Beslenmesi

Guinea Pig Beslenmesi – Beslenme Düzeni

Guinea Pig, beslemesi en kolay evcil hayvanlardandır fakat bunu ne kadar doğru yaptığımız oldukça önemlidir. Onların sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşamasının birinci adımı beslenmeden geçmektedir. Evcil hayvanınızın yaşam süresini etkileyen birçok faktör vardır ancak bunların en başında beslenme gelmektedir. Bu yazımızda guinea pig beslenmesi konusunda tüm detaylara değinmeye çalışacağız.

Guinea pig beslenme programıguinea pig günlük beslenme, guinea pig yemek listesi, guinea pig en sevdiği yemek, guinea pig sevdiği yiyecekler, guinea pig yem karışımı, guinea pig kuru ot miktarı, guinea pig verilmemesi gerekenler, yavru guinea pig beslenmesi, hamile guinea pig beslenmesi ve çok daha fazlası hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Guinea Pig Beslenmesi

Temel olarak guinea pigler sebze, meyve ve tohumlarla beslenirler. Bunun yanında kuru ot ve kuru mamalarında yemeleri gerekir. Peki sağlıklı bir beslenme düzeni için bunları hangi oranda ginepigimize yedirmeliyiz? Öğünlerin dağılımı genel olarak %60’ı kuru ot ve kuru mamadan, %25’i sebzelerden, %15’i ise meyvelerden oluşmalıdır.

guinea pig beslenmesi piramit

C Vitamini ve Önemi

C Vitamininin bu hayvanlar için mutlak gereklilik olduğunu unutmamak gerekir. Guinea pigler aynı insanlar gibi kendi c vitaminini üretemez ve depolayamazlar. Bu sebeple C vitamini ihtiyacını günlük olarak karşılaması gerekir. Günlük olarak alması gereken C vitamini miktarı 10-30 mg arasındadır. Koyu, yeşil yapraklı sebzeler genellikle C vitamini bakımından zengindirler.

Sebzelerinizi çiğ verin. Pişirilmiş sebzelerde C vitamini büyük kayba uğrar.

C vitaminin eksikliğinde ginepigler bir çok rahatsızlık yaşayabilirler. Bunlar arasında; tüylerin dökülmesi, iştahsızlık ve halsizlik, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve hastalığa açık hale gelmesi, kaslarda güçsüzlük, eklemlerde ağrı ve hareket kısıtlılığı gibi rahatsızlıklar vardır.

Bazı besinlerin C vitamini açısından değerlerini vermek gerekirse;

Aşağıdaki besinlerin her 100 Gram için içerdiği C vitamini miktarları şu şekildedir:
190.0mg-biber(kırmızı tatlı çarliston)
133.0mg-maydanoz
130.0mg-ıspanak
93.2mg-brokoli
89.3mg-yeşilbiber
85.0 mg-bürüksel lahana
24.0mg-kıvırcık
21.1 mg-bamya
21.0 mg-pancar
19.1 mg-domates
16.3 mg-taze fasulye
9.3mg-havuç
9.0mg-kabak
7.0mg-kereviz
5.3mg-salatalık(kabuklu)
98.0mg-kivi
56.7mg-çilek
53.2mg-portakal
53.0mg-limon(soymadan)
38.1mg-üzüm(kırmızı)
33.3mg-yeşil üzüm
27.7mg-mango
15.4-mg ananas
10.0 mg-kayısı
9.6mg-karpuz
9.5mg-erik
9.1 mg-muz
7.0mg-kiraz
6.6mg-şeftali
5.7mg-kabuklu elma
4.0mg-armut
3.3 mg-kuru üzüm
C Vitamini takviyesi amaçlı suyuna c vitamini içeren tablet ya da toz eklemeniz önerilmemektedir. Sebebi ise; ginepiginiz suyun değişen tadı sebebiyle su içmekten vazgeçebilir. Böylece gerekli su ihtiyaçlarını karşılayamamış olurlar. Fazla miktarda alınan C vitamininin ise zararı yoktur. Kullanılmadan idrar yoluyla atılacaktır.

Kuru Ot ve Önemi

guinea pig beslenmesi kuru otKuru ot ginepiglerin lif tüketimi açısından oldukça önemlidir. Lifler, sindirim sistemlerinin dengelenmesinde büyük rol oynar. Diğer yandan dişlerinin törpülenmesi açısından da kuru ot gereklidir. Kuru otları kafeslerinde devamlı olarak bulundurmanız gerekir. Saman çeşitleri arasından en iyisi yonca samanıdır. Yüksek miktarda kalsiyum içerir. Ginepigler yonca samanı yemeyi çok severler. Her yaştaki guina pig için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Diğer yandan bahar aylarında artan çimleri toplayıp kurutarak ginepiglerinize yedirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken; çimleri topladığınız alanın ilaçlanmamış olmasıdır. Özellikle belediye alanlarının çimlerde kullandığı ilaçlar ginepigleriniz için ölümcül olabilir. Çayır çimeni daha iyi olacaktır. Bu şekilde çok daha ucuza getirebilirsiniz.guinea pig beslenmesi kuru ot

 

Bir başka alternatif ise samanı çiftliklerden temin etmenizdir. Bulunduğunuz yere yakın köylerde mutlaka hayvancılık ile uğraşan birileri vardır ve onlarda mutlaka saman olacaktır. Küçük bir ücret karşılığında oldukça fazla saman temin edebilirsiniz. Belki sizden para bile almayacaklardır. Burada dikkat etmeniz gereken ise kurutulmuş otların sarı ve sert olmamasıdır. Yeşil ve yumuşak samanlar çok daha iyidir. Ayrıca samanın içinde yabani otların ve kesici maddelerin olmamasına dikkat ediniz. Kuru ot hakkında daha detaylı bilgi almak için Kuru Ot ve Faydaları başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kuru otları çiş eğitimi için de kullanabilirsiniz. Çiş kaplarına kuru ot koyarak onları yönlendirebilir ve daha hızlı bir eğitim sağlayabilirsiniz. Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için Guine Pig Çiş Eğitimi adlı konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Guinea Pig Maması – Kuru Mama (Yem) ve Önemi

guinea pig beslenmesi kuru mamaGinepiglerin tek ihtiyacı C vitamini ve lif değildir. Bunlar en önemlileridir. Bunlar dışında bir çok vitamine ve minerale ihtiyaç duyarlar. C vitamini ve lif ihtiyaçlarını hatta diğer vitaminleri ve mineralleri; kuru ot, sebze ve meyvelerden karşılayabiliriz belki ama mutlaka eksiklikler olacaktır. Örneğin ginepiginizin D vitamini ve bitkisel bazlı protein de tüketmesi gerekir. Kuru mama burada devreye giriyor. Kuru mamalar, ginepiginizin bağışıklık sistemini güçlendirecek bir çok vitamin ve minerali içeren konsantre besinlerdir. Ot, sebze ve meyveden karşılayamadığı vitamin ve mineralleri kuru mamasından temin edebilir fakat bu demek olmuyor ki sadece kuru mama ile besleyebilirsiniz. Sağlıklı bir beslenme düzeni açısından mutlaka çeşitlilik gereklidir.

Hatırlatma olarak guinea piglerinize başka hayvanların özellikle hamster ve tavşanlar için olan yemlerden vermemelisiniz. Hamsterlar aynı zamanda etçil oldukları için yemlerinde hayvansal proteinlerde bulunmaktadır. Guinea pigler vejetaryandır bu besinleri almaması gerekir. Tavşan yemlerinde ise tavşanlar için faydalı guinea pigler için zararlı olan bazı antibiyotikler bulunabiliyor. Bu yüzden mutlaka guinea pig yemi alınız.

Taze Sebze, Meyveler ve Önemi

Guinea pig beslenmesi konusunda sağlıklı bir denge oluşturmak için taze sebze ve meyveler de önemlidir. Sağlıklı beslenmenin başlıca etmenlerinden biri bol çeşitliliktir. Bol çeşitliliği de taze sebze ve meyveler ile sağlayabiliriz. Ginepiginiz taze sebze ve meyveleri, saman ve kuru mamaya oranla çok daha iştahlı yiyecektir. Onları taze sebze ve meyvelerle mutlu edebilirsiniz. Aynı zamanda alması gereken bir çok vitamin ve minerali doğal bir şekilde ona vermiş olursunuz.

Günde 1 avuç ya da 1 fincan kadar taze sebze verebilirsiniz. Guinea pig en sevdiği yiyecekler arasında biber, dereotu, maydonoz, domates, havuç, salatalık sayılabilir. Taze sebze ve meyveleri kafeslerinde bir günden fazla tutmayınız bir günün ardından temizleyiniz. Solmuş ve çürümüş sebzeleri yemeyeceklerdir ve bunlar kafeslerini daha kirli bir hale sokacaktır.

guinea pig beslenmesi en sevdiği yiyecekler

Guinea Pigin En Sevdiği Yiyecekler

Unutmayın! Kendinizin yemeyeceği sebze ve meyveleri onlara da vermeyin.

Guinea Pig için Verilmemesi Gerekenler

Guinea pigler için yüksek miktarda kalori ve şeker içeren gıdalardan kaçının. Bunun dışında bazı besinler onlar için zararlı olacaktır. Örneğin yüksek şeker içeriğine sahip meyveler mesane problemlerine ya da ishale sebep olabilir. Bu hayvanlar için ishal ölümcül olabilir. Kuru üzüm gibi meyvelerde de yüksek oranda şeker vardır. Aşağıda ginepiginize vermemeniz gereken besinlerle ilgili bir resim mevcuttur. Dilerseniz bu resmi telefonunuza ya da bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Böylece hatırlayamadığınız zamanlarda kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Guinea Pig Beslenmesi Verilmemesi Gerekenler

Multivitamin ve Takviyeler

Eğer dengeli bir guinea pig beslenmesi sağlarsanız herhangi bir besin takviyesine ihtiyacınız olmayacaktır. Bu takviyelerin bir çoğu maalesef para tuzağıdır. Beslenmesi konusunda endişeleriniz varsa öncelikle ginepigler hakkında tecrübeli bir veterinere danışınız ve eğer veteriner hekim önerirse multivitamin ve gıda takviyesi kullanabilirsimiz. Takviyeleri bir çok petshoptan rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Taze İçme Suyu

Kafesinden devamlı olarak taze suyu eksik etmeyiniz. Ginepiglerin sağlığı açısından suya devamlı erişebilir olması oldukça önemlidir. Dikey su kaplarından kullanabilirsiniz. Bu kapların boru uçlarında paslanmaz metal toplar vardır suyun dökülmesini önlerler. Ginepigler bu suluklardan rahatlık su içebilirler endişe etmeyiniz. Kedi ve köpekler için kullanılan su kaplarından kullanmayınız. Oldukça ürkek olabilen bu hayvan kendisini tehlikede hissettiği an hızlı bir şekilde kaçacak ve bu koşuşturmalar sırasında su kaplarını defalarca devirecek hatta içine bile girebilecektir.

Guinea Pig Beslenmesi Suluk

Belli aralıklarla suluğun içini temizleyin. Bunun için içine biraz pirinç tanesi, biraz sirke ve biraz su koyarak şiddetli bir şekilde çalkalayın. Ardından bol su ile durulayın.

Guinea Pig Beslenmesi Kontrolü

Ginepiginizin yediklerini ve miktarlarını kontrol etmeyi unutmayın. Guinea pigler çok iştahlı evcil hayvanlardır. Siz ne kadar verirseniz verin o yine de istemeye devam edecektir. Eğer onun isteğini yerine getirir ve vermeye devam ederseniz obez bir ginepiginiz olacaktır. Sevimli bir görüntü olabilse de uzun ve sağlıklı bir yaşam için son derece yanlıştır. Eğer ginepiginizin kilosu fazla artmaya ya da şişmanlamaya başlarsa verdiklerinizi bir miktar azaltın. Evde yaşayan çocuklarınız varsa onları bu konu hakkında güzel bir şekilde uyarın çünkü çocuklar evcil hayvanları beslemeyi çok severler ve onlara gereğinden fazla besin verebilirler.

guinea pig beslenmesi obezite

Beslenme Kapları

Beslenme kaplarını sık sık temizleyin ve devrilmeyen mama kapları kullanın. Kaplarının guinea pigler tarafından kemirilemez olmasına dikkat ediniz. Guinea pigler dişlerinin gücünün yettiği her şeyi kemirmek isteyebilirler. Yemek yerken tabağını da yemelerini istemezsiniz. 🙂 Seramik mama kapları kullanmanız daha faydalı olacaktır. Ağırlığı sebebiyle devrilmeyecek ve aynı zamanda kemirilmeyecektir.

Guinea pig beslenmesi seramik kap

Sonuç

Guinea pig beslenmesi konusunda tüm detaylara bu yazımızda değinmeye çalıştık. Umarım atladığımız bir nokta kalmamıştır. Aklınıza takılan yerler ya da sorular varsa altta yer alan yorum bölümünden soru ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz. Bu yorum ve sorular ile sizinle benzer sorunları yaşayan kişilere faydalı olacağınızı unutmayın. Guinea pigler hakkında daha fazla bilgi almak için anasayfamızı ya da kategorilerimizi ziyaret edebilirsiniz. Sonraki yazılarımızda görüşmek üzere.

56 Yorumlar

 1. Burak Aralık 29, 2017
 2. Fatih Cambaz Ocak 24, 2018
 3. Özden Seven Ocak 27, 2018
 4. Guinea Pig Türkiye Ocak 27, 2018
 5. Emel Çetin Şubat 7, 2018
 6. Guinea Pig Türkiye Şubat 9, 2018
 7. Ece Mart 8, 2018
 8. Guinea Pig Türkiye Mart 10, 2018
 9. Dilek Nisan 24, 2018
 10. Berk Nisan 29, 2018
 11. Guinea Pig Türkiye Nisan 30, 2018
 12. Hakan Mayıs 24, 2018
 13. Guinea Pig Türkiye Mayıs 24, 2018
 14. Hakan Mayıs 24, 2018
 15. Guinea Pig Türkiye Mayıs 24, 2018
 16. Hamza Haziran 17, 2018
 17. Guinea Pig Türkiye Haziran 17, 2018
 18. Hamza Haziran 17, 2018
 19. Guinea Pig Türkiye Haziran 17, 2018
 20. Ali Haziran 17, 2018
 21. Guinea Pig Türkiye Haziran 17, 2018
 22. Ali Haziran 18, 2018
 23. Ferhat Haziran 19, 2018
 24. Guinea Pig Türkiye Haziran 19, 2018
 25. Hamza Haziran 20, 2018
 26. Guinea Pig Türkiye Haziran 20, 2018
 27. Hamza Haziran 20, 2018
 28. pınar Haziran 26, 2018
 29. Guinea Pig Türkiye Haziran 26, 2018
 30. nedim Ağustos 23, 2018
 31. nedim Ağustos 23, 2018
 32. Baran Ağustos 27, 2018
 33. Sema Aralık 17, 2018
 34. Birkan Ocak 11, 2019
 35. aleyna Ocak 31, 2019
 36. serkan Mart 4, 2019
 37. serkan Mart 4, 2019
 38. Guinea Pig Türkiye Mart 4, 2019
 39. Melid Mart 28, 2019
 40. İrem Nisan 6, 2019
 41. Guinea Pig Türkiye Nisan 7, 2019
 42. Semra Nisan 13, 2019
 43. İrem Nisan 14, 2019
 44. Sd Nisan 20, 2019
 45. Anıl Nisan 21, 2019
 46. Betül Nisan 28, 2019
 47. Firdevs Haziran 25, 2019
 48. Nur Temmuz 8, 2019
 49. Firdevs Ekim 7, 2019
 50. Aysel Kasım 30, 2019
 51. Muharrem Aralık 14, 2019
 52. Ayşe Mayıs 25, 2020
 53. Yesim Haziran 12, 2020
 54. Derinsu Temmuz 9, 2020
 55. Pelin Ağustos 9, 2020
 56. Burak Ağustos 14, 2020

Düşünceni Belirt

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.