Bakımı

Adım Adım Guinea Pig Banyosu

Doğadaki bir çok hayvan kendi kendini temizleyebilme yeteneğine sahiptir. Evcil hayvanlarımızın bir çoğu için de bu durum geçerlidir ve sakın panik yapmayın guinea pigler de kendilerini temizleyebilirler. Guinea pigler, kafeslerini ya da ortamlarını temiz tutmanız durumunda pek kolay kirlenmeyecek hayvanlardır. Evcil hayvanlarımız açısından banyo konusunda bazen yanlış düşünebiliyoruz. Onların banyo yapması gerektiğini düşünüyoruz fakat bu düşüncemiz her zaman doğru olmayabilir. Guinea pig banyosu ne zaman yaptırılır, guinea pig banyosu nasıl yaptırılır, guinea pig banyo yaptırılırken nelere dikkat edilmeli, guinea pig şampuanı nasıl olmalı gibi bir çok soruyu bu yazıda cevaplayacağız. Yazımızın sonunda bir video da yer almaktadır.

Guinea Pig Banyo İhtiyacı

Öncelikle şunu belirtmeliyiz guinea pigler için sürekli olarak banyo ihtiyacı söz konusu değildir. Guinea pig kafesi ve ortamı temiz tutulması durumunda banyo ihtiyacı pek ortaya çıkmayacaktır. Peki ama banyo ihtiyacı olduğunu nasıl anlarım? Bu sorunun cevabı oldukça basittir. Onun gözle görünür bir şekilde kirlenmiş olması gerekir. Tüyleri yeterince parlamadığı için ya da kokusu iyi olmadığı için ona banyo yaptırmayın. İnternette bir çok guinea pig banyo videosu görebilirsiniz. Oldukça eğlenceli gibi görünse de banyo guinea pigler için oldukça stresli bir ortam oluşturur. Bazı guinea pigler banyo yapmaktan keyif duysa da bu bir çoğu için geçerli değildir.

 • Tüyleri yapış yapış olmuşsa,
 • Gözle görünür bir şekilde kirlenmişse,
 • Üzerinde çok fazla çişinden ya da dışkısından kaynaklı kir varsa,
 • Parazitlendiğinden şüpheleniyorsanız (Bu durum için veterinerden ayrıca yardım almanız gerekir)

gibi ve benzeri sebeplerde guinea piginize banyo yaptırabilirsiniz. Guinea piginizin size göre hoş bir kokusu olmayabilir onun doğal kokusunu reddetmeyin. Kakasından ve çişinden kaynaklı dışkı kokusu var ise kafesinin temiz olduğundan emin olun ve ona banyo yaptırın.

Guinea Pig Banyosu

Guinea pige banyo yaptırmadan önce konu hakkında bilgili ve hazırlıklı olmanızda fayda var çünkü banyo sırasında guinea pigler her zaman sakin kalmayabilir. Elinizin altından sürekli kaçmak isteyebilir. Bu sebeple onu sakinleştirmeden direkt olarak suyla temas ettirmeyiniz. Guinea pig banyo yaptırılmadan önce gerekli malzemeler hazırlanmalıdır. Guinea pig banyosu için gerekli ekipmanlar şu şekildedir;

 • Guinea pigin içine rahat bir şekilde sığabileceği ve atlayıp kaçamayacağı derinlikte banyo kabı. Pratik olması açısından uygun olan küvet ya da lavaboyu da kullanabilirsiniz.
 • Guinea pig şampuanı. İnternetten ya da petshoplardan temin edebilirsiniz. Kedi ve köpekler için olan şampuanları kullanmayın. Bizler bile her şampuanı kullanamazken başka bir hayvan için üretilmiş şampuanı onun kullanmasını beklemeyin.
 • Yeterli miktarda hazırlanmış ılık su.
 • Banyo kabının ya da küvetin zeminine sermek için yeterli büyüklükte bez ya da havlu.
 • Banyo için guinea pig fırçası. İnce tüylü diş fırçası da kullanılabilir.
 • Kuru havlu ve guinea pig tarağı.

Adım Adım Guinea Pig Banyosu

 • Öncelikle guinea pig banyosu için kabınızın zeminine havlu yada bezi serin.
 • Ardından guinea pigin ayaklarının boyunu geçmeyecek şekilde ılık su ile doldurun.

Guinea Pig Banyosu Banyo Kabi

 • Guinea piginizi hazırladığınız kaba yerleştirin ve eğer paniklemişse ona sakinleşmesi için fırsat verin. Bunun için ona sevdiği yiyeceklerden bir miktar verebilirsiniz. Guinea pigler birşeyler yemeyi çok sever.
 • Sakinleşmesinin ardından guinea pig banyosu devam edebilir. Onu yavaş yavaş ılık su ile ıslatın. Baş bölgesini ıslatmaktan ya da direkt su ile temas ettirmekten kaçının. Kulaklarına, gözüne ve burnuna su kaçırmamaya dikkat edin. Bu onlar için oldukça zararlı olabilir.
 • Yeterince ıslandıktan sonra guinea pig şampunı ile nazikçe onu köpükleyin. Köpükleme sırasında da baş kısmına dikkat edin.Guinea Pig Banyosu Guinea Pig
 • Baş kısmının temizliğini ıslak bir bez ile köpüklemeden yapabilirsiniz.
 • Guinea pig köpüklendiğinde dilerseniz guinea pig fırçası ile onu yavaş yavaş fırçalayabilirsiniz. Böylece dökülmüş ve dökülmek üzere olan tüyleri daha iyi temizlenir.
 • Fırçalama işleminin ardından ılık su ile yavaş yavaş durulayın. Guinea pig bu sırada tekrar panik yapabilir bu sebeple acele etmeyin ve onun için küçük aralıklar verin.

Guinea Pig Banyosu Durulama

 • Durulama işlemi bittikten sonra önceden hazırlanmış olan kuru havlu ile onu sarın ve yavaşça kurutun.

Guinea Pig Banyosu Kurulama

 • Kurulama işlemi için fön makinesi kullanıcaksanız en düşük ayarda ve 25-30 cm uzaklıktan kullanın. Fön makinesi guinea pigler için cilt kuruluğuna sebep olmakla beraber tüy dökümünü arttırabilir. Ayrıca ses konusunda hassas bir hayvan oldukları için onları ürkütebilir.

Guinea Pig Banyosu Fon

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Eğer birden fazla guinea piginiz varsa guinea pig banyosu sıra sıra yaptırılmalıdır.
 • Yıkama işlemi sırasında bir eliniz ile başını direkt su temasından koruyabilirsiniz.
 • Kurulamak için banyonun ardından onu bir süre havlu ile sarın. Havlu onun nemini alırken aynı zamanda onun sıcak kalmasını sağlayacaktır.

Guinea Pig Banyosu Sar

 • Kurulama işlemi sırasında nazik olun. Havluyu sert bir şekilde sürtmeyin. Bu onları cildini tahriş edebilir. Baş kısmının kurulamasında özellikle gözlerine dikkat edin.
 • Guinea piginiz yavru ise ona banyo yaptırmayın. Yavru guinea pigler oldukça hassastır.

Tavsiyeler

 • Banyo sırasında onu ıslatırken avucunuzdan yardım alarak bu işlemi yavaş bir şekilde yapın. Köpükleme işlemine geçmeden önce tüylerinin iyice ıslandığından emin olun.
 • Banyonun ardından kurulama işlemi sırasında onu tarayın. Tüyleri daha düzenli olacaktır.
 • Banyo sonrası temizlenmiş bir kafese koymanızda fayda var. Bu onun tekrar kirlenmesini geciktirecektir.
 • Ginepiginizin kafesinde yatağı var ise zemin malzemesinin yeterince nem emen bir malzeme olduğundan emin olun. Örneğin tek başına gazete üzerine kuru ot yeterli değildir. Gazete ve kuruotun arasına talaş ilave edin.
 • Kafesi tamamen olmasa da her gün bölgesel olarak temizleyin. Kafesin içinde farklı alanlara saçılmış olan kakalarını küçük bir fırça ve kürek yardımı ile alın ve yemediği sebze-meyveleri kafesinden çıkarın. Bu az bir zamanınızı alacaktır ve oldukça faydalıdır. Hem ginepiginiz daha az kirlenecek hem de kafesin genel temizliği için süreyi uzatacaktır.
 • Kış ayları için en fazla ayda bir, yaz ayları için ise en fazla iki haftada bir banyo yaptırılmaları tavsiye edilmektedir. 

Guinea Pig Banyosu için örnek video:

Guinea pig banyosu hakkında hemen hemen her detaya değinmeye çalıştık. Umarım sizler için faydalı olur. Guinea pig banyosu dışında guinea pig tüy bakımı nasıl yapılır öğrenmek için guinea pig tüy dökülmesi ve tüy bakımı başlıklı makalemizi incelemenizi öneririm. Guinea pig hakkında daha fazla bilgi almak için ise Guinea Pig Hakkında Herşey adlı makalemizi inceleyin. Banyo hakkında aklınıza takılan soruları aşağıda yer alan yorum bölümünden iletebilirsiniz. Dilerseniz sağ taraftaki sütunda yer alan sosyal medya ikonlarımıza tıklayarak sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilir ve bizi takip edebilirsiniz.

 

14 Yorumlar

 1. blank yağmur Mayıs 17, 2018
 2. blank Berk Mayıs 25, 2018
 3. blank Berkay Mayıs 25, 2018
 4. blank Guinea Pig Türkiye Mayıs 25, 2018
 5. blank Berkay Mayıs 26, 2018
 6. blank Guinea Pig Türkiye Mayıs 26, 2018
 7. blank pınar Haziran 26, 2018
 8. blank ozan Temmuz 2, 2018
 9. blank beste Ekim 3, 2018
 10. blank Guinea Pig Türkiye Ekim 4, 2018
 11. blank Nursena Ekim 26, 2018
 12. blank Esra Temmuz 20, 2019
 13. blank Yasemin Ocak 25, 2021
 14. blank Ben Mayıs 31, 2021

Düşünceni Belirt

blank

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.