 27, 2018
  2. blank Guinea Pig Türkiye Ocak 27, 2018
  3. blank hasan oral Mart 30, 2018
  4. blank Gülsüm Ocak 13, 2019
  5. blank Zarife Aralık 8, 2019
  6. blank Ada Nisan 3, 2020
  7. blank Guinea Pig Türkiye Nisan 3, 2020
  8. blank neptün Temmuz 18, 2020
  9. blank Zeynep Ocak 4, 2021
  10. blank Zeynep Ocak 4, 2021

Düşünceni Belirt

blank

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.