Guinea Pig Hakkında

Guinea Pig Cinsiyet Belirleme

Guinea pig sahiplerinin en zorlandığı konulardan biri de cinsiyet belirleme olsa gerek. Özellikle ilk defa ginepig besleyen sahiplerin bu konu hakkında bilgili olması gerekir. Petshop ya da çiftliklerden ginepig aldığınızda ginepigi satan kişiler onun cinsiyetini size söylerler ancak nasıl ayırt ettikleri hakkında pek bilgi vermezler. Birden çok ginepig besleyenlerin mutlaka öğrenmesi gereken bir konudur bu çünkü istenmeyen ya da erken gebelikleri önlemeniz için farklı cinsiyette ginepigleri ayrı tutmanız gerekir. Özellikle erken gebelikler, guinea pig için çok zararlı olabilir. Önüne geçmek için tek yöntem ise uygun zamanda cinsiyetlerin belirlenmesi ve farklı cinsyetteki guinea piglerin ayrılması. Guinea Pig Hakkında Herşey başlıklı konumuzda Guinea Pig Üremesi hakkında bazı detaylar vermiştik. Eğer farklı cinsiyette guinea pig besleyecekseniz konuyu incelemenizi öneririm.

Bu yazımızda “Guinea pig cinsiyeti nasıl belirlenir?“, “Guinea pig cinsiyeti nasıl ayırt edilir?“, “Guinea pig cinsiyeti ne zaman belli olur?” “Erkek guinea pig ve dişi guinea pig arasındaki farklar nelerdir?” gibi soruların cevabını bulmuş olacaksınız.

Cinsiyet Belirleme

Cinsiyetlerin belirlenmesinden önce dikkat edilmesi gereken konular var. Örneğin bunların başında uygun zaman gelmekte.

Guinea Pig Cinsiyet Belirleme için Uygun Zaman Nedir?

guinea pig cinsiyet belirleme zamani

Guinea piglerin doğumundan sonra minimum 3 hafta anne sütü alması gerekir. Bir çok hayvan gibi ginepiglerde yavrularının üzerine insan kokusu sindiğinde onu beslemeyi reddedebilir. Ayrıca yeni doğan bebekler annelerinden ayrıldıkları zaman çok fazla strese girerler özellikle de genital bölgelerine bakılmaya çalışıldığında durum daha da zorlaşacaktır. Bir başka etmen ise hastalıklara karşı çok daha hassas olmalarıdır. Onu anne kucağından uzaklaştırdığınızda hızlı bir şekilde üşütebilir.

Guinea Pig Üremesi yazımızda da belirttiğimiz üzere en erken çiftleşme süresi de 24-28. günlerdir. Bu durumda cinsiyet belirlemek için en uygun zaman 3. haftanın sonu yani 21. gündür.

Eldiven Kullanın

ginepig cinsiyet belirlemek icin eldiven

Basit bir işlem gibi gözükebilir ancak eldiven kullanmanız farklı açılardan yararınıza olacaktır. Bunlardan bir tanesi yeni doğan yavruların bağışıklık sistemi yeterince güçlü olmadığı için üzerinde aktif bir çok parazit barındırıyor olabilir. Bu parazitlerin bir çoğu insanlar için tehlikeli olmasa da tehlikeli olanları da vardır. Örneğin; Cheyletiella Parasitivorax paraziti aşırı irritasyona sebep olan bir kürk akarıdır, kedilere, köpeklere ve diğer hayvanlara da bulaşabileceği gibi insanlarda da dermamite sebep olur.

Eldivenin diğer bir avantajı ise kokumuzun yavrunun üzerine sinmesini engellemesidir. Bu gibi sebeplerden üşenmeyin ve eldiveni giyin. 🙂

Guinea Piginizi Dikkatli Tutun

ginepig cinsiyet ayirmak

Ginepigler çok kolay ürkerler ve korktukları zaman çok fazla çırpınırlar. Guinea piginizi korkutmaktan kaçının. Onu sıkıca tutun ancak boyun ve çene bölgesine karşı nazik olun. Onu sırtüstü çevirin ya da kıçının üzerine oturtun böylece göbekleri ve genital alanları gözükecektir. Bunu yaparken bir elinizle de sırtından destekleyin. Bu genital bölgesine bakmanızı kolaylaştıracaktır.

Ginepigler sırtüstü durmaktan hoşlanmazlar bu nedenle bu işi elinizden geldiğince çabuk yapmaya çalışın ve zamanınızı verimli kullanın. Guinea piginizi tutarken birilerinden yardım da isteyebilirsiniz bu işinizi daha hızlı halletmenizi sağlayacaktır.

Cinsiyet Belirleme

Cinsiyet belirleme konusunda yeterince bilgi edindiğimize göre artık tanımlama yapma işine geçebiliriz.

guinea pig genital

İlk olarak; ginepigin anüsü ile genital bölgesi arasındaki mesafeyi kontrol edin. Kritik noktalardan biri budur. Anüs, guinea pigin genital bölgesinin alt kısmında yer almaktadır. Guinea piginizin anüsünü ve genital bölgesini ayırt ettiğiniz zaman, anüs ve genitalinin arasındaki mesafeyi de görebilirsiniz. Dişi ginepigler anüsleri ve vulvaları arasında erkeklere göre daha kısa bir mesafeye sahiplerdir. Vulva genellikle anüsün tam üstünde durmaktadır. Erkekler ise penisleri ve anüsleri arasında az bir aralığa sahiptir. Birleşik olarak durmazlar.

disi guinea pig

Dişi Guinea Pig

İkinci aşama olarak; guinea pigin genital açıklığının şekline bakın. Dişi guinea piglerin genital bölgelerinin çevresinde hafif bir şişkinlik vardır. Parmaklarınızla genital bölgeyi nazikçe aralayın. Eğer genital bölge açıklığı ‘Y’ şeklindeyse, ginepiginiz dişi demektir.  Yukarıdaki resimde görmüş olduğunuz üzere genital bölgesi Y şeklinde ve genital bölgesindeki şişkinlikte nokta yok.

erkek guinea pig

Erkek Guinea Pig

Eğer genital bölgelerinin üzerinde nokta şeklinde bir açıklıkları varsa ginepiginiz erkektir. Genital bölgesi “i” harfine de benzetilebilir. Erkek ginepigler genital ve anal bölgelerinin etrafında bir şişkinliğe sahiptirler. Bu şişkinlik derilerinin altında bulunan testislerinden kaynaklanır. Anüsün etrafında simit şeklinde bir şişkinlik varsa erkek olduğundan daha da emin olabilirsiniz.

Bir başka method ise; işaret ve başparmağınızı genital organın iki yanına koyarak yavaşça aralamanızdır. Erkek ginepiglerde çok açılmayacaktır, dişi ginepiglerde ise ‘Y’ şeklini alacaktır ve ‘Y’ nin alt kısmı kolayca açılacaktır. Bu ‘Y’ harfi biraz kabarık olacaktır ve sadece dişi guinea piglerde bulunur.

guinea pig cinsiyeti

Dişi Guinea Pig

Tüm bu yöntemlere rağmen yavru guinea piglerde genital organlar yeterince olgunlaşmadığı için cinsiyetini belirlemeniz zor olabilir. Genital organların belirginleşmesi genellikle 2. haftadan sonra başlar ve 3. haftanın sonunda yeterince ayırt edilebilir duruma gelir. Eğer ginepiginizin cinsiyetinden yeterince emin olamıyorsanız sosyal ağlarımızdan bize görsel gönderebilirsiniz ya da konu hakkında tecrübeli bir veteriner hekim bulabilirsiniz.

erkek bebek ginepig

Erkek Bebek Guinea Pig

disi ginepig

Dişi Bebek Guinea Pig

Alternatif Metotlar

Son olarak bazı ginepig sahiplerinin metotlarına da yer vermek istiyorum. Bu metotlardan bazıları şu şekilde;

  • Elinizle genital bölgenin bir yanından diğer yanına doğru yokladığınızda kobayın gövdesinin orta çizgisiyle aynı hizada belirgin bir çıkıntı hissederseniz bu kesinlikle bir erkektir. Dişi değildir.
  • Penisin tam üzerinde oldukça belirgin bir köprü vardır, aynı dikey bir çizgi gibidir. Penisten en uzak noktadaki çıkıntıdan başlayarak nazikçe aşağı doğru bastırarak ininiz ve daha sonra ileri doğru bastırınız böylece penis ortaya çıkacaktır.
  • Bir başka düşünce ise; dişilerin dışa doğru erkeklerinse içe doğru çiş yaptığı yönünde.

Cinsiyet belirleme konusunda umuyoruz ki faydalı olabilmişizdir. Guinea pig hakkında daha bir çok faydalı konu için popüler başlıklarımızı da incelemenizi öneririm.

 

1 Yorum

  1. blank Almina başak Mart 30, 2020

Düşünceni Belirt

blank

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.