Guinea Pig Hakkında

Ginepig Hakkında 10 Özet Madde

Bu yazımızı özellikle ilk defa ginepig beslemeyi düşünenler için özet bir şekilde derledik. Eğer bu hayvanı sahiplenmeyi düşünüyorsanız öncelikle bu yazıyı okumanız sizin için faydalı olacaktır. İlerleyen zamanlarda ise diğer yazılarımız için yine bekleriz. 🙂 Ginepig sahiplerine gelince bu yazımızı elbette onlar da okuyabilir. Belki de ginepigler hakkında gözünüzden kaçanlar olmuştur. Onları gerçekten tanıyor musunuz? Bu maddelerden kaçını daha önce biliyordunuz? 10 kısa maddemize geçmeden önce hatırlatmam gereken bir konu var; Guinea pig satın almak. Sitemiz genel olarak ginepig satın alma konusunda çekimserdir. Sadece bulunması zor türler için temin edilen yerin güvenilir olması kanaatindeyiz. Ginepig almak için internette özellikle sosyal medyada biraz araştırma yaparak ücretsiz sahiplendirme ilanları bulabilirsiniz. Bu sizin için çok daha iyi olacaktır.

Ginepig hakkında 10 özet maddemiz ile devam edelim. 🙂

1- Guinea pigler tamamen vejeteryandır. En sevdiği yiyeceklerden bazıları ise: maydanoz, çeri domatesi, salatalık ve kırmızı biberdir.

guinea pig beslenmesi en sevdiği yemekler

Guinea Pigin En Sevdiği Besinler

2- Guinea piglerin de aynı bizler gibi favori yiyecekleri vardır. Bir guinea pigin aşırı lezzetli bulduğu bir yiyeceği diğer bir guinea pig ağzına bile sürmeyebilir.

ginepig-hungry

3- Guinea pigler sosyal hayvanlardır. Kendi türleriyle birlikte kalabalık bir şekilde yaşamayı severler, yalnız kaldıklarında ise çok mutsuz olurlar. Hatta bu sebepten dolayı bazı ülkelerde tek başına satılamayacağı konusunda kanun bile vardır.

Guinea Pig Sahiplenmek

4- Guinea pig farklı isimlerle anılabilir. Bunlardan bazıları ginepig, gine domuzu, kobay, kürklü ve cavie‘dır. ‘Cavie’ takma ismi latince ismi olan ‘cavia porcellus’ un kısaltmasıdır. Hatırlatmakta fayda var; domuz ile bir alakaları bulunmamaktadır. 🙂

Guinea Pig Sahiplenmek

5- Ginepig başka hayvanların karışımı değildir. Kendilerine ait bir türdür. Bilinen kadarıyla yabani guinea piglerin 10 bin yıllık tarihi vardır. Evcilleşme konusunda ise guinea pigler dünyanın en eski evcil hayvanlarından biridir. Araştırmacılara göre 5000-7000 yıl önce Güney Amerika’nın Andes Dağları’nda evcilleştirilmeye başlanmışlardır.

wild-guinea-pig

Yabani Guinea Pig

6- Guinea pigler mutlu olduklarını size belli ederler. Bunun için ilginç bir zıplamaları vardır. ‘Popcorn’ denilen bu hareket bir guinea pigin olabileceği en uç seviyede mutlu olduğunu gösteren bir işarettir. Aynı bir mısır tanesinin patlamasını andıran bu hareketi izlemek size büyük keyif verecektir.

ginepig popcorn

7- Çok iyi zıplayamayan hayvanlar olarak bilinmelerine rağmen, Truffles adındaki bir guinea pig 47.98 santimetrelik atlayışıyla dünya rekorunu elinde tutmaktadır.

ginepig dunya rekoru

8- Guinea pigler kuyruğu olmayan tek evcil kemirgen türüdür.

ginepig kuyruk

9- Ülkemizde pek yaygın olmasa da ginepig meraklıları ‘pignics’ adı verilen etkinlikler düzenlemektedirler. Sadece guinea piglerin katıldığı ve eğlendiği bu etkinliklerde, sosyal bir yapıya sahip olan guinea pigler kendi türleriyle birlikte zaman geçirmekten mutluluk duyarlar.

ginepig pignics

10- Guinea pigler özellikle çiş konusunda tuvalet eğitimi alabilirler. Eğitim verilirse çişlerini ufak kazalar dışında kafeslerinde bulunan çiş kaplarına yaparlar. Dilerseniz 9 Adımda Guinea Pig Çiş Eğitimi adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Ginepig Çiş Eğitimi

Bonus: Guinea Pigleri eğlenceli bir şekilde tanıtan Youtube Mutlu Ginepigler kanalından bir video.

Ginepigler Hakkında 5 Değişik Bilgi

Guinea pig hakkında bir çok özet madde çıkarılabilir. Bu yazımızda bunlardan 10 tanesini sizin için derledik. Sizin de eklemek istediğiniz maddeler var ise yorum olarak belirtmekten çekinmeyiniz. Sitemizde ginepig hakkında bir çok faydalı makale bulabilirsiniz. Dilerseniz bizi sosyal medyadan takip ederek yeni yazılarımızdan çok daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

4 Yorumlar

  1. blank Halil Aralık 29, 2017
  2. blank Nur Aralık 29, 2017
  3. blank Sena Şubat 5, 2019
  4. blank Hava Mart 3, 2020

Düşünceni Belirt

blank

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.