Guinea Pig Cinsleri

Abessian Guinea Pig Cinsi ve Özellikleri

Ginepig cinsleri denilince listemizin ikinci sırasında tabi ki abessian guinea pig bulunmaktadır ve bu yazımızda onun hakkında biraz daha detaya ineceğiz. Eğer bir abessian guinea pig alacaksanız ve onun hakkında bilgi arıyorsanız gerçekten doğru adrestesiniz. Abessian guinea pig cinsi hakkında her türlü bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Bu cinse listemizin ikinci sırasında yer vermemizin sebebi onun hollanda guinea pig cinsinden daha aşağı bir cins olması değildir. Hollanda guinea pig cinsine göre daha az yaygındır ancak gerçekten özel bir cinstir. Guinea pig cinsleri arasında en sevimli cinslerden biridir. Kürkündeki rozet adı verilen tüyleri sayesinde çok orjinal bir görüntüye sahiptir. Konunun detayına inmeden önce bir önceki yazımız olan hollanda guinea pig cinsi hakkında yazımıza buradan ulaşabileceğinizi belirtmek isterim. Hollanda Guinea Pig Cinsi ve Özellikleri

Abessian Guinea Pig Cinsi

abessian guinea pig cinsi

Cinsler arasında en yaygın olan ikinci cinstir.  Oldukça popülerdir ve guinea pig yarışlarının gözde cinslerinden biridir. Bu kadar popüler oluşunu kürkündeki rozetlere borçludur. Bu rozetleri, dış görünüşü başlığında detaylı olarak anlatacağız. Oldukça hareketli olan bir türdür. Özellikle genç abessianlar çok hareketlidir. Bakımı kısa ve düz tüylülere göre daha zordur ancak yeterli vaktiniz var ise kesinlikle bakılmaya değecek bir cinstir. Hollanda guinea pig cinsi gibi insanlara karşı sıcak kanlı bir türdür. Aranızda kısa zamanda bağ oluşturabilirsiniz. Abessian guinea pig hakkında detaylı bilgilere geçelim.

Abessian Guinea Pig Kökeni

Bir çok yerde abessian guinea piglerin kökeninin coğrafi bir bölge olan Abyssinia yani Etiyopya/Habeşistan’a dayandığı yazılır. Bu konu hakkında kesin bir delil yoktur ancak kobayların kökeni Güney Amerika’ya dayanmaktadır ve bu sebeple abessian guinea pig cinsinin Habeşistan’dan geldiği teorisi pek doğru kabul edilemez. Günümüz şartlarında da Habeşistan’da böyle bir tür bulunmamaktadır. Kökeni tam olarak bilinmemekle beraber bu cins ginepiglerin Avrupa’ya taşınmasından önce oluşmuş bir cins olduğu kabul edilmektedir. 16. Yüzyılda Avrupa’da çok değerli olarak görülen bu cins o günden beri bu şekilde anılmaktadır. Sebebi tam olarak bilinmez ancak kökeni Habeşistan’a dayansa sanırım çok daha anlamlı bir ismi olacaktı. 🙂

Abbesian Guinea Pig Dış Görünüşü

abessian guinea pig gorunus

Bu türü bu kadar ünlü kılan üzerindeki rozetlerdir. Rozetler, kürkündeki dışa doğru dönerek uzayan tüyleridir. Bu tüyler gerçekten çok ilginçtir. Her iki tarafında simetrik bir şekilde çiftler halinde bulunur. Genellikle 6-8 adet rozetleri vardır. 10 rozeti olanlar çok nadir olarak bulunur ve genellikle yarışmalara katılırlar. 6-8 rozetlilerin rozetlerinden 2 tanesi omuzlarında 2 ya da 4 tanesi karın ve sırt bölgesinde 2 tanesi de kalçasının yan taraflarında bulunur. 10 rozetlilerin ek olarak kalçalarının arka tarafında da 2 adet rozet bulunur. Bu rozetlerin arasında yükseltiler vardır ve bu yükseltilerin dik ve stabil durması, avuç içiyle dokunulduğunda bile şeklini bozmaması gerekir.

Abessinian guinea pig cinsinin bir çok renk çeşidi vardır. Brindle adı verilen renk çeşidi siyah ve kızıl iyi dağılımlı bir karışımıdır ve koyu brindle ile açık brindle olarak ikiye ayrılır. Bu türün sınıflandırması kürkünde ne kadar siyah ya da kızıl bulundurduğuna göre ve kürkündeki gölgelenme şekline göre değişir. Diğer taraftan kaplumbağa kabuğu adı verilen renk türü, parçalar halinde renkler içerir. Kürklerinde simetri olmaksızın siyah ve kızıl lekeler halinde desenleri vardır. Meşin adı verilenler ise beyaz rengin karışımlarından oluşan türdür. Çilek meşin ve mavi meşin olarak ikiye ayrılır. Çilek meşin kızıl ve beyaz renkten oluşurken mavi meşin siyah ve beyaz karışımıdır.

Eğer 8 rozetli bir abessian guinea piginiz varsa onunla gerçekten övünebilirsiniz ancak işin şakası ve övünmek bir yana onların kaç rozeti olursa olsun görünümleri gerçekten benzersiz ve egzotiktir. Eğer onları sahiplenirseniz gerçekten çok sevecekseniz tabi onlar da sizi. 🙂

Abessian Guinea Pig Kişiliği

pet-guinea-pig

Abessian guinea pig görünümü dışında kişiliği ile de dikkat çeker çünkü hemen hemen her abessian sahibi ya da yetiştiricisi onun yaramaz bir cins olduğunu ifade eder. Abessianlar oldukça meraklı bir cinstir. Bu yaramaz ve meraklı kişilik onlara muzip bir kişilik katar. Özellikle genç abessianların daha hareketli olduğunu düşündüğümüzde bu yaramazlar için oldukça dikkatli olmalısınız.

Bizim beslediğimiz guinea piglerden biri de abessian cinsi ve ilk zamanlarını hatırlıyorum sürekli olarak kafesinden kaçmaya çalışıyordu ve bunu sık sık başarıyordu. Kafesten kaçtığında kabloları ve kutuları kemiriyordu yakalamak için ise yiyecekle kandırmamız gerekiyordu. Aksi halde yakalaması gerçekten zor. İçinde olan merak duygusu ile evinizi çok güzel keşfediyor ve kaçacağı her yeri çok iyi biliyor. Evde olmadığınız zamanlarda çok tehlikeli bir durum özellikle elektrik kablolarını kemirmemesi. Bu yüzden eğer bu türü alacaksanız meraklı ve şımarık olduğunu bilmenizde fayda var.

Bu da Hımbıl’ımız..

abessian-himbil

Şanslı olduğunuz bir özellikleri daha var ve o da şımarık olsalar da eğitim alabiliyor olmalarıdır. Örneğin sizin için en gerekli olan eğitimlerden biri tuvalet eğitimidir ve bu eğitimi sitemizde yer alan 9 Adımda Guinea Pig Çiş Eğitimi adlı makalemizi okuyarak çok rahat bir şekilde verebilirsiniz. Diğer yandan komutları öğrenmeye de en yatkın türlerden biridir. Ginepiginizi komutlar doğrultusunda eğitecekseniz bu cins tam size göre olabilir.

Abessian Guinea Pig Kimler için Tavsiye Edilir?

abessian guinea pig almak

Abessian guinea pigler genellikle ilk kez guinea pig besleyecekler için uygun olmayabilir çünkü bu tür, karakteri ve bakımı ile zaman ve ilgi isteyen bir türdür. Tüyleri peruvianlar kadar olmasa da oldukça uzar ve tüy bakımını ihmal etmemeniz gerekir. Bu sebeple bu türün sahipleri yeterli zamanı olan kişiler olmalıdır. Hareketli ve eğlenceli bir kişiliği olduğu için ilgili bir sahibinin olması daha doğru olacaktır. Onunla zaman zaman oyun oynamalı ya da kafesinin içine yeni keşfedeceği oyuncaklar bırakmalısınız. Guinea pigler yeni oyuncakları keşfetmeyi çok sever.

Abessian cinsi küçük çocuklar için de uygun bir cins değildir. Eğer çocuğunuz için bir kobay sahiplenecekseniz kısa ve düz tüylü olanları tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Çocuklar bu türü görünüşleri itibariyle çok sevebilirler ancak bakımları konusunda da yetersiz kalabilirler. Eğer çocuğunuz için bu türü alacaksanız onu muhakkak gözlemlemeli ve bakımı konusunda ona yardım etmelisiniz.

Kısaca bu tür ona vakit ayırabilecek çalışmayan yetişkinler için ya da ikinci bir guinea pigi sahiplenecekler için daha uygundur.

Abessian Guinea Pig Bakımı

Guinea Pig Tüy Dökülmesi Taramak

Bu türün bakımı kısa ve düz tüylü olanlara göre daha zordur ancak bundan çok fazla korkmanıza gerek yok. Evcil hayvanınızın bakımına ayıracak zamanınız var ise bakımını düzenli yaparak kolay bir hale getirebilirsiniz. Bu cinse düzenli olarak tüy bakımı yaptığınız da tüylerinde oluşacak yapışıklıklar ile pek karşılaşmazsınız.

Tüylerini 2 günde bir olmak üzere 10-15 dakika kadar fırçalamalı ya da taramalısınız. Fırça sizin için daha ideal olacaktır çünkü tüyleri peruvian cinsi gibi düz olmadığı için farklı yönlere fırçalamanız gerekecektir. Fırça tarağa göre daha fazla dökülen tüy toplayacaktır. Fırçanızın yumuşak uçlu olmasına dikkat ediniz ayrıca bu işi nazik bir şekilde yapmalısınız çünkü ciltleri oldukça hassastır. Kafesin içinde ya da kafesin dışına saldığınızda etraftan bir çok kıymığı tüylerinin içine toplayabilir tüylerinin arasındaki bu kıymıkları bulmalı ve temizlemelisiniz.

abessian guinea pig beslemek

Beslenmelerine çok dikkat etmelisiniz çünkü abessian cinsi hollanda cinsi gibi hastalıklara çok dayanıklı bir cins değildir. Hastalıklara karşı daha dayanıklı olması için günlük alması gereken C vitamini konusunda hassas olmalısınız. Guinea pig beslenmesi konusunda daha fazla detay almak için Guinea Pig Beslenmesi ve Beslenme Düzeni adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Kuruması zor olduğu gibi hastalığa karşı hassas bir cins olmasından dolayı sık sık banyo yaptırmayın. Bu cins kendisini temiz tutmayı seven bir cinstir. Fırça bakımını düzenli olarak yaparsanız banyo gereksinimi pek olmayacaktır. Eğer banyo yaptıracaksanız ayda en fazla 1 defa banyo yaptırınız. Bir hatırlatma olarak tüylerinin daha temiz kalması için kıçının arka tarafındaki tüyleri makas ile kısaltabilirsiniz. Bu dışkı kaynaklı kirlenmeyi de azaltacaktır.

Abessian Guinea Pig Nereden Alınır?

Bir önceki yazımızda da bahsettiğimiz üzere bu hayvanları petshop ya da çiftliklerden almak yerine etrafınızda ya da sosyal medya da biraz araştırma yaparak sahiplenmeniz daha doğru olacaktır. Eğer bir petshop ya da çiftlikten alacaksanız güzel şartlarda yetiştirildiğine emin olduğunuz güvenilir çiftlikleri tercih ediniz.

Yazımız sizin için umarım faydalı olmuştur. Aklınıza takılan soruları ya da ilave etmek istediğiniz bilgileri yorum bölümünden iletebilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

1 Yorum

  1. blank raa Mart 24, 2020

Düşünceni Belirt

blank

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.