Guinea Pig Eğitimi

Ginepig’inizi Kendinize Nasıl Alıştırırsınız?

Yeni ginepig sahiplerinin en temel sorunlarından biri de; ginepiglerini kendilerine alıştırmak. Bunun yaygın bir şekilde var olduğunu düşünüyoruz çünkü sosyal ağlardan özellikle instagram üzerinden bu konu üzerine sık sık sorular geliyor. Sorulardan bazıları şu şekilde;

Ginepigim benden sürekli kaçıyor. Ne yapabilirim?“, “Ginepigim benim yanımda yemek yemiyor, sürekli saklanıyor. Bu normal mi?“, “Ginepigim 4 aydır elime hiç alışamadı, elime gelmek istemiyor. Ne yapabilirim?“, “Ginepigim sürekli saklanıyor, fazla ürkek. Normal mi?” gibi ve benzeri sorular gelmekte.

Bunlar ve benzeri sorunlar özellikle yeni ginepig sahiplerinin yaşayabileceği sorunlardır. Bu yazımızda yeni ginepig sahiplerine katkıda bulanabilecek bazı tavsiyeler vereceğiz. Bu tavsiyeler alışma sürecini kısaltacak ve bu problemi aşmanıza yardım edecektir. Diğer yandan uzun süredir ginepig beslese de onunla arasında sıkı bir bağ oluşturmakta problem yaşayan ginepig sahiplerine de yardımcı olacaktır.

Konu konuyu açtığı için yazımız biraz uzun oldu ama okumanız sizin için oldukça faydalı olacaktır. Yazımızı okuyan tecrübeli ginepig sahipleri de katkıda bulunmak adına altta yer alan yorum bölümünü kullanabilirler. Eminim yeni ginepig sahiplerine faydalı olacaktır.

Tavsiyelerimize geçmeden önce ginepigler hakkında bir kaç detaya değinelim.

Birçok guinea pigin insan arkadaşlarının seslerine ve kokularına alışması aylar hatta yıllar alabilir. Bu ginepigin bireysel karakterine göre değişebilir ancak istismar edildikleri veya iyi bakılmadıkları da bir gerçektir. Bütün guinea pigler eşit yaratılmamışlardır. Bu nedenle bazıları daha arkadaş canlısı olabilirken bazıları daha utangaç olabilir.

Neden bu kadar ürkek?

Bir guinea pig için kaçıp saklanmak tamamen normal bir şeydir hatta çok iyi yetiştirilmiş bir ginepig bile kolayca ürkebilir. Sonuçta bu hayvan besin piramidinin en altlarında yer alır ve av hayvanı pozisyonuna sahiptir. Bu sevimli dostların tek savunma silahları kaçıp saklanmaktır. Bu işi ne kadar ustaca yaptıklarının kanıtı ise 7.000 yıldır neslini devam ettirebilmelidir. 🙂

Bunu şu şekilde düşünebiliriz; görece güçsüz ve portatif vücutları sebebiyle, içgüdüleri onlara avcılar için mükemmel bir porsiyon olduklarını söyler, böylece bu içgüdü onları daha temkinli bir hale getirir. Bu bilgiyle kendilerini koruma altına alırlar, korktuklarında ya da çok az bile olsa kendilerini rahatsız hissettiklerinde donup kalabilir ya da kaçıp saklanabilirler.

Kısaca; her ginepig diğerleri gibi insanlarla çabucak bağ kuramayabilir. Ancak burada önemli olan sizin istikrarlı olmanız ve vazgeçmemenizdir, böylece er ya da geç onunla arkadaş olabillirsiniz.

Ginepiginizi Kendinize Alıştırabilmeniz İçin İpuçları

Ginepiginize Alışması İçin Zaman Verin

ginepig zaman

Yeni ginepig sahipleri için ipuçlarından en önemlisi, evinizin yeni üyesine etrafındaki seslere ve kokulara alışması için zaman tanımaktır. Onu hemen elinize almaktan ve tutmaktan kaçının. Nazik olun, sakin bir ses tonuyla onunla konuşun ve ona 1 ya da 2 hafta çevresine alışması için zaman tanıyın.

Guinea Pigin Kalbine Giden Yol Midesinden Geçer!

ginepig beslemek

Guinea pigler ağızlarında tam 17000 tat hücresi bulundururlar ki bu evcil hayvanlar ve vahşi hayvanlar içinde neredeyse en yüksek sayıdır. Tat ve besinsel değer bakımından zengin bir diyet almaları gereklidir. Ot, pelet ve su yeterli değildir. Guinea piginizin diyetine onun sevebileceği ve besinsel değeri yüksek taze sebzeleri ekleyin. Bu sebzeler için Guinea Pig Beslenmesi ve Beslenme Düzeni başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Başlangıç olarak yiyecekleri kafesin içindeki yemek kabına bırakın ve uzaklaşın. Buna alıştıktan sonra yiyecekleri verdiğinizde kafesinden fazla uzaklaşmayın. Onunla yumuşak bir ses tonuyla konuşabilirsiniz ama elinizi uzatmayın. Buna da alıştıktan sonra maydanoz dereotu ya da biber gibi sebzeleri elinizden verin fakat diğer elinizle onları sevmeye çalışmayın. Bir elinizle yemek verip diğer elinizle onları sevmek son aşamadır. Tabi bunlar son derece ürkek bir karaktere sahip ginepigler içindir. Arkadaş canlısı olanlarla bu basamakları çok daha hızlı atlayacaksınız. Arkadaş canlısı olup olmadığını ise zaman içerisinde anlayacaksınız.

DİKKAT! Aşırı Beslemekten Kaçının
Onları ayartmak için yiyecek ne kadar kullanışlı olsa da, lütfen fazla beslemeyin. Aşırı beslenme bir çok hastalığa zemin hazırlayabilir. Örneğin, guinea piginize çok fazla meyve vermek guinea pig diyabetine yol açabilir.

Bir Arkadaş Alın

ginepig arkadas

Ginepigler sosyal hayvanlardır ve birçok kemirgen gibi onlar da yanlarında bir arkadaş olmasından mutlu olacaklardır. Eğer ikinci bir guinea pigi çok az ek masrafla edinmeyi düşünüyorsanız bu konuda hakkında düşünülmesi gereken birçok detay var. Örneğin kafesin büyüklüğü gibi. İdeal büyüklük ve ekipmanlar için Guinea Pig Kafesi ve Gereçleri konusunu incelemenizi tavsiye ederim.

Onun yanına alacağınız bir arkadaş, ginepiginizi çok daha hareketli ve mutlu olmasını sağlayacaktır. Ginepiglerin içgüdülerinden biri de koloni halinde yaşama arzusudur. Onlar doğada koloni halinde yaşarlar. Hatta kaynakların durumuna göre nüfus planlaması bile yapabilirler. Birlikte olmak onlar için vazgeçilmezdir. Mutlu bir ginepig size de daha çabuk alışacaktır.

Kafes Dışı Etkinlik Düzenleyin

Kafes dışı zaman geçirmek, guinea piginizin günlük bakımının bir parçasıdır. Her gün belli bir saati seçin, ginepiginiz için yiyecekler ve küçük engellerle bezeli güvenli bir oyun alanı oluşturun ve böylece günlük egzersiz ihtiyacını karşılaması için ona izin verin. Fazla eşyanın ve elektrik kablolarının bulunmadığı antre gibi alanlar daha uygundur.

Bu kafes dışı etkinlikler, çevresine alışması için en iyi yöntemlerden biri olmasının yanısıra, sizinle bağ kurabilmesi açısından da oldukça faydalı bir zaman aralığıdır. Guinea piginiz etrafta koşuşturup yeni yerler keşfederken siz de yanına oturarak onu gözlemleyin ve küçük arkadaşınızın kişiliği konusunda bilgi edinin.

Kafes dışı zamanı guinea piginizin size alışması için kullanabilirsiniz. Yumuşak bir sesle onunla konuşun, en sevdiği yiyeceklerden verin, kutular ve bezlerle onlara labirentler ya da engeller kurun. Kafes dışı etkinlik guinea piglerin ele alınmaya en hızlı alıştığı yollardan biridir. Birazcık sabırla çok yol katedilebilir.

Eller Kafesten Dışarı!

ginepig eller

Zorla ele almaya çalışmayın, kovalama, köşeye sıkıştırma gibi ‘buraya gel, hemen gel’ davranışının özelliklerini taşıyan hareketlerden kaçının. Guinea piginizin başı belada ya da hayatı tehlikede olmadığı sürece, onu saklandığı yerden asla zorla çıkarmamalısınız. Bir tutam maydonoz yardımıyla oldukları yerden çıkmalarını sağlayın, kafese doğru tırmanmalarını sağlayın, maydonozları kıtır kıtır kemirmeye başladıktan sonra onları elinize almanıza izin vereceklerdir. Ayrıca başlarının üzerine koyacağınız yumuşak bir havlu da harikalar yaratabilir.

Programlı Olun

Guinea pigler alışkanlıkları olan canlılardır. Bir ginepig yemek saati, kafes dışı saati, kilo kontrol saati gibi günlük ve haftalık işlerin hep belli ve aynı zamanlarda yapılmasından çok mutlu olacaktır ve alışkın olduğu durumlar onu daha az tedirgin tutacaktır.

Yüksek Sesten Onları Uzak Tutun

Ginepiginizin çevresindeki seslerin düşük olduğundan emin olun. Onunla konuşurken normal bir sohbet havasındaki ses tonuyla ya da daha düşük ses tonuyla konuşmaya çalışın. Guinea piglerin çok hassas bir duyma yetileri vardır ve çok tedirgin hayvanlardır. Yüksek ve aniden çıkan sesler onları korkutacak ve hatta saatlerce mutsuz kalmalarını sağlayacaktır. Etraflarındaki sesi azaltın ve evinize gelen yaramaz misafirleri onlardan uzak tutun.

Onları Kendinize Yakın Tutun

ginepig kucak

Kucaklama zamanı her zaman olabilir. Ancak unutmayın, tutarlı bir programa göre hareket etmelisiniz. Başlangıçta onu sadece 30 saniye elinizde tutabilirsiniz, ancak bunu sevdikleri yiyecekler ve sebzeler yardımıyla 5 dakikaya kadar uzatabilirsiniz. İlk zamanlar çok yavaş ilerleme kaydedeceğiniz bir gerçek ancak ne zaman ki guinea piginiz bunun bir rutin olduğunu düşünüp ele alınmayı beklemeye başlarsa o zaman başarmışsınız demektir. Bundan sonra birlikte çok eğleneceksiniz.

Ginepig Ele Alınmanın Güzel Bir Şey Olduğunu Anlamalı

ginepig ele almak

Ginepiglerin kalplerine giden yolun midesinden geçtiği evrensel bir gerçektir! Ginepiginizin en sevdiği sebzeleri küçük parçalara bölün ve onu elinize her aldığınızda bir parçayı verin. Ele alındıklarında yiyecek geleceğini anladıkları zaman artık sürekli elinize gelmeye başlayacaktır.

Amacınızı Belli Edin

Odaya girip elinizi direkt kafese daldırmayın. Amacınızı belli edin! Duyma ve koku alma yetileri ne kadar gelişmiş olsa da guinea pigler iyi birer görüşe sahip değillerdir. Bunun anlamı ginepiginiz sizin kokunuza ve sesinize alışkın olsa bile sizi tam olarak göremezse gergin olmaya devam edecektir.

Guinea pig odasına bir sonraki girişinizde, onunla nazikçe konuşun. Elinizi onun görebileceği şekilde arada bir adımlık mesafe kalacak kadar ona yaklaştırın ve o şekilde elinizi bekleterek nazikçe konuşmaya devam edin ve onun size yaklaşmasını bekleyin. Bu küçük adımla guinea piginiz sizin elinizi görebilecek, tanıyabilecek ve kokusu sayesinde güvenli olduğunu anlayacaktır. Her şey yolunda giderse guinea piginiz uyumaya kaldığı yerden devam edecek, ya da o an atıştırmalık bir şeyler yiyorsa umursamadan yemeye devam edecektir. 🙂

Seslerine Kulak Verin

ginepig sesleri

Ginepig çıkardığı sesler ile size bir çok şeyi anlatabilir. Çıkardığı seslerin anlamlarını bilmeniz onu yaklaşıp yaklaşmama konusunda daha iyi karar vermenizi sağlayacaktır. Sitemizde bulunan Guinea Pig Sesleri ve Anlamları konusunu mutlaka inceleyin.

Sonuç

Sonuç olarak ginepiginizi kendinize alıştırmak zaman gerektirebilir. Oldukça ürkek bir doğaları var sonuçta. Hatta onları bu kadar sevimli yapan özelliklerinden biri de bu özellikleridir. Zaman, sabır ve saygıyla onlar sizin en iyi arkadaşlarınız olacaktır. Aklınıza takılanlar için altta tarafta yer alan yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Keyifli zamanlar geçirmeniz dileğiyle.

22 Yorumlar

 1. blank Azra Aralık 29, 2017
 2. blank Batuhan Aralık 29, 2017
 3. blank Seval Gülşen Ocak 26, 2018
 4. blank Guinea Pig Türkiye Ocak 26, 2018
 5. blank yağmur Nisan 19, 2018
 6. blank Guinea Pig Türkiye Nisan 19, 2018
 7. blank Seda Aralık 6, 2018
 8. blank Bengisu Güldiken Aralık 12, 2018
 9. blank Gülsüm Ocak 13, 2019
 10. blank Melisa Ocak 19, 2019
 11. blank Melih Şubat 14, 2019
 12. blank silke Kasım 21, 2019
 13. blank silke Kasım 21, 2019
 14. blank berk Ocak 11, 2020
 15. blank Seher Nisan 26, 2020
 16. blank Öykü Eylül 10, 2020
 17. blank Deniz Eylül 21, 2020
 18. blank poyraz Ocak 11, 2021
 19. blank İrem Şubat 27, 2021
 20. blank İrem Şubat 27, 2021
 21. blank lin Mart 4, 2021
 22. blank Zeynep Mart 5, 2021

Düşünceni Belirt

blank

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.